Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NATRIUM SULFURICUM PODPORUJE ČINNOST JATER A DETOXIKAČNÍ PROCESY



PharmDr. Jana Strieglerová

Schűsslerova sůl č. 10 Natrium sulfuricum D6 (chemický název síran sodný Na2SO4, sodná sůl kyseliny sírové neboli Glauberova sůl)

Natrium sulfuricum působí při detoxikačních procesech v organismu tím, že podporuje činnost jater, žlučníku, slinivky, tlustého střeva a ledvin. Podporuje vylučování nadměrného množství tekutin a odpadních látek z buňky i mezibuněčného prostoru přirozenými vylučovacími cestami (přes ledviny a močové cesty). Reguluje metabolismu cukrů.

Jak se nejčastěji projevuje chronický nedostatek soli č. 10?

Deficit soli Natrium sulfuricum lze vidět i v obličejových znacích. Mezi typické známky patří zelenožlutý odstín pokožky obličeje hlavně v oblasti spánků, na čele, nose, pod spodním rtem a v oblasti zevních očních koutků. Zánětlivě zarudlá kůže s modrým nádechem na nose, tzv. pijácký nos. Oteklé váčky pod očima a ikterické skléry (nažloutlé oční bělmo).

Pacienti mohou popisovat nepříjemně hořký nebo kovový pocit v ústech a tvorbu zelenožlutého povlaku na jazyku.

DALŠÍ PŘÍZNAKY A SIGNÁLY NEDOSTATKU SOLI Č. 10: 

Psychické projevy nedostatku soli Natrium sulfuricum

Nedostatek této soli se projevuje i na psychické úrovni. Typické jsou projevy podrážděnosti, skleslosti a sklony k depresivním náladám a smutku.

Příznaky psychické i fyzické se obvykle zhoršují při změně počasí ze suchého na vlhké a mlhavé (např. za deště, vlhký vzduch a mlhy).

Užívání soli Natrium sulfuricum D6 

Schűsslerovu sůl č. 10 lze užívat dlouhodobě na podporu metabolismu, detoxikačních procesů a podporu činnosti jater. V těchto případech je vhodné užívat po dobu 4 - 8 týdnů, kdy dospělí užívají 3x denně 2 tablety, děti mladší 12 let 3x denně 1 tabletu. Tento dávkovací režim je možno v průběhu roku i několikrát opakovat. Tablety se nechají volně rozpustit v ústech nebo ve 2 dcl neperlivé vody a popíjejí se.

V akutních situacích (např. zvracení, nevolnost po jídle, trávicí potíže po nevhodném jídle nebo po alkoholu) se užívá po dobu několika dnů  3 - 6x denně 2 tablety dospělí, děti mladší 12 let 1 tabletu.

Kombinace s jinými solemi

Při dlouhodobém užívání Natria sulfurica je vhodné zvolit i kombinaci s jinými solemi, které navzájem podpoří své účinky a podílí se na podpoře metabolismu a efektivním vylučování odpadních látek z těla.

Je to např. sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6, která reguluje acidobazickou rovnováhu a pomáhá při příznacích překyselení organismu.

Sůl č. 6 Kalium sulfuricum D6, která má vliv na hojení zánětlivých slizničních procesů a řešení chronických zánětlivých stavů.

Sůl č. 12 Calcium sulfuricum D6 podporuje buněčný růst a podílí se na léčení slizničních zánětů.

 

Další opatření

Léčbu obtíží spojenou s trávicími potížemi, zadržováním tekutin v těle a detoxikaci organismu je vhodné zkombinovat se změnou stravovacích návyků (odlehčit stravu, zvýšit množství vlákniny a pitný režim s obsahem čisté vody) i dalších režimových opatření jako např. pravidelný a dostatečně dlouhý spánek, pohyb a pobyt venku na čerstvém vzduchu a snížení stresových faktorů ve svém soukromém i pracovním životě.

Pohled na Natrium sulfuricum v širších souvislostech

Pokud je zdraví vnímáno jako rovnováha mezi bio-psycho-socio-spirituálně-energetickými aspekty života, lze i v deficitu jednotlivých minerálních solí vidět hlubší souvislosti. Zadržování tekutin, toxických látek v těle a poruchy metabolické přeměny látek mohou být na duševní úrovni vnímány jako zadržování starých problémů, zlosti a negativních emocí, neschopnost postavit se čelem k jejich řešení a hledání dalších možností.

Užívání soli č. 10 může zlepšením fyzických projevů dát prostor i pro vznik nových myšlenek, inspirací a pomoci při vykročení ze starých myšlenkových stereotypů.


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Natrium sulfuricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Natrium sulfuricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.

K tematice by vás mohlo zajímat:

ZNÁTE SŮL "PRVNÍ POMOCI"?

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME