Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyLÉČENÍ CHLADEM AŽ MRAZEMVšechno už tu bylo. Už staří Řekové... Tak začíná spousta informací o tom, že pod sluncem se často neděje nic nového. Ovšem tato léčebná metoda nezačala u Řeků, ale dokonce prý ještě dřív, ve starém Egyptě.

Ledovali jste si někdy nějaké zranění třeba mraženým hráškem, samozřejmě v obalu? Pak jste už trochu tuto metodu zkusili.

Analgetické účinky chladného prostředí popsal už Hippokratés. Později, především v době napoleonských válek, se kryoterapie ve formě obkladů ze sněhu a ledu používala například na znecitlivění ran po amputacích. Novodobé možnosti kryoterapie mají svůj původ v začátku 20. století v Japonsku, kde byla zkonstruována první kryokomora.

........................

Léčba mrazem je stále více populární téměř po celém světě.

Podporuje regeneraci celého těla, pomáhá při zotavování svalů tím, že působí protizánětlivě.

Často umí zmírnit příznaky migrény a také pomoci s rekonvalescencí po některých operačních zákrocích.

........................

Co se děje v kryokomoře?

Vzduch je v ní ochlazovaný tekutým dusíkem. Ten je velmi suchý, takže i v minus 110 °C je pro lidské tělo pocitově i fyzicky snesitelný.

Je logické, že vitalizační účinky mají kouzlo v náhlém ochlazení kůže, všech tělesných tkání. Teplota kůže klesne na 2-10 stupňů Celsia. Tím se rychle utlumí kožní nervová zakončení a také zmírní vnímání bolesti. Teplota tělesného jádra zůstává během krátké, pouze několikaminutové terapie, nezměněná. Kombinací extrémního chladu a následného cvičení se zlepšuje krevní oběh, zmenšují záněty a bolesti kloubů, rychleji zotavují svaly, regenerují hlasivky a posiluje metabolismus.

Václav Rázl, jeden z trenérů pražského fitcentra Gymstory, k tomu říká: „Kryoterapie, kdy se vystavíte maximálně po dobu tří minut teplotě přibližně od -110 až do -160 stupňů Celsia, představuje bezpečnou rehabilitačně-relaxační metodu. Výsledkem je pozitivní fyziologická reakce celého organismu, což znamená urychlení procesu hojení, zlepšení imunity, zvýšení odolnosti vůči chladu i celkové vitality."

Jak probíhá návštěva

Od personálu dostanete čelenku, rukavice, ponožky, roušku a dřeváky. Bavlněné kraťasy či legíny a tílko nebo tričko si přineste z vlastních zásob. Po převlečení a případném osušení veškeré vlhkosti (například potu) nejprve vstoupíte do jakési předkomory, která má asi -50 stupňů. Pak projdete do samotné komory a zdržíte se tam maximálně tři minuty. Časovač budete mít na očích a prostor můžete, pokud byste chtěli, kdykoliv opustit. Obsluha kryokomory s vámi bude celou dobu.

Po návštěvě komory postupně sejmete masku, rukavice a čelenku a vydáte se nastartovat krevní oběh na běhací pás nebo rotoped po dobu 10 až 20 minut.

Celotělová kryoterapie je dnes moderním a účinným doplňkem léčení a rehabilitace u revmatoidní artritidy, při revmatismu měkkých tkání nebo při Bechtěrevově chorobě, při artróze nebo při některých poúrazových stavech. Má vliv i na zlepšení obranyschopnosti organismu. 

Pro sportovce i pro nemocné

Kryokomoru ocení nejvíc především aktivní sportovci, protože si tak zvyšují kondici i adaptaci na zvýšenou zátěž, zlepšuje se i regenerace organismu. Pomáhá při prevenci, rehabilitaci a léčbě některých sportovních úrazů, například při postižení kloubů a kloubních chrupavek nebo při celkovém přetížení svalů a pohybového aparátu.

Během terapie dochází jak k regeneraci, tak ke zvýšení pohyblivosti kloubů, k větší toleranci fyzické zátěže a k všeobecnému zvýšení výkonnosti organismu jako celku. Díky vyplavování endorfinů se potom člověk cítí v dobré fyzické i psychické kondici. Léčba chladem je vhodná i pro jedince s oslabenou imunitou, při depresích, ale i pro obézní jedince a pro ženy s celulitidou.

Kdo ne?

Návštěva kryokomory se nedoporučuje ženám od 4. měsíce těhotenství, nemocným s akutními potížemi se srdcem a krevním oběhem, s infekcemi kůže, při dýchacích potížích a při alergii na chlad, při onemocnění močových cest nebo při poruchách periferního prokrvení.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME