Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyMOŽNOSTI ROSTLINNÝCH LÉČIV V TERAPII UROLOGICKÝCH ONEMOCNĚNÍPharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.

Infekce močových cest (IMC) patří k nejčastějším onemocněním v populaci. Jejím původcem je v drtivé většině bakterie Escherichia coli, což je nejznámější a asi i nejdůležitější složka normální mikrobiální flóry tlustého střeva u člověka i ostatních savců. Svou aktivitou se významně podílí na regulaci střevního ekosystému, její přítomnost pomáhá zajišťovat bezproblémový průběh trávicích pochodů. Je také považována za hlavního přirozeného producenta vitaminu K. Uropatogenní forma E. coli (UPEC) ovšem představuje nejčastější příčinu infekcí močových cest u člověka.

Záněty močových cest se často opakují, protože po prodělaných zánětech dochází bohužel ke změnám na sliznici močového ústrojí a na postižených sliznicích se bakterie lépe uchytí. Základní pravidlo zní: Každou infekci močových cest je třeba doléčit! Léčiva rostlinného původu mohou svým komplexním působením pomoci zvládat močové infekce. Na rozdíl od antibiotik vůči nim nevzniká rezistence, která je jednou ze současných zdravotních hrozeb. Naopak, s antibiotiky se dobře doplňují a podporují jejich účinky. 

Někteří původci urogenitálních zánětů jsou schopni vytvářet takzvaný „biofilm", který bakteriím v něm umožňuje řadu výhod, mezi které patří i zvýšená odolnost vůči antibiotikům. Existují látky rostlinného původu, které mají schopnost rozvrátit fungování biofilmu na základě znemožnění komunikace mezi jednotlivými bakteriemi. 

Přehledná infografika ukazuje možnosti prevence a komplexní terapie u postupující infekce močovým traktem. 

 

Pozn.: Právní základy registrace rostlinných LP jsou úplně stejné jako u jakýchkoliv dalších léčiv. Léčiva z kategorie fytofarmak musí projít stejnými postupy registrace jako léčiva jiného původu. Léčivé rostlinné přípravky používané v tradiční medicíně více jak 30 let, a z toho více jak 15 let v EU, je možné zaregistrovat u SÚKL jako Tradiční rostlinná léčiva.

............

Na Educommu můžete aktuálně zhlédnout prezentaci PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D.: Možnosti rostlinných léčiv v terapii urologických onemocnění. Přednáška vznikla ve spolupráci se společností SCHWABE CZECH REPUBLIC s. r. o.

 


inzerce

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME