V osmém pokračování exkurze po doplňkových, veřejností v současnosti ale často vyhledávaných formách léčebných přístupů a metod, se autor, PharmDr. Tomáš Arndt, zaměří na Gemmoterapii.
Název metody vychází z latinského výrazu pro pupen - "gemmon", protože právě ty (také někdy mladé výhonky či kořeny) používá jako léčivé prostředky. Tato metoda vychází z přesvědčení, že obsahují tzv. "informační energii", která může pomoci léčit. Podle autora teorie právě pupeny obsahují "veškerou sílu rostliny", protože jsou ve fázi intenzivního množení buněk a obsahují více nukleových kyselin (genetické informace) než ostatní tkáně, obsahují minerální látky, stopové prvky, vitamíny a různé růstové faktory, jako jsou hormony (auxiny, giberelin) a enzymy, a také koncentrovanou minerální mízu, kterou strom nebo rostlina vytváří na jaře. Proto jsou skutečným koncentrátem informací, obsahujících léčebný potenciál celé rostliny (nebo stromu).
Naředěné matečné tinktury
Uvedené embryonální tkáně rostlin se zpracovávají macerací ve směsi vody, alkoholu a rostlinného glycerinu (glycerolu). Získává se z nich tzv. "glycerinový macerát". Pro míchání a ředění se užívají homeopatické postupy i označení. Nicméně, nejedná se o homeopatika. Gemmoterapeutikum je obvykle ředěno jen jednou, tedy z hlediska homeopatie jsou to naředěné matečné tinktury (TM, tinctura materia). Toto ředění D1 (1:10) podle gemmoterapeutů v sobě spojuje alopatické ("klasické") působení obsažených látek (tak, jak je zná farmakognosie) s informačním působením dynamizace (metoda používaná při výrobě homeopatik). Použitá voda hraje podle této metody roli jak při extrakci účinných látek, tak při "energetickém přenosu" z původního pupenu.
Gemmoterapeutika mají posilovat obranyschopnost organismu, zlepšit funkci centrální nervové soustavy, stimulovat vylučovací orgány a vůbec působit očistným (depurativním, též detoxikačním podle přírodní medicíny) způsobem.
Například macerát z lípy stříbrné (Tilia tomentosa) by tak měl mít jak sedativní účinky květů, tak depurativní (ve smyslu celostní medicíny) a diuretické účinky dřeva. Podobně i pupen hlohu (Crataegus oxyacantha nebo Crataegus monogyna) má mít léčivé vlastnosti plodů (působení na srdeční sval) i květů (srdeční rytmus).
.........................................................................................
Pro zajímavost můžeme zmínit jaké mají mít některé přípravky vyrobené z pupen určitých rostlin nebo stromů podle tvrzení gemmoterapeutů:
Olše (rod Alnus) je používána pro terapii zánětlivých procesy. Je doporučována zejména tam, kde je vysoká sedimentace a večerní subfebrilní čili mírně zvýšené teploty. Dalšími oblastmi, kde se dá použít, jsou záněty kostí, osteoporóza nebo při revmatismu
Bříza (rod Betula) má mít tzv. drenážní (očišťující, detoxikační) prostředek. Specificky má pozitivně ovlivňovat jaterní činnost a renální insuficienci s výskytem bílkoviny v moči.
Habr (rod Carpinus) má působit v oblasti nosohltanové dutiny a průdušnice, kde má zlepšit hojení poraněných a zanícených sliznic. Rovněž má stimulovat činnost jater a tlumit zvýšenou krvácivost vyvolanou nedostatkem krevních destiček.
Kaštan pravý (Castanea sativa) je zajímavý tím, že má důsledně odstraňovat autointoxikaci organismu a také zlepšit žilní cirkulaci. Rovněž má zregenerovat lymfatický systém a srážet lymfatické otoky.
Černý rybíz (Ribes nigrum) má postavení v gemmoterapii jako antialergikum. Má stimulovat činnost nadledvinek a snížit hypertrofii prostaty. Pokud se použije dohromady s maliníkem, má regulovat hormonální činnost vaječníků a dělohy. Gemmoterapeuté ho doporučují při sterilitě, na vaječníkové cysty a klimakterické potíže. Ve směsi s kalinou a rozmarýnem ho doporučují na alergie všeho druhu. Pokud je smíchán s borovicí a vinnou révou, má pomoci při zánětech kloubů, křečových žilách nebo angíny.
Růže šípková (Rosa canina) má mít použití při recidivujících záněty v době růstu dětí a mladistvých. Pokud je smíchána s jedlí a břízou, tak je doporučována při angíně, bronchitidě a k regeneraci slinivku břišní. Rovněž, jako rod Bříza, má detoxikovat organismus.
Dávkování těchto přípravků se pohybuje od pěti do patnácti kapek denně.
.........................................................................................
Nejvíce se tato metoda rozvíjí ve Francii, ale můžeme se s ní setkat i u nás. V České republice zavedl gemmoterapii bylinkář Rudolf Franěc a z jeho pracovních výsledků začali vycházet bylinkáři Janča a Zentrich. V roce 1998 začala vyrábět gemmoterapeutika Mgr. Jarmila Podhorná.
Je důležité říct že tato metoda není uznávaná klasickou medicínou a čelí kritice ze strany odborné lékařské veřejnosti.
Na závěr je zajímavé zmínit, že sice tato metoda vznikla ve 20. století, ale Mathioli ve svém proslulém herbáři doporučuje používat mazání z topolových pupenů. Také v ruském lidovém léčitelství se používaly pupeny z břízy k léčbě revmatismu nebo ledvinových chorob.
PharmDr. Tomáš Arndt
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA I. (Homeopatika)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA II. (Bachovky)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA III. (Tkáňové soli)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA IV. (Clusterová medicína)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA V. (Antroposofická medicína)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VI. (Homotoxikologie)
KOMPLEMENTÁRNÍ MEDICÍNA VII. (Naturopatie)
Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.