MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku z letošního ročníku Magazínu uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naši vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě. Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12.
Články najdete na Magazínu v záložce SERIÁLY.
Ulcerózní kolitida
Klinicky se toto onemocnění projevuje průjmovitou stolici s příměsí krve a hlenů, typické je časté bolestivé nutkání na stolici. Pacient si stěžuje na silné křeče břicha, ztrátu chuti k jídlu a časem i na úbytek hmotnosti. Následkem tohoto onemocnění je i anémie a chronická únava. Schüsslerovy soli mohou pacientovi pomoci jako komplementární léčba k výše uvedeným projevům.
Při výběru Schüsslerových solí vycházíme také z patofyziologie - ulcerózní kolitida se řadí mezi nespecifické zánětlivé onemocnění střeva, v léčbě volíme proto sůl No. 3 Ferrum phosphoricum D12 a využíváme její protizánětlivý účinek. Zároveň nám tato sůl pomůže doplnit zásoby železa. Přidáním soli No. 7 Magnesium phosphoricum D6 využíváme kromě analgetického a spasmolytického efektu této soli i relaxační účinek na psychiku pacienta.
V případě, že se u pacienta již dostavila i dehydratace nebo má vysloveně vodnaté průjmy, doporučuji přidat No. 8 Natrium chloratum D6.
Dávkování: Od každé zvolené soli 6 tbl nasypat do 1/2L vody a odpíjet během dne, ideálně s frekvencí stolice (po každé stolici). Takto bude dávkování kopírovat intenzitu potíží.
Ulcus cruris
Bércový vřed vzniká následkem trofických změn tkáně poškozené předchozím onemocněním, nejčastěji se jedná o vaskulární poškození. U této diagnózy je zvlášť důležité nacházet účinné komplementární přípravky, jelikož se obvykle jedná o protrahované, na klasickou léčbu špatně reagující stavy, a dochází k výraznému snížení kvality života pacienta.
Léčba je vždy dlouhodobá. Na doléčení zařazuji i sůl No. 1 Calcium fluoratum D12. U diabetiků přidávám i No. 9 Natrium phosphoricum D6.
Dávkování: Od každé soli 6 tbl do 2dcl vody a popíjet během dne.
.......................................
Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní doporučení solí u běžných potíží, stejně jako i základy Antlitzdiagnostiky (Obličejové diagnostiky).
Pokud byste se o této terapeutické metodě chtěli dozvědět více, můžete se přihlásit na online vzdělávací cyklus níže či využít záznamy z již proběhlých akcí na www.vzdelavani-seminare.cz
SRDEČNĚ VÁS ZVEME NA NOVÝ, PODZIMNÍ CYKLUS ODBORNÝCH PŘEDNÁŠEK SPOLU S PRAKTICKÝM WORKSHOPEM NA TÉMA:
SCHÜSSLEROVY SOLI V LÉKÁRENSKÉ PRAXI
MINERÁLNÍ SOLI U NEURALGIE TRIGEMINU, TIKŮ A TENISOVÉHO LOKTE
SCHŰSSLEROVY SOLI PŘI SINUSITIDĚ A SEBOROICKÉ DERMATITIDĚ
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT NA RŮŽI A U REFLUXU?
Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.