Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK NA CUKROVKU II. TYPUDiabetes 2. typu je částečně metabolické onemocnění a částečně zánětlivé autoimunitní onemocnění.

Cílem prevence tohoto velmi rozšířeného civilizačního onemocnění a jeho komplikací je zabránit postupnému nárůstu inzulinové rezistence a jejích zánětlivých důsledků, což se obvykle neobejde bez znatelného zásahu do života. Jde především o to - usměrnit životní styl tak, aby se zvýšila citlivost tkání, zejména svalů, na glukózu, a tím se postupně vypořádat s nástupem glukózové intolerance nebo inzulinové rezistence. Je proto nutné nahradit sedavý způsob života aktivním životním stylem, v němž má pevné místo cvičení využívající svaly a omezení kalorií. Jedná se o omezení energetického příjmu na rozdíl od obecně rozšířeného, téměř neomezeného příjmu energie, zejména z inzulinogenních sacharidů v jídle a pití. Zjednodušeně se označuje jako LC (low carb) dieta.

Tomu mohou úspěšně napomoci některé látky z kategorie doplňků stravy, u nichž bylo podle studií prokázáno, že zvyšují citlivost inzulinových receptorů nebo působí jako tzv. kalorické mimetikum, tj. podporují účinek kalorické restrikce, čímž účinně omezují inzulinogenní účinky stravy. Pokud tedy aktivně ovlivňujeme stravu a životní styl tak, abychom se vyhnuli inzulinové rezistenci a zánětu, můžeme se úspěšně vyhnout jak prediabetu, tak diabetu 2. typu. 

Skořice

Extrakt ze skořice zvyšuje citlivost buněčných receptorů na inzulin, a tím podporuje jeho využití v tkáních. Zabraňuje přeměně cukrů na tělesný tuk, a tím brání aterogenezi, jak bylo poprvé prokázáno ve studii1 z roku 2003. Díky obsaženým polyfenolovým antioxidantům pomáhá blokovat plíživý zánět v prediabetické fázi.2 Má také příznivý vliv na regulaci krevního tlaku, pružnost cév, žil a prokrvení končetin a antibakteriální účinky. Skořicový extrakt je vhodný pro osoby se sníženým metabolismem, což je většina obézních a prediabetiků. Výsledky studie ukázaly, že zařazení skořice do stravy lidí s diabetem 2. typu sníží rizikové faktory spojené s cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami.1

Chrom 

Glukózový toleranční faktor (GTF) je tělu vlastní chelátová sloučenina chromu s aminokyselinami, která přispívá ke glukózové toleranci a podporuje tak metabolismus cukrů. Spolu s inzulinem pomáhá vstřebávat cukr do buněk, a tím udržovat normální glykémii. Lidé s nedostatečnou hladinou chromu, způsobenou chybami ve stravě, často trpí nesnášenlivostí glukózy a jsou náchylní k cukrovce. Proto hraje řízení hladiny chromu v těle prostřednictvím doplňků stravy důležitou roli v prevenci cukrovky. Kromě vlivu na zvýšení citlivosti na inzulín3 chrom normalizuje lipidemii, a tím pomáhá předcházet aterosklerotickým změnám. Zvyšuje také účinek skořice. 

Vitamin D3

Protizánětlivý vitamin D3 snižuje rozsah nepříznivých účinků inzulínové rezistence. Studie ukazují, že jeho nedostatek je jedním z faktorů urychlujících rozvoj inzulinové rezistence4,5 a jejích důsledků, jako je prediabetes a diabetes. Vitamin D3 také přispívá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu, k udržení normálního stavu kostí a zubů, ke správné funkci svalů a k optimální funkci imunitního systému. Zdá se, že většina populace trpí jeho nedostatkem, zejména v měsících s nedostatkem slunečního světla. Suplementaci vitaminem D3 se doporučuje doplňovat vitaminem K2 , který podporuje ukládání vápníku v kostech, takže se snižuje riziko kalcifikace aterogenních cholesterolových plátů. 

Kvercetin

Kvercetin je rostlinný bioflavonoid se silnými antioxidačními účinky, které mohou být dále posíleny současným podáváním vitaminu C. Obezitu obvykle doprovází chronický zánět nízkého stupně, který vede k inzulinové rezistenci a cukrovce. Je to proto, že nadbytek tukové tkáně podporuje tvorbu prozánětlivých cytokinů a chemokinů, u nichž bylo prokázáno, že je kvercetin jako protizánětlivý antioxidant blokuje.6 Proto je tento doplněk stravy považován za antidiabetický doplněk, který je užitečný jak ve fázi prevence, tak při podpoře léčby diabetu. 

Omega-3

Studie z roku 20147 ukázala, že vyšší koncentrace omega-3 polynenasycených mastných kyselin (n-3 PUFA) vázaných na červené krvinky (tzv. omega-3 index) je spojena se zvýšenou citlivostí na inzuliun a nižší hladinou celkového zánětu (CRP) u osob s nadváhou. Vysoce kvalitní doplňky stravy s omega-3 obsahují PUFA z čištěného molekulárně destilovaného oleje ze sardinek, ančoviček, makrel a dalších čištěných přírodních olejů, např. z mořského krilu. K normální funkci srdce přispívají také esenciální mastné kyseliny, tj. kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). 

Resveratrol

Červené víno a extrakt z hroznových jader jsou považovány za kalorické mimetikum s antidiabetickým účinkem, které stabilizuje glykémii a podporuje proces lipolýzy a hubnutí. Její velmi ceněné protizánětlivé účinky působí mimo jiné proti aterogenezi8, která je běžná u pre a diabetu. Resveratrol dále neutralizuje agresivní účinky volných radikálů, čímž působí proti oxidačnímu stresu, stárnutí a podporuje kardiovaskulární systém. 

Česnek

Významná přítomnost komplexu bioflavonoidů s antioxidačním účinkem (alliin, allicin, ajoen, saponiny, fytoncidy a další) v tzv. česnekové silici, která je "základem" buď sušeného česnekového extraktu, nebo koncentrovaného česnekového extraktu v sójovém oleji, předurčuje tyto doplňky stravy pro suplementaci k tlumení zánětlivých procesů vedoucích k inzulinové rezistenci a DM II. Použití česnekového extraktu k podpoře léčby podporují výsledky metaanalýzy 9, která mimo jiné prokázala snížení glykémie nalačno, glykovaného hemoglobinu HbA1c a fruktosaminu po 12- a 24týdenní suplementaci česnekovými kapslemi u diabetiků 2. typu. Jejich užívání u DM II se doporučuje po konzultaci s diabetologem, protože suplementace by neměla nahrazovat komplexní diabetickou dietu. 

Hořčík 

Intracelulární hladina hořčíku hraje klíčovou roli v regulaci účinků inzulinu na využití glukózy. Pokud je snížena, což je typické pro DM II, snižuje se citlivost inzulinových receptorů a zvyšuje se inzulinová rezistence.10 Proto je u prediabetu i diabetu vhodné zkontrolovat stav hořčíku v těle a při zjištění hypomagnezémie doplnit hořčík, nejlépe ve vstřebatelné organické formě (glukonát, laktát).

Článek je firemním sdělením společnosti Jamieson Laboratories Ltd.

Reference:
1. Khan A et al.: Diabetes Care 26, 3215-3218, 2003
2. Bolin Q et al.: J Diabetes Sci Technol, 4(3), 685-693, 2010
3. Yinan Hua et al.: The Journal of Nutritional Biochemistry 23, 4, 2012
4. Szymczak-Pajor I., Śliwińska A.: Nutrients 11(4), 794, 2019
5. Zixin Xu et al.: Scientific Reports 12, 119,2022
6. Shuang Chen: Mediators of Inflammation, Article ID 9340637, 2016
7. Albert B. B.: Scientific Reports volume 4, Article ID, 6697, 2014
8. Li-Xue Zhang et al.: Resveratrol - A pharmacological review and call for further research, Biomedicine & Pharmacotherapy 143, 2021
9. Qianyi Wan et al.: Food Sci Nutr.: 7(8), 2451-2470, 2019
10. Barbagallo M., Dominguez L. J.: World J Diabetes: 6(10), 1152-1157, 2015

...............................................................................

Jamieson Laboratories je nejstarším a největším kanadským výrobcem a distributorem přírodních vitamínů, minerálů, koncentrovaných výživových doplňků, bylinek a botanických léků. VYSOKÁ ÚČINNOST a garantovaná ABSOLUTNÍ KLINICKÁ ČISTOTA každého produktu je zabezpečena propracovaným systémem výběru těch nejkvalitnějších surovin ze světově nejčistších zdrojů. Oslavte s Jamieson Laboratories stoleté výročí a zapojte se do konce listopadu do soutěže  v rubrice SOUTĚŽE A TESTY!

Vstupte do soutěže ZDE


Mohlo by Vás dále zajímat:

RESVERATROL - VÝZNAMNÝ BIOFLAVONOID

PODPORA ZDRAVÍ SILNÝMI ANTIOXIDANTY

VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ DOPLŇKU STRAVY S VITAMÍNY C A D3

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie