Během těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám. Změny zasahují skoro všechny orgány v těle. Největší změny probíhají na děloze, která mnohonásobně zvětší svůj objem a utlačuje okolní orgány. Zvyšuje se objem krve, postupně se rozvolňuje vazivo a hladké svalstvo, zvyšuje se produkce hormonů, dochází k změnám krevního tlaku, mění se peristaltika střev, uvolnění hladkého svalstva ovlivňuje i jícnový svěrače, a s tím související pálení žáhy,...
2.trimestr je většinou nejpoklidnější a pro ženu nejpohodovější. Tělo se již přizpůsobilo největším změnám a nový tvoreček ještě není tak velký, aby se budoucí maminka nemohla věnovat většině běžných aktivit, které dělala před otěhotněním.
Některé maminky ale čeká na začátku 2. trimestru odběr plodové vody. U odběru plodové vody se většina nastávajících maminek obává o bezpečnost svého děťátka. Nestane se miminku něco? Neobjeví se nějaké neočekávané komplikace? Nemohu potratit? V hlavě nastávající maminky se honí mnoho otázek a obav z očekávaného.
Obavy a strach můžeme uklidnit lékem Gelsemium 15C, popř. 30C. Funguje výborně na obavy a strachy, které jsou doprovázeny ztuhnutím, zpomalením a skoro neschopností přemýšlet. Svaly jsou oslabené, až paralyzované, stavy se zhoršují horkem a emocemi. Užívá se 1-2x denně 5 granulí. Účinek léku Gelsemium je dobré podpořit lékem Silicea 15C. Silicea podporuje imunitu a brání rozvoji zánětu, pokud dochází k narušení integrity organismu. A k tomu u odběru plodové vody dochází - narušení plodových obalů. Začíná se užívat dva dny před plánovaným zákrokem 2x denně 5 granulí a pokračuje se do vybrání celé tuby. Lék Silicea 15C také snižuje napětí při strachu z jehel. Užívá se také 2x denně.
Těhotenství bývá velice náročné na žilní systém. Pokud má žena chronickou žilní nedostatečnost, tento stav se během těhotenství zhoršuje. Může se to projevovat jak otoky dolních končetin spojených s únavou a bolestí nohou, ale i varixy na dolních končetinách i vulvě. Po celou dobu těhotenství je u těchto potíží vhodné užívat lék Arnica Montana 15C 2x denně, která podporuje dobrý stav cév. Od druhého trimestru přidáme k Arnice ještě lék Sepia officinalis 9C. podle potíží jej dávkujeme 1-2x denně. Má výborný posilující účinek nejen na celý žilní systém, ale i na pojivové tkáně a vazivo. Neméně důležité je i nošení kompresních punčoch. Dnes se dělají nejen stehenní, ale i speciální pro těhotné.
V případě výskytu hemoroidů se dávkování léku Sepia zvýší na 3-5x denně a přidá se ještě lék Aesculus 9C 2x denně 5 granulí.
Většinou je ale druhý trimestr velice pohodový a nastávající maminky si jej mohou v klidu užít.
PharmDr. Lenka Štýsová
Připomeňte si předchozí díl:
HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 1. TRIMESTR
Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.