Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKOMPLIKACE DIABETU PRO FARMACEUTYNejčastější pozdní komplikací diabetu je diabetická neuropatie - heterogenní skupina nervových poruch s různou manifestací, která se vyskytuje u všech forem diabetu. Naprosto klíčová je prevence, tedy dlouhodobá kompenzace diabetu (normoglykémie, normotenze a normální lipidové spektrum). V prevenci je vhodná také kontrola hladiny vitamin B12, který podporuje neuroregeneraci a jeho substituce v perorální nebo parenterální formě. Deficit vitaminů skupiny B je častý u diabetiků, zejména u těch léčených metforminem, a u pacientů staršího věku. Přinášíme krátkou ukázku z přednášky doc. MUDr. Aleny Šmahelové, Ph.D., kterou ČLnK ohodnotila 2 body.

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME