Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyKDYŽ SRDCE SELHÁVÁSrdeční selhání je závažné onemocnění, kdy srdce nedokáže dodávat do všech tělesných orgánů a tkání dostatečné množství okysličené krve. Hlavními příznaky jsou dušnost, a to i v noci a nejen při námaze, otoky nohou - především kotníků, a také větší únava.

Nepodceňujme je

Toto onemocnění se může týkat až 2 procent dospělých, přibližně u procenta lidí mladších než 55 let a více než 10 procent u sedmdesátiletých a starších. A odborníci tvrdí, že každá nutnost hospitalizace takto postižených jedinců zhoršuje jejich prognózu. A bez odpovídající léčby do pěti let zemře asi polovina nemocných.

Nové možnosti léčení

Farmakologická léčba se v poslední době změnila především v možnostech individualizovaného přístupu k pacientovi; některá léčiva konkrétní pacienti netolerují, ale existují možnosti, jak medikamenty dobře vyladit.

Nové technologie významně pomáhají

První pacienti trpící srdečním selháním, kteří mají srdeční implantát Biotronik, využívají vylepšenou aplikaci. S její pomocí mohou hned zaznamenávat své symptomy, a také kontaktovat svého lékaře, který jim v případě potíží volá.

 

Jak to funguje

Data z této aplikace se dostávají do systému Heartinsight, a ten dokáže předem rozpoznat potencionální riziko selhání srdeční funkce i předpovědět možné riziko hospitalizace až 40 dnů předem.

„Výhoda této technologie je především v tom, že lékařům poskytuje nízkou míru falešných výstrah, všechna data zobrazuje v přehledném panelu a dokáže upozornit na zhoršující se příznaky selhávání srdce ještě dřív, než je nahlásí pacient," vysvětluje prof. MUDr. Miloš Táborský, přednosta kardiologické kliniky FN Olomouc. „Zavedení této technologie do každodenní praxe znamená pro pacienty delší a bezpečnější život doma a ve spolupráci s lékařem optimalizaci léčby."

Pacient Pavel je spokojený

Narodil se s nedomykavostí srdeční chlopně. První problémy se srdcem se u něj objevily ve třiadvaceti, kdy mu implantovali aortální chlopeň, a po 15 letech podstoupil další operaci, kdy mu místo biologické chlopně dali mechanickou.

„I po této operaci jsem se cítil dobře a pokračoval nejen ve svém podnikání, dál jsem se věnoval svému podnikání a absolvoval i lovecké a rybářské cesty do zahraničí."

Obtíže se ale vrátily a Pavlovi implantovali kardioverter-defibrilátor. Opět se vrátil ke svým aktivitám, ale před pár lety se objevily arytmie a srdeční selhání. Dvakrát prodělal katetrizační ablaci a je jedním z prvních pacientů, který využívá novou technologii - implantát Biotronik s vylepšenou pacientskou aplikací.

„Vědomí, že jsem trvale pod dohledem, mě uklidňuje," říká a doporučuje ji ostatním kardiakům. „Umožnila mi vrátit se do života."

Společnost Biotronik (se sídlem v Berlíně se zastoupením ve stovce zemí) vyrábí a vyvíjí spolehlivá medicínská kardiovaskulární a endovaskulární zařízení už více než 50 let. Inovace tohoto výrobce doslova zachraňuje životy a umožňuje pacientům s onemocněním srdce a cév kvalitní život.

Mgr. Jana Ulíková

...........................................................
.............................................
..........................

LETNÍ MĚSÍCE MOHOU BÝT PRO KARDIAKY RIZIKOVÉ

EMPAGLIFLOZIN BUDE OD KVĚTNA HRAZENÝ V INDIKACI SRDEČNÍHO SELHÁNÍ BEZ OHLEDU NA STAV EJEKČNÍ FRAKCE

ČTYŘI SIGNÁLY SRDEČNÍCH OBTÍŽÍ

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME