Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJUBILEJNÍ 25. DEN LÉKÁRENLetošní, již 25. ročník tradičního Dne lékáren připadá na čtvrtek 15. června. Osvětové akce České lékárnické komory (ČLnK) budou ale probíhat celý týden - od 12. do 18. června -  ve více jak 1300 lékárnách po celé ČR. Tématem roku 2022 byla Pouť léku lékárnou - cesta léku od jeho objednání, skladování až po výdej. Lékárny tak v rámci akce odkrývaly tu část své činnosti, která klientovi bývá běžně skryta. Cílem letošního ročníku je seznámit veřejnost s prací lékárníků, farmaceutických asistentů a ostatního personálu lékárny. Nechat je poznat jejich profesi, pracovní zařazení, kompetence a pochopit jejich důležitost v péči o zdraví. Jak jsou pro klienty důležití v odborném poradenství při výběru nebo expedici léků, doplňků stravy nebo zdravotnických prostředků. A jaké další činnosti v lékárně provádějí. Hodně o nezbytnosti lékáren a jejích zaměstnanců mohli klienti poznat v době covidové pandemie, kdy byli opravdu v první linii. V říjnu 2021 ohodnotila v průzkumu společnosti SC&C více než polovina české populace lékárníky za jejich zásluhy v době pandemie covidu-19 deseti body z deseti možných. Vědí ale skutečně klienti, kdo stojí za tárou?

Obecné povědomí o rozdělení úloh v lékárně se omezuje na dělení: lékárník je tam, kde jsou výdeje na recept a farmaceutický asistent u té části táry, kde se vydávají přípravky bez receptu... To chtějí zaměstnanci lékáren mj. také laické veřejnosti v rámci Dne lékáren 2023 ozřejmit:

„Farmaceutičtí asistenti v lékárnách vydávají léky dostupné bez receptu, poradí i se samoléčbou nebo výběrem doplňků stravy. Také zajišťují objednávání léků a jejich správné uchovávání a vydávají pacientům zdravotnické prostředky, "říká Alena Šindelářová z České komory farmaceutických asistentů (ČKFA). Farmaceutický asistent s pacientem dokáže probrat vše, co je k samoléčbě nebo podpoře prevence a ochraně zdraví vhodné nebo důležité. 

Týden od 12. do 18. června určitě budou chtít zaměstnanci lékáren využít i pro edukaci klientů ohledně neuvážených nákupů léků mimo lékárnu. V důsledku nedostatku některých přípravků na lékárenském trhu se totiž nedávno objevily ve větší míře jejich nezákonnému přeprodeje na internetu - ať už na online bazarech nebo na sociálních sítích. 

„...pacient neví, kde byly nabízené přípravky získány, odkud pochází, jak bylo s léčivým přípravkem zacházeno, zda nebyl vystaven mrazu, slunečnímu záření nebo jiným nepříznivým vlivům, kvůli kterým se léčivý přípravek může stát nebezpečným. Také není zaručeno, zda inzerovaný přípravek opravdu obsahuje účinnou látku, kterou obsahovat má, a zda nejde o padělek," říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Důležitou součástí výdeje léčivých přípravků je i dispenzace, která zaručí, že je pacientovi vydán lék vhodný na jeho potíže, a s ním i informace o správném dávkování a bezpečnému užívání. Ty poskytuje zdravotnický odborník, a to při výdeji léčivých přípravků pacientovi v lékárně, zároveň si také ověřuje, že pacient jeho pokyny chápe," dodává viceprezident ČLnK, PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Zapojí se letos i Vaše lékárna?

Napište nám na magazin@hcom.cz, jak akce u Vás v lékárně probíhala.

-red-

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME