
Ačkoli odběr krve trvá obvykle jen několik vteřin, část Čechů se kvůli němu zcela vyhýbá lékařské péči. Obavy z tohoto nezbytného zdravotnického úkonu přiznal v novém průzkumu laboratoří SYNLAB každý pátý dotázaný. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos a z výsledků vyplynulo, že nejčastějšími důvody jsou strach z jehly, bolest, nevolnost nebo pohled na krev.
Pokud vám odběry nedělají dobře, osvojte si těchto 7 kroků vedoucích k jejich klidnějšímu průběhu:
1. Večer vezměte zlehka
Příprava na odběr krve by měla ideálně začít již den předem. Odpoledne a večer relaxujte, eliminujte fyzickou námahu včetně sportování na minimum a nezatěžujte tělo těžkým jídlem či alkoholem. Vynechte také kouření, které může umocnit úzkost a nepohodlí.
Stres z časového presu případné negativní pocity z odběru krve jen zhoršuje. Vyhraďte si na něj proto dostatek prostoru a nespěchejte. Jste-li po noční směně či večírku, odložte odběr krve raději na jindy.
„Spánek je velmi důležitý pro stabilizaci celého organismu. Nejen, že odpočatí se budete celkově cítit lépe. Během noci se mění a vyrovnávají hladiny mnoha parametrů - například hormonů, železa nebo kreatininu - a výsledky vyšetření tak po spánku nebudou zkreslené," říká MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.
3. Lačněte pro přesné výsledky
Neurčí-li ošetřující lékař jinak, na odběr krve byste měli přijít vždy nalačno - vynechte snídani, kávu i sladké nápoje.
„Referenční meze, podle kterých se posuzuje výsledek vyšetření, jsou nastavené pro ranní odběry nalačno. Cokoli tučného, včetně mléčných výrobků, navíc může způsobit zakalení krve, kterou pak nelze vyšetřit a odběr je nutné opakovat," říká MUDr. Pinterová.
Řádným dodržením lačnění tak eliminujete zkreslení výsledku a potřebu provedení nového odběru. Je-li vám hladovění nepříjemné, dorazte na krev co nejdříve ráno. Něco k zakousnutí si můžete vzít s sebou a najíst se bezprostředně po úkonu.
4. Urychlete proces hydratací
Lačnění neznamená, že se nesmíte napít. Naopak, ráno před odběrem na pitný režim obzvlášť dbejte. Ideální je obyčejná voda, případně neslazený čaj.
„Dostatek tekutin pomáhá správnému proudění krve, a tedy ke zrychlení průběhu odběru a celkové pohodě pacienta," říká vedoucí odběrových pracovišť SYNLAB Martina Vršková.
5. Řekněte si o podporu
Není tajemstvím, že u citlivějších jedinců může mozek vyvolat takzvanou vazovagální synkopu neboli reakci na stresový podnět. Jeho důsledkem je krátkodobý pokles krevního tlaku, pocit slabosti či nevolnost. Pokud již takovou zkušenost máte, nebo se odběrů obáváte z jakéhokoli jiného důvodu, mluvte o tom. Včasná komunikace pomůže zdravotníkům přizpůsobit postup vašim potřebám.
„Přístup zdravotnického personálu hraje při odběru naprosto zásadní roli. Téměř polovině lidí (46,4 %) pomáhá překonat obavy z odběru krve právě vlídné chování, profesionalita a jistota, kterou zdravotník během výkonu navodí," říká Martina Vršková a dodává: „Pokles krevního tlaku lze minimalizovat provedením odběru krve v leže. Nestyďte se o něj požádat."
.....................................
Jak předejít modřinám po odběru?
.....................................
Hlavní příčinou obav z odběrů krve je podle účastníků průzkumu SYNLABu jehla (40,2 %)
Téměř 28 % lidí vadí pohled na krev.
Patříte-li mezi ně, zkuste jednoduchou taktiku - zaměřte svou pozornost jinam. Zavřete oči, počítejte si, nebo si do uší pusťte oblíbenou písničku. Mozek zaměstnaný jinou činností tělu uleví od tenze.
7. Po odběru si dopřejte relax
Po úkonu dejte tělu prostor ke zklidnění. Posaďte se na chvíli v čekárně, vypijte sklenici vody a naslouchejte svému tělu. Pokud se cítíte dobře, můžete odejít. V den odběru se vyhněte fyzické námaze, cvičení, ale i sauně, aby zbytečně nedošlo k poklesu krevního tlaku.
.....................................
Odběr krve patří k nejčastějším odběrům biologického materiálu. Odebírat lze venózní (žilní), arteriální (tepennou) a kapilární krev. Odběr kapilární krve se provádí nejčastěji z bříška prstů ruky nebo z ušního lalůčku. Arteriální krev slouží převážně ke stanovení parametrů acidobazické rovnováhy a odběr se provádí do stříkaček s heparinem nejčastěji z vřetenní nebo stehenní tepny. Na jednotkách intenzivní péče se často zavádí arteriální katetr, který umožňuje opakované odběry.
Laboratorně se analyzuje plná krev (při biochemickém vyšetření), plazma (například při vyšetření koagulačních faktorů), nebo sérum (například při mikrobiologickém vyšetření).
Při biochemickém vyšetření se stanovují hodnoty tuků, cukrů, bílkovin, minerálů, enzymů, hormonů a dalších chemických látek, acidobazická rovnováha a krevní plyny.
Hematologické vyšetření se zaměřuje na krevní buňky, imunohematologické vyšetření určí krevní skupiny, Rh-faktoru koncentraci a typ protilátek a krevní obraz, kterým získáme základní informace o počtu a kvalitě jednotlivých krevních buněk - slouží k posouzení celkového zdraví a odhaluje infekce, oslabenou imunitu nebo anémii.
Zdroj: Oddělení komunikace SYNLAB
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.