Tři čtvrtiny Čechů netuší, jestli je stále chrání očkování proti spalničkám nebo žloutence. Více než čtvrtina pak neví, zda má platné očkování proti tetanu.
Informace vyšly z průzkumu společnosti SYNLAB, který byl realizován agenturou Ipsos* v březnu 2024. Cílem bylo zjistit úroveň povědomí veřejnosti o ochraně proti infekčním onemocněním.
Společnost SYNLAB, která se v rámci svého projektu Zdraví národa dlouhodobě soustředí na edukaci veřejnosti v oblasti zdraví a prevence, realizovala v březnu průzkum zaměřený na povědomí Čechů o své obranyschopnosti proti infekčním onemocněním. Ačkoli z výsledků vyplývá, že téměř 90 % oslovených respondentů považuje ochranu proti infekčním nemocem za důležitou, jen každý čtvrtý si je jistý platností svého očkování proti spalničkám (23,5%). Přes 75 % lidí pak netuší, zda jsou od poslední vakcinace stále dostatečně chráněni proti žloutence. Nejlépe na tom jsou Češi s povědomím o ochraně proti tetanu, kde si je platností svého očkování jistých 74 % lidí.
Výsledky průzkumu ukázaly, že 7 % lidí se o ochranu proti infekčním onemocněním vůbec nezajímá, 33 % dotázaných se pak v tomto v ohledu spoléhá na svého lékaře.
V kontextu výsledků svého měření chce společnost SYNLAB za účelem eliminace výskytu infekčních onemocnění upozornit na důležitost aktivního přístupu jednotlivců k ochraně svého organismu a připomenout fakt, že hladina protilátek získaných vakcinací se postupem času snižuje.
„U tetanu si fakt, že protilátky z těla časem vyprchávají, uvědomujeme a očkování si hlídáme. U ostatních nemocí, proti kterým jsme vakcinovaní, však bývá často opomíjen," říká MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařská ředitelka společnosti SYNLAB a dodává: „To potvrzují i naše interní data za loňský rok. Nízká hladina protilátek proti tetanu byla naměřena pouze u 1 % případů z 20 000 testů napříč generacemi, u spalniček už na deficit protilátek poukázalo celkem 35 % testů."
Nejhůře, dle analýzy výsledků testů provedených v laboratořích SYNLAB v roce 2023, dopadla měření obranyschopnosti proti spalničkám v kategorii lidí od 20 do 30 let. Protilátky zde nebyly přítomné téměř v polovině případů. U žloutenky typu A prokázalo nedostatečnou ochranu téměř 60 % testů napříč generacemi, u hepatitidy B pak 53 % vyšetření.
Význam měření hladiny protilátek
Doporučené intervaly přeočkování některých infekčních onemocnění je možné dohledat na webu České vakcinologické společnosti (obr. 1).
Vyšetření hladiny protilátek
Pakliže někdo nad potřebou přeočkování proti určitému onemocnění váhá, může využít možností laboratorní diagnostiky a svoji obranyschopnost proti určitým patogenům si ověřit z krve. "Vyšetření hladiny protilátek pomůže identifikovat jedince, kteří potřebují posílit svůj imunitní systém. Dle stavu naměřených protilátek lze pak učinit rozhodnutí o potřebě přeočkování," popisuje MUDr. Bečvářová.
O možnosti nechat si změřit hladinu protilátek proti infekčním onemocněním dle průzkumu SYNLABu 56 % Čechů vůbec neví. Z těch, kteří někdy test hladiny protilátek podstoupili, tak většina učinila z důvodu zhoršené epidemiologické situace, druhý nejčastěji uváděný důvod je právě úvaha nad přeočkováním.
V dubnu si ověřte sílu svých protilátek
Pro podporu prevence nákazy a šíření infekčních onemocnění nabízí společnost SYNLAB u příležitosti Světového dne zdraví (7. 4.) po celý duben možnost podstoupení vyšetření hladiny protilátek ve svých laboratořích za 99 Kč**. O test, který prověří dlouhodobou ochranu organismu proti tetanu, spalničkám nebo žloutence typu A a B, je možné požádat v kterémkoli odběrovém pracovišti po celé České republice.
Černý kašel je výjimka
Jsou onemocnění, u kterých hladinu protilátek za účelem prověření dlouhodobé ochrany z krve změřit nelze. Patří mezi ně například černý kašel nebo COVID-19.
„Ne u všech onemocnění známe protektivitu protilátek, a tudíž nelze stanovit, jaká naměřená hladina je pro dlouhodobou ochranu dostatečná. Platí ale, že přítomnost protilátek může zabránit těžkému průběhu onemocnění," uzavírá MUDr. Jarmila Bečvářová z laboratoře SYNLAB.
*Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury IpsosZdroj: Synlab
Více informací na www.eshop-synlab.cz
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.
Do ISIN bylo v období od 1.ledna 2024 do 5.ledna 2025 nahlášeno celkem 37 510 případů pertuse. Počet hlášených případů dosáhl svého maxima v 18. kalendářním týdnu roku 2024, pak lze pozorovat setrvale klesající trend nákazy. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 226 nových případů za týden. Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách, ale nejvíce ve věkové skupině 15 až 19 let. Nejvíce případů pertuse zatím s novým rokem hlásí kraje: Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 a 2025 bylo 27 480 osob očkováno, 3 096 osob neočkováno a u 6 934 osob informace o očkování chybí. Podle ISIN bylo onemocnění 86x přivezeno Čechy ze zahraničí.
Čtyři nově zjištěné případy HIV, pět případů syfilis a dvacet devět možných záchytů žloutenky typu C, které se dále vyšetřují. To odhalily testy v rámci listopadového Evropského týdne testování na HIV a žloutenky na 90 odběrových místech ČR. Počet zájemců o testování dosáhl čísla 2.220. Akce oslovila také osoby jiných národností, včetně Ukrajinců pobývajících na našem území. Nabídky testování využilo celkem 307 cizinců. Všem pozitivně testovaným se otevřela rychlá cesta k zahájení potřebné léčby. Web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com poskytuje nadále základní informace přeložené do devíti jazyků.
Healthcomm Professional děkuje všem účastníkům, lektorům i partnerům dalšího úspěšného on-line kongresu - BOLEST lidského těla v souvislostech, který proběhl od 20. 11. do 19. 12. 2024. 2D tematický online kongres přilákal lékárníky a farmaceutické asistenty z celé ČR i ze Slovenska. Do studia 11 přednášek se pustilo celkem 1380 odborníků! Vyhodnocení naleznete v článku na Magazínu. V průběhu akce mohli účastníci zasílat své dotazy týkající se léčby bolesti MUDr. Marku Haklovi. Jeho odpovědi naleznete na Educommu. Další odbornou akcí z dílny Healthcomm Professional bude březnový X. 3D 360° kongres – Bern. Přihlášení bude spuštěno od 1. 1. 2025.