Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U JATERNÍ CIRHÓZY A OVARIÁLNÍCH CYST?MUDr. Eva Kettmannová

Minerální abeceda je název již druhé série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každém článku uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.

Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, kterých je celkem 12. Najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm ZDE, nebo se můžete přihlásit na vzdělávací semináře ZDE.

Jaterní cirhóza

Jaterní cirhóza je konečným stadiem chronických jaterních onemocnění. Postupně dochází k nekróze, fibrotizaci a k uzlovité přestavbě jaterní tkáně. Tento proces nejlépe vystihuje lidový název „tvrdnutí jater". Hlavní příčiny tohoto onemocnění v ČR jsou nadměrná konzumace alkoholu a chronické virové hepatitidy typu B a C. Většinou je průběh dlouho bezpříznakový, u těchto pacientů je obvykle diagnostika náhodná.

Cílem léčby cirhózy je zpomalit proces poškození jaterní tkáně a v této indikaci můžeme jako komplementární léčbu využít i kúru z minerálních solí Dr. Schüsslera (viz tabulka) v kombinaci s jaterním zábalem (Leberwickel). 

Jaterní zábal dle Günthera Heepena:

Bavlněný mul namočíme v teplé vodě, vyždímáme a přiložíme večer před spaním pod pravý žeberní oblouk. Překryjeme suchou bavlněnou utěrkou a na vrch dáme na prohřátí termofor.

Ovariální cysty

Projevují se typicky tlakem v podbřišku nebo bolestí při koitu, větší cysty můžou způsobovat bolesti zad, častější nutkání na močení nebo bolesti vyzařující do nohou.

Z minerálních solí Dr. Schüsslera se doporučuje kombinace těchto tří solí: 

Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku právě od Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní doporučení solí u běžných potíží, stejně jako základy Antlitzdiagnostiky (Obličejové diagnostiky). Antlitzdiagnostika je praktická a rychlá diagnostická metoda na výběr vhodné minerální soli, osvojit si je můžete na workshopu pro zdravotníky pod vedením autorky článku. Bližší info najdete zde www.vzdelavani-seminare.cz.

Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum/Ferrum phosphoricum/Magnesium phosphoricum/ DHU D12/D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium fluoratum/Ferrum phosphoricum/Magnesium phosphoricum/Natrium chloratum /D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1/3/7/. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 5. 10. 2021/ 16. 7. 2021/. Registrační číslo: 93/196/92-A/C, 93/243/92-A/C, 93/220/15-C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

MINERÁLNÍ SOLI U BASEDOWOVY NEMOCI A U BECHTĚREVOVY NEMOCI

MINERÁLNÍ SOLI U ARTRÓZY A ALOPECIE

MINERÁLNÍ SOLI PŘI ZÁPALU PLIC

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME