
Letošní, již 25. ročník tradičního Dne lékáren připadá na čtvrtek 15. června. Osvětové akce České lékárnické komory (ČLnK) budou ale probíhat celý týden - od 12. do 18. června - ve více jak 1300 lékárnách po celé ČR. Tématem roku 2022 byla Pouť léku lékárnou - cesta léku od jeho objednání, skladování až po výdej. Lékárny tak v rámci akce odkrývaly tu část své činnosti, která klientovi bývá běžně skryta. Cílem letošního ročníku je seznámit veřejnost s prací lékárníků, farmaceutických asistentů a ostatního personálu lékárny. Nechat je poznat jejich profesi, pracovní zařazení, kompetence a pochopit jejich důležitost v péči o zdraví. Jak jsou pro klienty důležití v odborném poradenství při výběru nebo expedici léků, doplňků stravy nebo zdravotnických prostředků. A jaké další činnosti v lékárně provádějí. Hodně o nezbytnosti lékáren a jejích zaměstnanců mohli klienti poznat v době covidové pandemie, kdy byli opravdu v první linii. V říjnu 2021 ohodnotila v průzkumu společnosti SC&C více než polovina české populace lékárníky za jejich zásluhy v době pandemie covidu-19 deseti body z deseti možných. Vědí ale skutečně klienti, kdo stojí za tárou?
Obecné povědomí o rozdělení úloh v lékárně se omezuje na dělení: lékárník je tam, kde jsou výdeje na recept a farmaceutický asistent u té části táry, kde se vydávají přípravky bez receptu... To chtějí zaměstnanci lékáren mj. také laické veřejnosti v rámci Dne lékáren 2023 ozřejmit:
„Farmaceutičtí asistenti v lékárnách vydávají léky dostupné bez receptu, poradí i se samoléčbou nebo výběrem doplňků stravy. Také zajišťují objednávání léků a jejich správné uchovávání a vydávají pacientům zdravotnické prostředky, "říká Alena Šindelářová z České komory farmaceutických asistentů (ČKFA). Farmaceutický asistent s pacientem dokáže probrat vše, co je k samoléčbě nebo podpoře prevence a ochraně zdraví vhodné nebo důležité.
Týden od 12. do 18. června určitě budou chtít zaměstnanci lékáren využít i pro edukaci klientů ohledně neuvážených nákupů léků mimo lékárnu. V důsledku nedostatku některých přípravků na lékárenském trhu se totiž nedávno objevily ve větší míře jejich nezákonnému přeprodeje na internetu - ať už na online bazarech nebo na sociálních sítích.
„...pacient neví, kde byly nabízené přípravky získány, odkud pochází, jak bylo s léčivým přípravkem zacházeno, zda nebyl vystaven mrazu, slunečnímu záření nebo jiným nepříznivým vlivům, kvůli kterým se léčivý přípravek může stát nebezpečným. Také není zaručeno, zda inzerovaný přípravek opravdu obsahuje účinnou látku, kterou obsahovat má, a zda nejde o padělek," říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
„Důležitou součástí výdeje léčivých přípravků je i dispenzace, která zaručí, že je pacientovi vydán lék vhodný na jeho potíže, a s ním i informace o správném dávkování a bezpečnému užívání. Ty poskytuje zdravotnický odborník, a to při výdeji léčivých přípravků pacientovi v lékárně, zároveň si také ověřuje, že pacient jeho pokyny chápe," dodává viceprezident ČLnK, PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Zapojí se letos i Vaše lékárna?
Napište nám na magazin@hcom.cz, jak akce u Vás v lékárně probíhala.
-red-
Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.