Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHORMONY A ŽENY 1. - PUBERTAŽeny u nás žijí asi o šest let déle než muži, tvrdí statistiky. Během života projdou dvěma, ale obvykle třemi hormonálními změnami, které někdy mohou způsobit zdravotní komplikace.

Loni se u nás narodilo 112 tisíc dětí, téměř polovina holčiček. 

Puberta - první hormonální vlnění

Je tu rozvoj sekundárních pohlavních znaků a nástup menstruace kolem 13. roku věku. 

„Pokud se menstruační krvácení nedostaví do 15 let, anebo se objeví růst prsů před 8. rokem života," je dobré poradit se odborníkem," radí doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., gynekolog a porodník, a také předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. 

Dva z možných problémů

Extrémní rozestupy mezi jednotlivými menstruacemi může způsobit syndrom polycystických vaječníků; tato nemoc bývá často spojena s obezitou nebo nadprodukcí testosteronu a bývá příčinou akné, nadměrného ochlupení i snížené plodnosti. Jednou z cest, jak napravit tyto potíže, je redukce hmotnosti a užívání léků na diabetes (metformin, kyselina inositolová).

Mnoho mladých žen nemá z menstruace radost, je jich prý 30 až 50 procent. Primární dysmenorea (potíže už od první menstruace) je vyvolaná nadprodukcí prostaglandinů a projevuje se bolestí v podbřišku, bolestmi hlavy, nevolností a zvracením nebo průjmem anebo i kolapsovým stavem. Primární dysmenoreu mohou způsobit i vývojové vady - septum v pochvě, stenóza děložního hrdla. Pomocí minimálně invazivní chirurgie je možné některé vady nejen odhalit, ale i ošetřit. Další možností je užívání léků na bolest, které snižují tvorbu prostaglandinů, a také některé typy fytoterapie, které ovšem podle doc. Forejta zatím nemají naprosto přesvědčivé účinky.

Antikoncepce

Už brzy po této době může dívka v případě potřeby uvažovat o některém typu antikoncepce, ale tady je nutné jednak pečlivé zvážení, jednak vyšetření včetně rodinné anamnézy a konzultace s gynekologem.

Akné

Období dospívání s hormonální nerovnováhou přináší některé nepříjemné vnější projevy, například akné. Existuje řada možností, jak jeho projevy aspoň ztlumit; kromě různých kosmetických přípravků je první pestrá vyvážená strava a správný pitný režim včetně minerálek - hydratace pleti je v těchto případech základ pro její vzhled.

Stravování je v tomto období základ

Dospívající dívky často řeší svou postavu a s oblibou zkoušejí nejrůznější diety, protože je časopisy a internet zásobují obrázky modelek (fotoshop umí divy), kterým se chtějí podobat. Hodně záleží na rodinné atmosféře a stravovacím stylu, který nedovoluje vynechávat zdravé tuky. Je vhodné připomenout, že je to právě cholesterol, který je výchozí látkou pro tvorbu pohlavních hormonů. Nízký příjem tuků může způsobit i ztrátu menstruace.

„Děvčata chtějí mít ‚svobodu' stravování, některé si kromě módních výživových trendů oblíbily energetické nápoje a slazené limonády," říká podle svých zkušeností nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., a potvrzuje, že by rodiče měli jít dětem správným příkladem. Vysvětlit jim nutnost vyvážené pestré stravy a pravidelné fyzické aktivity. 

Rychlý růst v tomto období přináší vyšší nároky na některé významné složky výživy - bílkoviny, vápník, hořčík, selen, jód, vitaminy C, A a B2.

S ohledem na ztráty krve menstruací je vhodné pamatovat i na železo a vitamin B12.

Mgr. Jana Ulíková

Příště: Hormony a ženy 2. - TĚHOTENSTVÍ

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie