Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKRÁSNÁ TVÁŘ KE ŠTĚSTÍ NESTAČÍPánevní dno patří k často opomíjeným částem našeho těla, přitom v sobě skrývá klíč k naší sexualitě, vitalitě a životnímu potenciálu. Dle odborníků je pánevní dno nejen tajemnou branou k našim intimním prožitkům, ale i zásadním prvkem pro naše celkové zdraví a pohodu. Pánevní dno tvoří několik vrstev svalů, včetně těch hlubokých, které mu dávají jeho charakteristickou sílu a pružnost. Správné nastavení pánevního dna je klíčové pro naši schopnost kontrolovat tělesné funkce, prožívat intenzivní sexuální zážitky a zároveň udržovat naše tělo a mysl v harmonii.

„V dnešní době jsme tak zaměřené na vzhled našeho obličeje, že zapomínáme, jak důležité je udržovat pánevní dno v optimálním stavu. Zanedbání této oblasti může mít výrazný dopad na naše ženské zdraví a naše sebevědomí," zdůrazňuje Tereza Berounská, lektorka jógy a specialistka na psychologii během těhotenství ze studia White Sage Therapy.

Reprodukční zdraví

Pro ženy má pánevní dno obzvlášť důležitý význam. Je spojeno s naší vnitřní energií, ženskostí a celkovou vitalitou. Silné a pružné pánevní dno nám otevírá dveře k naší ženské síle, pohyblivosti a nekonečné radosti z našeho těla. Hraje významnou roli i v plodnosti - správně fungující pánevní dno může být klíčovým prvkem pro ženy, které touží po mateřství. Svalstvo pánevního dna plní důležitou úlohu při udržování dělohy a vaječníků ve správné pozici a pomáhá regulovat tok krve do pánevní oblasti. Navíc, správná funkce pánevního dna může zlepšit intimitu a pohodlnost během pohlavního styku, což může přispět k úspěšnému početí.

„Je tedy klíčové, abychom pečovaly o své pánevní dno a zahrnovaly ho do péče o reprodukční zdraví. Pravidelné cvičení, správný dech a odborná podpora mohou pomoci ženám udržet optimální stav svého pánevního dna a tím řešit problémy ať už s oslabeným pánevním dnem nebo naopak s napjatým pánevním dnem," dodává Tereza Berounská.

Poporodní oslabení pánevního dna

Zvýšený tlak na pánevní dno během těhotenství a porodu může vést k oslabení svalů a snížení jejich pružnosti. Kromě problémů s inkontinencí mohou ženy také pociťovat nejistotu v oblasti pánevního dna, což může negativně ovlivnit jejich celkovou pohodu a sebevědomí.

„Pro ženy je nesmírně důležité věnovat pozornost posílení svalů pánevního dna, zejména během těhotenství a po porodu. Speciální cvičení a terapeutické postupy mohou pomoci obnovit sílu a pružnost této oblasti," radí Tereza, která 5 let předává klientkám své znalosti jógové praxe a pracuje často s těhotnými ženami.

Napjaté pánevní dno

Na druhé straně spektra se nachází problém příliš napjatého pánevního dna. Přílišná napětí a svalové kontrakce v této oblasti mohou vést k bolestem a nepohodlí. Důvody mohou být různé - od nadměrného cvičení až po dlouhodobé držení napětí ve stresových situacích. Napjaté pánevní dno však může ovlivnit nejen naše fyzické tělo, ale také naši emoční pohodu, protože je propojené s nervovou soustavou a energetickým tokem těla.

Součástí White Sage Therapy. jsou dva jógové sály - prosluněný Sun room a meditativní Moon room, jehož součástí je 10 infra červených panelů generujících příjemné léčivé teplo. 

Rady pro zdravé pánevní dno:

  • Dechová technika: Správný dech hraje klíčovou roli při uvolňování a prokrvování pánevního dna. Sedněte si pohodlně s rovnou páteří a rukama na bocích. Zhluboka se nadechněte nosem, a přitom si představte, jak se vaše pánevní dno otevírá a napíná. Nádech směřujte přímo do oblasti pánevního dna a směrem do boků. Při výdechu pusou naopak pánevní dno uvolněte a povolte, jako kdyby všechny starosti odcházely z těla ven. Můžete opakovat několikrát během dne, ať jste kdekoliv.
  • Speciální cviky: Cílené cvičení aktivuje hluboké svaly pánevního dna a pomáhá je udržet silné a pružné. Zkusit můžete například lekce fyzio jógy nebo speciální lekce Yoga Sexualis přímo s Terezou Berounskou.
  • Výživa: Zdravá strava podporuje střevní mikrobiom a celkové zdraví pánevní oblasti. Dbejte na to, aby byl váš jídelníček bohatý na vlákninu, minerály a vitaminy.
  • Emoční pohoda: Udržování kvalitních vztahů a péče o psychickou pohodu může mít také pozitivní vliv na stav pánevního dna. Důvěrná komunikace s partnerem a odborníkem vám může pomoci překonat jakékoli emocionální obtíže, které mohou mít vliv na vaše pánevní dno. Pro začátek můžete zkusit praktikovat i mindfulness a meditace, které vám pomohou uklidnit vaši mysl a nalézt cestu k sobě.
  • Sexualita: Pravidelné a kvalitní prožívání intimity může přispět k celkové vitalitě. Udržujte otevřenou komunikaci s partnerem ohledně vašich potřeb a přání. Případné problémy s pánevním dnem se nebojte konzultovat s odborníkem na sexuální zdraví, který vám poskytne vhodnou podporu.

Zdroj: Emperium s.r.o.

KOMU HROZÍ PROLAPS DĚLOHY?

INKONTINENCÍ TRPÍ STEJNÝ POČET LIDÍ JAKO CUKROVKOU

KDYŽ KILA BRÁNÍ POČETÍ

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME