Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KRÁSNÁ TVÁŘ KE ŠTĚSTÍ NESTAČÍ



Pánevní dno patří k často opomíjeným částem našeho těla, přitom v sobě skrývá klíč k naší sexualitě, vitalitě a životnímu potenciálu. Dle odborníků je pánevní dno nejen tajemnou branou k našim intimním prožitkům, ale i zásadním prvkem pro naše celkové zdraví a pohodu. Pánevní dno tvoří několik vrstev svalů, včetně těch hlubokých, které mu dávají jeho charakteristickou sílu a pružnost. Správné nastavení pánevního dna je klíčové pro naši schopnost kontrolovat tělesné funkce, prožívat intenzivní sexuální zážitky a zároveň udržovat naše tělo a mysl v harmonii.

„V dnešní době jsme tak zaměřené na vzhled našeho obličeje, že zapomínáme, jak důležité je udržovat pánevní dno v optimálním stavu. Zanedbání této oblasti může mít výrazný dopad na naše ženské zdraví a naše sebevědomí," zdůrazňuje Tereza Berounská, lektorka jógy a specialistka na psychologii během těhotenství ze studia White Sage Therapy.

Reprodukční zdraví

Pro ženy má pánevní dno obzvlášť důležitý význam. Je spojeno s naší vnitřní energií, ženskostí a celkovou vitalitou. Silné a pružné pánevní dno nám otevírá dveře k naší ženské síle, pohyblivosti a nekonečné radosti z našeho těla. Hraje významnou roli i v plodnosti - správně fungující pánevní dno může být klíčovým prvkem pro ženy, které touží po mateřství. Svalstvo pánevního dna plní důležitou úlohu při udržování dělohy a vaječníků ve správné pozici a pomáhá regulovat tok krve do pánevní oblasti. Navíc, správná funkce pánevního dna může zlepšit intimitu a pohodlnost během pohlavního styku, což může přispět k úspěšnému početí.

„Je tedy klíčové, abychom pečovaly o své pánevní dno a zahrnovaly ho do péče o reprodukční zdraví. Pravidelné cvičení, správný dech a odborná podpora mohou pomoci ženám udržet optimální stav svého pánevního dna a tím řešit problémy ať už s oslabeným pánevním dnem nebo naopak s napjatým pánevním dnem," dodává Tereza Berounská.

Poporodní oslabení pánevního dna

Zvýšený tlak na pánevní dno během těhotenství a porodu může vést k oslabení svalů a snížení jejich pružnosti. Kromě problémů s inkontinencí mohou ženy také pociťovat nejistotu v oblasti pánevního dna, což může negativně ovlivnit jejich celkovou pohodu a sebevědomí.

„Pro ženy je nesmírně důležité věnovat pozornost posílení svalů pánevního dna, zejména během těhotenství a po porodu. Speciální cvičení a terapeutické postupy mohou pomoci obnovit sílu a pružnost této oblasti," radí Tereza, která 5 let předává klientkám své znalosti jógové praxe a pracuje často s těhotnými ženami.

Napjaté pánevní dno

Na druhé straně spektra se nachází problém příliš napjatého pánevního dna. Přílišná napětí a svalové kontrakce v této oblasti mohou vést k bolestem a nepohodlí. Důvody mohou být různé - od nadměrného cvičení až po dlouhodobé držení napětí ve stresových situacích. Napjaté pánevní dno však může ovlivnit nejen naše fyzické tělo, ale také naši emoční pohodu, protože je propojené s nervovou soustavou a energetickým tokem těla.

Součástí White Sage Therapy. jsou dva jógové sály - prosluněný Sun room a meditativní Moon room, jehož součástí je 10 infra červených panelů generujících příjemné léčivé teplo. 

Rady pro zdravé pánevní dno:

  • Dechová technika: Správný dech hraje klíčovou roli při uvolňování a prokrvování pánevního dna. Sedněte si pohodlně s rovnou páteří a rukama na bocích. Zhluboka se nadechněte nosem, a přitom si představte, jak se vaše pánevní dno otevírá a napíná. Nádech směřujte přímo do oblasti pánevního dna a směrem do boků. Při výdechu pusou naopak pánevní dno uvolněte a povolte, jako kdyby všechny starosti odcházely z těla ven. Můžete opakovat několikrát během dne, ať jste kdekoliv.
  • Speciální cviky: Cílené cvičení aktivuje hluboké svaly pánevního dna a pomáhá je udržet silné a pružné. Zkusit můžete například lekce fyzio jógy nebo speciální lekce Yoga Sexualis přímo s Terezou Berounskou.
  • Výživa: Zdravá strava podporuje střevní mikrobiom a celkové zdraví pánevní oblasti. Dbejte na to, aby byl váš jídelníček bohatý na vlákninu, minerály a vitaminy.
  • Emoční pohoda: Udržování kvalitních vztahů a péče o psychickou pohodu může mít také pozitivní vliv na stav pánevního dna. Důvěrná komunikace s partnerem a odborníkem vám může pomoci překonat jakékoli emocionální obtíže, které mohou mít vliv na vaše pánevní dno. Pro začátek můžete zkusit praktikovat i mindfulness a meditace, které vám pomohou uklidnit vaši mysl a nalézt cestu k sobě.
  • Sexualita: Pravidelné a kvalitní prožívání intimity může přispět k celkové vitalitě. Udržujte otevřenou komunikaci s partnerem ohledně vašich potřeb a přání. Případné problémy s pánevním dnem se nebojte konzultovat s odborníkem na sexuální zdraví, který vám poskytne vhodnou podporu.

Zdroj: Emperium s.r.o.

KOMU HROZÍ PROLAPS DĚLOHY?

INKONTINENCÍ TRPÍ STEJNÝ POČET LIDÍ JAKO CUKROVKOU

KDYŽ KILA BRÁNÍ POČETÍ

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME