Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHORMONY A ŽENY 1. - PUBERTAŽeny u nás žijí asi o šest let déle než muži, tvrdí statistiky. Během života projdou dvěma, ale obvykle třemi hormonálními změnami, které někdy mohou způsobit zdravotní komplikace.

Loni se u nás narodilo 112 tisíc dětí, téměř polovina holčiček. 

Puberta - první hormonální vlnění

Je tu rozvoj sekundárních pohlavních znaků a nástup menstruace kolem 13. roku věku. 

„Pokud se menstruační krvácení nedostaví do 15 let, anebo se objeví růst prsů před 8. rokem života," je dobré poradit se odborníkem," radí doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., gynekolog a porodník, a také předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. 

Dva z možných problémů

Extrémní rozestupy mezi jednotlivými menstruacemi může způsobit syndrom polycystických vaječníků; tato nemoc bývá často spojena s obezitou nebo nadprodukcí testosteronu a bývá příčinou akné, nadměrného ochlupení i snížené plodnosti. Jednou z cest, jak napravit tyto potíže, je redukce hmotnosti a užívání léků na diabetes (metformin, kyselina inositolová).

Mnoho mladých žen nemá z menstruace radost, je jich prý 30 až 50 procent. Primární dysmenorea (potíže už od první menstruace) je vyvolaná nadprodukcí prostaglandinů a projevuje se bolestí v podbřišku, bolestmi hlavy, nevolností a zvracením nebo průjmem anebo i kolapsovým stavem. Primární dysmenoreu mohou způsobit i vývojové vady - septum v pochvě, stenóza děložního hrdla. Pomocí minimálně invazivní chirurgie je možné některé vady nejen odhalit, ale i ošetřit. Další možností je užívání léků na bolest, které snižují tvorbu prostaglandinů, a také některé typy fytoterapie, které ovšem podle doc. Forejta zatím nemají naprosto přesvědčivé účinky.

Antikoncepce

Už brzy po této době může dívka v případě potřeby uvažovat o některém typu antikoncepce, ale tady je nutné jednak pečlivé zvážení, jednak vyšetření včetně rodinné anamnézy a konzultace s gynekologem.

Akné

Období dospívání s hormonální nerovnováhou přináší některé nepříjemné vnější projevy, například akné. Existuje řada možností, jak jeho projevy aspoň ztlumit; kromě různých kosmetických přípravků je první pestrá vyvážená strava a správný pitný režim včetně minerálek - hydratace pleti je v těchto případech základ pro její vzhled.

Stravování je v tomto období základ

Dospívající dívky často řeší svou postavu a s oblibou zkoušejí nejrůznější diety, protože je časopisy a internet zásobují obrázky modelek (fotoshop umí divy), kterým se chtějí podobat. Hodně záleží na rodinné atmosféře a stravovacím stylu, který nedovoluje vynechávat zdravé tuky. Je vhodné připomenout, že je to právě cholesterol, který je výchozí látkou pro tvorbu pohlavních hormonů. Nízký příjem tuků může způsobit i ztrátu menstruace.

„Děvčata chtějí mít ‚svobodu' stravování, některé si kromě módních výživových trendů oblíbily energetické nápoje a slazené limonády," říká podle svých zkušeností nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., a potvrzuje, že by rodiče měli jít dětem správným příkladem. Vysvětlit jim nutnost vyvážené pestré stravy a pravidelné fyzické aktivity. 

Rychlý růst v tomto období přináší vyšší nároky na některé významné složky výživy - bílkoviny, vápník, hořčík, selen, jód, vitaminy C, A a B2.

S ohledem na ztráty krve menstruací je vhodné pamatovat i na železo a vitamin B12.

Mgr. Jana Ulíková

Příště: Hormony a ženy 2. - TĚHOTENSTVÍ

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME