Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyNEIGNORUJTE NOČNÍ POCENÍ!Potí se všichni lidé a některá zvířata. Primární funkcí potu je odvádět vodu na povrch těla, abychom se mohli ochlazovat. K tomu nám slouží až čtyři miliony drobných potních žláz v lidské kůži. Ochladit organismus je vhodné, pokud trávíme den na slunci nebo vykonáváme nějakou fyzickou námahu. V takovém případě je možné vypotit až několik litrů vody denně. Ale co způsobuje pocení, když ležíme v noci v posteli?

Budíte se v propoceném pyžamu? Může jít o příznak vážné nemoci

Pocení je normální fyziologický proces a musí k němu docházet i ve spánku. Pokud se však probudíme uprostřed noci a vstaneme z postele tak propocené, že musíme ložní prádlo převléknout, zajisté se nejedná o běžný stav. Nadměrné noční pocení je překvapivě častým problémem, který narušuje nejen spánek, ale také snižuje kvalitu celého následujícího dne. Nejenom proto je vhodné takovou situaci co nejdříve vyřešit - mohlo by se totiž jednat o příznak začínající nemoci, ze které se může vyklubat dokonce i závažná onkologická diagnóza.

Zdravotní problémy, které mohou způsobovat noční pocení

Pocení může být způsobeno hormonální nerovnováhou, která je součástí menopauzy. To se může týkat až 80 % žen v přechodu, ačkoli toto číslo je pouhý odhad - ne každá žena se totiž se svými návaly horka svěřuje svému lékaři. Ke kolísání hladin hormonů dochází samozřejmě i během těhotenství, obzvlášť často se vyskytuje v průběhu třetího trimestru. Na druhou stranu se tak projevují i různé poruchy funkce štítné žlázy, samozřejmě u obou pohlaví, proto by nadměrné pocení neměl podcenit žádný zodpovědný člověk.

Na infekční nemoc tělo reaguje imunitní odpovědí, jejíž součástí je zvýšení tělesné teploty, někdy až rozvoj horečky.

„Zvýšení i pokles tělesné teploty jsou doprovázené pocením. Zvýšení tělesné teploty je někdy provázeno zimnicí. Horečka, pocení a zimnice zkrátka patří k sobě. Může se jednat o téměř cokoli od chřipky přes angínu a zápal plic až po některé druhy rakoviny, například leukémii. Leukémie mohou způsobovat zvýšení tělesné teploty samy o sobě, nebo vést k rozvoji závažné infekce, která je spojena se zvýšením tělesné teploty," vysvětluje prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno.

I leukémie se dále dělí na několik typů, které se projevují různě, pokaždé při ní však dochází k poruše tvorby bílých krvinek (leukocytů) - buněk odpovědných za naši imunitu. Pokud jich je příliš málo, jsme náchylní k infekcím a náš imunitní systém bude muset častěji řešit nákazu horečkou. Jindy se bílé krvinky začnou nekontrolovaně množit, avšak zároveň neplní svůj hlavní účel. Zbylé leukocyty tyto rakovinné mutanty správně vyhodnotí jako hrozbu a pokusí se je zneškodnit. Opět tak dochází k imunitní reakci, při níž se zvyšuje horečka a pravděpodobnost probdělé a propocené noci.

„Pokud k nočnímu pocení dochází pravidelně po dobu několika týdnů, je nejvyšší čas navštívit lékaře a v ideálním případě vyloučit toto nebezpečné onemocnění. Pokud se potvrdí, je většinou potřeba začít co nejdříve s léčbou. Dnes už je možná léčba nejen pomocí chemoterapie, ale stále častěji také prostřednictvím cílené terapie a imunoterapie včetně speciálně upravených vlastních lymfocytů pacienta. Při správně diagnostikovaném onemocnění a vhodně zvolené terapii dosahujeme dramaticky lepších léčebných výsledků a výrazného zvýšení kvality života pacientů," vysvětluje profesor Doubek.

Vedlejší účinky některých léků

Noční pocení mohou kromě nemocí jako takových způsobovat i některé léky. Nejčastějšími pachateli jsou antidepresiva, dále například některé léky na cukrovku a pochopitelně přípravky ovlivňující endokrinní systém.

Jak zkrotit pocení

Pokud však žádné léky neberete, může být na vině příliš vysoká teplota v ložnici. Zkuste stáhnout termostat pod dvacet stupňů, odložte pyžamo nebo zvolte lehkou letní přikrývku. Vzhledem k neustále se zvyšujícím teplotám se může vyplatit také investice do kvalitní klimatizační jednotky.

Tělesnou teplotu dokážou zvýšit i některé potraviny. Proto je dobré se před spaním vyhnout těžkým jídlům, která obsahují hodně tuků, cukrů nebo koření. V poslední řadě připomeneme i alkohol, který - navzdory obecnému přesvědčení - snižuje kvalitu spánku a pocení je pouze jedním z mnoha způsobů, jak nám komplikuje život.

Kdy vyhledat pomoc při nočním pocení?

Pokud se u vás noční pocení začalo vyskytovat pravidelně a máte již vyzkoušeno, že problém nevězí pouze v příliš vysoké teplotě v ložnici, neostýchejte se navštívit svého praktického lékaře, který vám případně doporučí konkrétní vyšetření u specialistů. Pozornost byste měli věnovat také jejím dalším možným příznakům, mezi které patří zvýšená náchylnost k běžným nemocem, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a všeobecná únava. Některé druhy leukémií lze dokonce odhalit z běžného preventivního vyšetření krve a za záchranu života takový drobný odběr jistě stojí.

„Samozřejmě by člověk měl být vyšetřen při podezření na nízký počet nebo narušenou funkci krevních destiček," potvrzuje profesor Doubek a doplňuje: „Může se jednat o nezvykle silné menstruační krvácení, ale podezřelé je i časté krvácení z nosu nebo z dásní při čištění zubů, či drobné tečkovité krvácení do kůže."

V neposlední řadě můžeme zmínit také bolest kloubů a kostí, která je poměrně častá například u nemocných s akutní lymfoblastickou leukémií (ALL). Ta má u dospělých zpravidla velmi rychlý průběh a závažnou prognózu, avšak nejčastěji postihuje děti ve věku dvou až pěti let, u nichž mívá prognózu mnohem lepší. ALL je diagnostikována na základě vyšetření krevního obrazu a vzorku kostní dřeně.

Zdroj: ADDICTS

NADĚJE NA DELŠÍ ŽIVOT S LEUKÉMIÍ

VYCVIČENÉ BUŇKY POMÁHAJÍ S LÉČBOU KREVNÍCH NÁDORŮ

JAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLIN

 

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME