Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJARNÍ START ORGANISMUJaro je krásné období roku, kdy se příroda probouzí k životu a slunce začíná hřát. Mnoho lidí se však v této době cítí unaveně a vyčerpaně, a to z různých příčin - vyčerpanosti po dlouhé zimě, změně denního režimu, alergie nebo i snahy zhubnout. Abychom ztracenou vitalitu získali zpět, je důležité dbát na pravidelný spánek, pitný režim, pohyb na čerstvém vzduchu a zdravou stravu, která obsahuje hodně zeleniny, ovoce a bílkovin. Nastartovat organismus pomohou i bylinky.

Jarní únava je známý pojem, který souvisí s náhlými změnami počasí a nedostatkem vitamínů ve stravě. Proč se s příchodem jara cítíme tak často unavení?

Příčinou může být střídání počasí, které je pro první jarní týdny typické. Organismus se snaží na změny reagovat, a tím se vyčerpává. Ze stravy navíc dostává méně živin a zdraví prospěšných látek, protože v obchodech ještě není dostatečný výběr čerstvých potravin bohatých na vitamíny.

Nedostatek živin v organismu můžeme nahradit i pomocí bylin

Také byliny obsahují stopové prvky, vitamíny a přispívají ke zlepšení zdravotních problémů.

„Největší množství těchto látek potřebných pro organismus mají gemmoterapeutika - zpracované zárodečné části rostlin. Ty nám navíc zvyšují imunitu, zlepšují činnost nervové soustavy a omlazují organismus," doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Únavu může způsobit také změna v denním režimu. S tím, jak se den prodlužuje a lidé tráví více času venku, mají mnozí tendenci chodit později spát. Náročnější denní program pak může vyústit ve větší únavu a vyčerpání.

Dalším důvodem může být zhoršená kondice. V chladnějších měsících jsou lidé zvyklí jíst těžší a kalorické jídlo a nevěnují se cvičení tolik jako ve zbytku roku. Jakmile však přichází jaro, mnoho z nich začíná s dietami a snaží se zhubnout. Tato výrazná změna stravy, když se navíc spojí s cvičením, může být vyčerpávající.

Nezanedbatelný vliv mají i sezónní alergie, které trápí velkou část populace. Jaro je často spojováno s alergiemi na pyl a další látky v ovzduší. Tyto alergie mohou způsobit únavu a podráždění očí, což může vést k celkovému pocitu vyčerpání.

Čerstvé potraviny a zdravý spánek

Jarní únava může být pro mnoho lidí frustrující a omezující. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se s ní vypořádat. Jedním z klíčových faktorů pro úspěšný boj proti jarní únavě je pravidelný spánek. Je důležité zajistit si jeho dostatek a také se snažit vstávat a usínat každý den v přibližně stejnou dobu. Pokud máte problémy se spánkem, můžete vyzkoušet relaxační techniky, například meditaci nebo hluboké dýchání.

Z přírodních prostředků pro kvalitní spánek se dá opět spolehnout na byliny. Ať už ve formě čaje či koncentrovanějších tinktur.

 „Bylin, které nám mohou pomoci zlepšit spánek, je hned několik. Nejvíce využívaná je třezalka, kozlík, ale největší účinky mají výtažky z pupenů - gemmoterapeutika - z lípy, bakopy a šišáku bajkalského. Ty zároveň přispívají k regeneraci nervové soustavy," říká bylinkářka.

Strava je dalším faktorem, který může pomoci bojovat proti jarní únavě. Jarní sezóna přináší do obchodů čerstvě vypěstované ovoce a zeleninu, které byste měli zařazovat do jídelníčku co nejčastěji. Snažte se jíst zejména celozrnné potraviny, zeleninu a ovoce, aby se vašemu tělu dostalo dostatek živin a energie. Pitný režim je také důležitý, proto pijte minimálně 8 sklenic vody denně.

Další důležitou součástí boje proti jarní únavě je minimalizování stresu a dostatek relaxace, která pomůže uvolnit napětí. Vyhněte se stresovým situacím a dělejte si během pracovního dne pravidelně přestávky. Pomoci zvýšit vaši vitalitu mohou rovněž pohyb a sluneční světlo. Pro posílení kondice je vhodné začít s pravidelným cvičením. Není nutné se hned pustit do tréninku na maraton, stačí lehká fyzická aktivita, jako je chůze nebo jóga, abyste se neodrovnali, ale příjemnou cestou zlepšili svoji kondici i náladu.

V některých případech může únavu organismu vyvolávat působení bakterií či chlamýdií.

 „Únava značí oslabená játra a tady můžeme využít hned několik bylin - ostropestřec, maralí kořen nebo jalovec. Pro zlepšení vitality jsou také vhodné adaptogeny z bylin - rozchodnice růžová, kozinec, kotvičník nebo kustovnice. Právě o kustovnici je známý fakt, že omlazuje organismus a zlepšuje kvalitu života," doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jaro v tradiční čínské medicíně

Podle tradiční čínské medicíny (TČM) vládne jaru prvek dřevo. Energie dřeva stoupá nahoru, do všech směrů a zajišťuje prostupnost organismu. Čchi dřeva pomáhá zbavit se nánosů zimy, postupně s rozumem a bez extrémů. Balzámem na hněv je laskavost. A hněv poškozuje játra. S příchodem jara je dobré zaměřit se na kondici jater a žlučníku. Játra řídí v těle proudění čchi a tělesných tekutin, mají na starosti průchod potravy a transport živin v našem těle. Jsou-li játra oslabená, trpíme nedostatkem energie (jarní únavou), problémy s trávením a vylučováním potravy. S přicházejícím jarem také měníme stravovací návyky, které jsme měli v období zimy a orientujeme se na lehčí stravu a menší množství. V TČM k jaru patří čerstvé, kyselé a zelené potraviny, například zelené rostlinky, luštěniny, mladý ječmen, naklíčená čočka, jarní cibulka, pažitka nebo listová zelenina. Játrům nesvědčí tučná strava, pečená a smažená jídla. Zkuste proto vaření v páře a jezte to, co na jaře právě roste. Vaše játra vám budou vděčná a jarní únava bude pro vás jen prázdný pojem.

Zdroje: www.nadeje-byliny.eu, www.tcm.cz

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME