
MUDr. Eva Kettmannová
Nástup dětí do 1. třídy, na novou školu, do nového kolektivu představuje stresovou zátěž. A to i pro sebevědomé a v kolektivu úspěšné děti. Děti s úzkostnějším nastavením nebo špatnými předcházejícími zkušenostmi v kolektivu jsou na tom samozřejmě hůř. Děti svůj strach většinou neumí verbalizovat a když se stává neúnosným, často somatizují - objeví se fyzické potíže jako pobolívání bříška, průjmy nebo také bolesti v krku, pokašlávání a další potíže. Často pak zbytečně podstupují různé vyšetření a mylně je léčíme na poruchu imunity.
Nervozita a napětí začátkem září je patrná i v řadách mnohých rodičů, důvodem může být i obava, jestli to moje dítě „zapadne". Někdy jde i o konkrétní strach - jestli se náš prvňáček vůbec jednou naučí číst, když si pořád ještě hraje, nemá ponětí o čase a nedokáže obsedět v lavici nebo srovnávání - Anička od sousedů již ve 4 letech četla, náš Honzík se neumí ani podepsat. Další situace je spojená spíše neurčitou úzkostí a napětím, rodič sám úplně nerozumí, proč se to děje - tady příčinou bývají často vlastní špatné zkušenosti ze školních let (vyčlenění z kolektivu, ponižování ze strany učitelů...)
Jaký šetrný nenávykový prostředek může podpořit nebo harmonizovat neurovegetativní systém dítěte (případně i rodiče) ve výše uvedených situacích?
Možností je v současnosti víc, kromě Bachových esencí je již k dispozici Systém minerálních solí Dr. Schüsslera, který může lékárník použít bez nutnosti delší konzultace s pacientem a další výhodou je, že pokud příznaky svědčí pro dvě-tři různé soli, lze zvolit kombinaci a namíchat ji do nápoje. Soli lze totiž libovolně kombinovat.
Základní doporučení na zmírnění nervozity a psychického přetížení:
Schüsslerova sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 +
|
3x denně 2tbl |
Schüsslerova sůl č. 5 Kalium phosphoricum D6
|
3x denně 2tbl |
U dětí do 12 let se podává poloviční dávka. Denní dávku lze rozpustit v ½ l vody a popíjet po doušcích během dne. Do roztoku lze přidat i další soli podle konkrétních potíží, například pokud je dítě bledé a unavené, sůl č. 2 (viz níže).
Schüsslerovy minerální soli pro nervozní děti podle konstituce:
Bledé dítě, často unavené, mívá bolesti hlavy ve škole. Když je před zkouškou, potí se v noci: Schüsslerova sůl č. 2 Calcium phosphoricum D6.
Dítě, které lehce zrudne v obličeji, když je nervózní. Může mít i tiky nebo se zajíkávat: Schüsslerova sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6.
Nervózní, podrážděné dítě, lehce se unaví, potí se, hlavně na nohou. Časté nachlazení, špatné hojení ran: Schüsslerova sůl č. 11 Silicea D12.
Dávkování: 3x 2tbl denně, u dětí do 12 let poloviční dávka - 3x1tbl. Lze užívat dlouhodobě 6 - 8 týdnů nebo podle potřeby v zátěžových situacích 1 - 2 týdny.
U psychických potíží minerální soli výborně doplňují již zmíněné Bachovy esence. Na nervozitu, podrážděnost, strachy lze jednoduše zvolit Rescue Remedy, což je polykomponent. Pokud je v popředí konkrétní strach, volíme Mimulus, u neurčitých úzkostí Aspen, u úzkosti spojené s nedostatkem sebedůvěry přidáme Larch, v případě, že je v popředí problém s nerozhodností, Cerato.
Co když se u dítěte vlivem stresu z nástupu do školy objeví psychosomatické potíže?
Opět můžeme zvolit výše uvedené základní doporučení, jelikož řeší skutečnou příčinu. Na delší konzultaci v lékárně sice není prostor, ale když matka žádá prostředek na vleklý suchý dráždivý kašel závislý na stresové zátěži (například přes víkend dítě nekašle, začne kašlat v neděli večer), lze doporučit Schüsslerovu sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6.
Zdroje:
Pokud vás článek zaujal a chtěli byste se k tématu dovědět více nebo minerální soli již používáte a potřebujete zkonzultovat své dotazy, na podzim 2020 bude v Praze a Brně vést odborný seminář Günther H. Heepen německý lektor, odborník na Schüsslerovy minerální soli, autor více než 20 knih pro odborníky i veřejnost.
Více informací ZDE
INZERCE
Název léčivého přípravku: Magnesium phosphoricum/Kalium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Magnesium phosphoricum/Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 26.5.2020/29.8.2019.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.