Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLINDusné a horké počasí dává našemu organismu pořádně zabrat. Přáli bychom si strávit celý den někde u vody, ale místo toho se musíme věnovat povinnostem. Jak si s teplým počasím co nejlépe poradit? Zajistěte proudění vzduchu v místnosti a pro sebe dostatek nápojů a náhradní oblečení. Organismu mohou se zvládáním horka pomoci i bylinky.

Kdo má to štěstí a pracuje v klimatizované místnosti, snáší letní parno celkem v pohodě. Na neustálé proudění chladného vzduchu si však musíme dát také pozor. Foukání by nikdy nemělo mířit přímo na nás a teplotní rozdíl mezi teplotou uvnitř místnosti a venku by neměl přesáhnout pět stupňů Celsia. Fukar klimatizace by proto měl mířit do volného prostoru, stejně tak klasický větrák. K ochlazení vnitřku místnosti může pomoci též rozvěšení namočených ručníků a osušek. 

Přírodní materiály lépe odvádějí teplo

Pokud to firemní dress code umožňuje, oblékejte se do oděvů z lehkého přírodního materiálu, které nebudete mít příliš těšně obtažené kolem těla. Bavlna nebo len sice pocení nezabrání na sto procent, ale pokožka bude moci daleko lépe odvádět teplo, než kdyby byla zahalená do umělých vláken. Dobrý tip je brát si s sebou košili či halenku na převlečení, abyste se vyhnuli zápachu potu vsáknutého do oblečení.

Při pocení se ztrácejí minerály 

Že je nutné v horku pít dostatek tekutin, ví asi každý. Problém ovšem bývá s jejich výběrem. Sycené limonády nebo džusy sice v první chvíli osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně. Ideální ovšem není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní. V horku je vhodné pít minerálky, nejlépe s obsahem hořčíku. Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje. Černému čaji nebo kávě se je lepší vyhnout, protože jsou močopudné a přispívají tak k dehydrataci. 

K udržení správné hladiny minerálů se dají využít i bylinky

„Pro doplnění stopových prvků do organismu a zároveň odstranění únavy doporučuji jalovec a maralí kořen. Nejvíce minerálů dodá tinktura z pupenů, tedy takzvané gemmoterapeutikum, z borovice, sekvoje a jedle," doporučuje bylinkářka, Mgr. Jarmila Podhorná.

Sport a práci na zahradě odložte

Pokud meteorologové předpovídají vlnu veder, je dobré tomu přizpůsobit svůj denní režim a snažit se omezit pohyb venku v době největšího parna. Na nákupy vyrazte raději brzy po ránu nebo k večeru. Zvažte, jestli by pracovní schůzka nešla zvládnout raději přes videohovor, abyste si ušetřili přesun rozpálenými ulicemi. Náročnější sportovní aktivity jako běhání, posilování nebo míčové sporty přeložte na chladnější dny. Stejně tak práci na zahradě nebo například návštěvu hřiště s dětmi.

Horké počasí, zejména když trvá více dnů, je pro organismus velkou zátěží. A to nejen u kardiaků nebo lidí trpících vysokým tlakem. Kolaps z přehřívání hrozí také obézním lidem, seniorům nebo lidem s onemocněním štítné žlázy. Riziko přehřátí mohou snížit také bylinné přípravky.

„Pro udržení stabilní teploty organismu využijeme byliny, které podpoří činnost srdce a cév. Je to především gotu kola, echinacea, gemmoteraputikum z kaštanů, jinanu, olše a jeřábu oskeruše. Na zlepšení vysokého tlaku využijeme gemmoterapeutikum z hlohu a kotvičníku," dodává bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zdroj: http://www.nadeje-byliny.eu 

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME