Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ – 1. TRIMESTR



Těhotenství je pro ženu jedno z velice citlivých období, během kterého dochází v jejím těle k velkému množství změn. Homeopatická léčba je zvláště v tomto čase jedna z nejvhodnějších variant pro svou bezpečnost a šetrnost k vývoji nového života. Nemá vedlejší účinky běžných léčiv a je možné ji s alopatickou léčbou kombinovat.

Existuje jeden lék, který provází ženu celým těhotenstvím. Od počátku těhotenství až po porod a šestinedělí. Tímto lékem je Arnica montana, neboli prha chlumní. V této bylině najdeme široké spektrum účinných látek, které ovlivňují celé tělo. Flavonoidy působí na cévy kardiotonicky, vazodilatačně a hypotonicky, fenoly mají antibiotický a fungicidní účinek, laktony protizánětlivý, karotenoidy působí proti neuralgiím. Podporuje hojení tkání a svalů po jakémkoliv traumatu či zákroku. Zabraňuje vzniku hematomů a pokud již vzniknou, zrychluje jejich vstřebání. Ovlivňuje prekapilární řečiště a postupné vrůstání nových cév, čímž podporuje placentu v jejím vzniku i během celého těhotenství.

Indikací léku je jakékoliv krvácení - od epistaxe, krvácejících hemoroidů, ale i u špinění během těhotenství. Hypotonický účinek Arniky lze využít i u vysokého tlaku během těhotenství. Lze ji použít také u žen, které někdy potratily v počátku těhotenství. Podporuje zahnízdění oplozeného vajíčka. V tomto případě se bere preventivně v ředění 15C 1x denně od počátku celý první trimestr.

Arnica montana je možné kombinovat s lékem Luteinum 5C. Luteinum je vlastně homeopaticky naředění progesteron. U žen s rizikovou anamnézou a špiněním lze preventivně podávat celý 1. trimestr, popřípadě i s přesahem do dalšího trimestru.

Velice často se u nastávajících maminek objevují strachy z neznámého, obavy o nenarozeného potomka, které mohou ženu až paralyzovat: v tomto případě je vhodné začít užívat lék Gelsemium sempervirens ve vyšším ředění 15C, popř. 30C. Umí zklidnit obavy a strachy a žena může normálně fungovat.

Velice častým příznakem těhotenství je nauzea a zvracení. Mezi nejčastěji indikované léky patří Sepia officinalis a Pulsatila. Sepia officinalis 9C - je lékem první volby u nevolnosti, objevuje se chuť na kyselé, velká přecitlivělost na pachy, tíha v pánvi. Většinou ji dělá dobře sezení se skříženýma nohama. K zhoršení dochází dlouhým stáním, ale také útěchou. 

Pulsatilla 15C - pro Pulsatillu jsou charakteristické proměnlivé pocity - teď nevolnost, teď průjem, teď zvracení, .....na rozdíl od ženy, která potřebuje lék Sepia, této ženě dělá útěcha dobře, zlepšuje se chlácholení, potřebuje uklidňovat. Často se objevuje hořká pachuť v ústech, zimomřivost a mramorová kůže. Je jí hůře v teplých zadýchaných prostorech a pohyb na čerstvém vzduchu jí dělá dobře.

Doplňujícím lékem u zvracení a průjmu je China 9C - má dobrý vliv na metabolismus vody a minerálů a u větších ztrát tekutin je její účinek nenahraditelný, podporuje rehydrataci organismu.

Již v prvním trimestru se často u žen objevuje anémie s bledostí, únavou a často i bolestmi hlavy. Vhodným lékem, nejlépe pro všechny těhotné, je Ferrum phosphoricum 9C. Podporuje krvetvorbu, má vliv na bledost, dušnost a zmírňuje únavu z nedostatku železa. U anémie se podává 3x denně 5 granulí.

Z potravin je vhodné zařadit do jídelníčku červenou řepu a přidat vitamín C, nejlépe z přirozených zdrojů.

PharmDr. Lenka Štýsová

Mohlo by vás dále zajímat:

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE

HOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRK

HOMEOPATIE ZA TÁROU: PATNÍ OSTRUHA

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME