
MUDr. Eva Kettmannová
Schüsslerova sůl č. 5 Kalium phosphoricum (chemický název hydrogenfosforečnan draselný K2HPO4) v ředění D6. Výjimečné postavení v systému 12 minerálních solí této soli přisoudil již zakladatel metody, Dr. Wilhelm H. Schüssler, aniž by v 19. století něco tušil o mitochondriální medicíně. Tato sůl má totiž překvapivě rychlý efekt na metabolické pochody v mitochondriích - podporuje Krebsův cyklus. Ze své praxe mohu potvrdit její energetizující účinek u dlouhodobě vyčerpaných pacientů. Nazýváme ji také „nervovou solí", a to díky účinku na CNS i PNS a rovněž na potíže spojené s nerovnováhou vegetativního nervového systému.
Kalium phosphoricum se nachází ve všech tkáních, ve vyšší koncentraci je v mozkové, nervové a svalové tkáni a v krevních elementech.
Jak se nejčastěji projevuje chronický nedostatek soli č. 5 v dnešní době?
V této tabulce jsem typický vývoj potíží seřadila chronologicky - deficit soli č. 5 se projevuje postupně - záleží na délce trvání stresové zátěže a na odolnosti pacienta vůči danému zatížení. Podáváním soli č. 5 (a režimovými opatřeními) lze často zamezit rozvoji dalších stresových potíží.
Dávkování: 3x 2tbl, u dětí pod 12 let 3x 1tbl.
Sůl č. 5 je vhodná pro všechny věkové kategorie. Výčet všech potíží a nemocí, u kterých může být indikována, přesahuje rámec tohoto článku. Vzhledem k aktuálnosti problematiky nárůstu psychických potíží u školních dětí vlivem restrikcí v době koronavirové pandemie jsem se rozhodla uvést využití této soli právě u studentů.
Náš školní systém zbytečně přetěžuje školou povinné děti - musí sedět v lavici nepřiměřeně dlouho svému věku a soustředit se na memorování vědomostí, což je jednostranná zátěž. Po vyučování doma opět tráví čas nad nekonečnými domácími úkoly, na úkor pohybu a čerstvého vzduchu. Není vůbec s podivem, že tolik dětí trpí na bolesti hlavy. Aktuálně se kvůli sociální izolaci přidávají psychické potíže, které můžete najít v tabulce výše. Nedoporučuji tyto stavy podcenit, alarmující je růst depresivních stavů v dětském a adolescentním věku.
Kalium phosphoricum D6 je vhodný podpůrný prostředek pro studenty, jelikož se jedná o netoxický prostředek bez nežádoucích účinků. Obvykle jde o kombinaci těchto potíží: únava fyzická i psychická, poruchy koncentrace, nechuť učit se nové věci spojená s větší únavou, ospalost během dne, může být i hlad po jídle (samozřejmě tady se nejedná o zvýšený apetit zdravých adolescentů).
Dávkování u dětí do 12 let: 2x 1 tbl, u studentů nad 12 let 2x 2 tbl. Tato sůl obnovuje energii, proto neužívat večer.
Úvodní ilustrační foto: Fotografie od uživatele Tima Miroshnichenko ze služby Pexels
Firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Kalium phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.