Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NARUŠENÍ CHOVÁNÍ MŮŽE PŘEDCHÁZET PORUCHÁM PAMĚTI



Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence, která postupně připravuje člověka o paměť, úsudek i soběstačnost. Jednou z klíčových oblastí mozku, která je nemocí zasažena, je hipokampus. To je ona mozková struktura důležitá pro různé formy paměti a učení, včetně sociální paměti.

Alzheimerova nemoc je v rozvinutých zemích nejčastějším neurodegenerativním onemocněním centrálního nervového systému, jehož výskyt se exponenciálně zvyšuje s prodlužujícím se věkem. Náklady na péči o pacienty jsou velmi vysoké a účinná léčba doposud neexistuje. Podle dnešních poznatků je primární příčinou tohoto onemocnění zvýšení produkce polypeptidů ß-amyloidu, které postupnou agregací tvoří charakteristické amyloidové plaky. Příčina zvýšené tvorby ß-amyloidu je známá jen u dědičných forem onemocnění způsobených známými defekty genů, které však představují pouze 1-2 % všech onemocnění. Nejběžnější genetický rizikový faktor Alzheimerovy choroby je apolipoprotein E4 (apoE4), který snižuje věk nástupu onemocnění. Vědci z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR se studiem vlivu apoE4 na neurony a synapse se snaží pochopit neuronální specificitu neurodegenerace u této nemoci. Jedním z neměnných rysů tohoto onemocnění je totiž poškození cholinergních neuronů přenášejících signál pomocí acetylcholinu.

Kromě toho se u Alzheimerovy nemoci snaží vědci na behaviorální úrovni porozumět procesům spojeným s poruchami kognitivních funkcí: paměť, prostorová orientace, učení.

Nový výzkum vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR ale ukazuje, že změny v mozku a v chování mohou nastávat mnohem dřív, než se projeví známé rozpoznávací poruchy.

Studie, která probíhala v rámci projektu EXCELES NEUR-IN, sledovala transgenní (geneticky upravené) laboratorní potkany s příznaky Alzheimerovy nemoci - zejména s ukládáním amyloidních plaků neboli mimobuněčných ložisek beta-amyloidu v mozku. Už u šest měsíců starých jedinců badatelé zaznamenali snížený zájem o sociální kontakt a potíže s rozpoznáváním jiných jedinců. To může naznačovat, že narušení tzv. sociální paměti je jedním z vůbec prvních příznaků onemocnění.

Větší dopad na samice

Zvláštní pozornost vědci věnovali hipokampu, konkrétně oblasti CA2, která hraje důležitou roli právě ve schopnosti navazovat a pamatovat si sociální vazby. Zjistili, že samice s Alzheimerovou nemocí měly v této oblasti méně specializovaných nervových buněk zajišťujících rovnováhu mozkové aktivity. U samců sice tento úbytek nebyl patrný, ale i u nich docházelo ke změnám mozkové aktivity - konkrétně k narušení synchronizace mozkových změn během sociálních kontaktů.

Naše výsledky naznačují, že deficity v sociálním chování mohou být jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby," říká vedoucí autor studie RNDr. David Levčík Ph.D. z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Změny v hipokampu, zejména v oblasti CA2, se zdají být klíčové pro pochopení těchto raných symptomů," dodává vědec.

Výsledky studie by mohly přispět k vývoji nových způsobů včasné diagnostiky Alzheimerovy choroby a k hledání léčby, která by zasáhla nemoc ještě před nástupem výrazných potíží s pamětí.

Tisková zpráva Fyziologického ústavu AV ČR


NENECHTE SI UJÍT tematický online kongres SENIOR - křehký pacient v lékárně.

Bude přístupný na webu www.healthcomm.cz v období 7. 5. 2025 - 5. 6. 2025.

Během 30dnů máte možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP. 

V přednášce doc. MUDr. Ivy Holmerové, Ph.D.: Demence a Alzheimerova nemoc - diagnostika, prevence a možnosti léčby, se dozvíte více o charakteristice AN i o typických příznacích a rizikových faktorech, a to ve světle současných poznatků. Docentka Holmerová se zastaví také u nových možností léčby AN.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME