Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES I.Celospolečenských a celosvětových problémů narůstá a my jsme o nich díky moderním zpravodajským technologiím každý den informováni. Většina z nás se v posledních čtyřech letech musela vyrovnávat s psychickými i fyzickými dopady covidové pandemie. Přišla válka do Evropy. Přinesla nám obavy a nejistoty, které nás zasáhly nejen psychicky, ale promítají se i do ekonomických a profesních stránek života.

Jaká pravidla je vhodné zavést, aby na tom psychika byla lépe? A v jakých případech je možné ji podpořit homeopatií? Takovým tématům se věnovalo lednové neformální setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA). Na tiskovém brífinku, který vedla manažerka HLA Lucie Nestrašilová, o stresu promluvila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Podle MUDr. Ludvíkové čelíme nyní přemíře negativních a znepokojujících informací, na které není lidské tělo adaptované: „Lidské tělo je nastavené pouze na určitý přísun informací. Ve chvíli, kdy je objem katastrofických scénářů několikanásobně větší, aniž bychom chtěli, podprahově se stresujeme. A to i informacemi, se kterými nemůžeme nic dělat a z nichž se nás některé ani nedotýkají," vysvětluje lékařka a dodává: „Ve chvíli, kdy tělo nezvládá stres vstřebávat, řekne „STOP", rozumová část se odpojí od fyzické, stresovou situaci přejde, adaptuje se na ni, a neřeší ji. Začíná být k podnětům pasivní, a to je v dlouhodobém horizontu chyba."

Cesta k lepšímu zvládání stresu: návrat k přirozenému fyzickém biorytmu

1. Třídit informace pro lepší zpracování - rozlišovat, jaké informace jsou důležité a jaké naopak nedůležité, vyhýbat se každodennímu zpravodajství a nepouštět k sobě negativní informace, které neumíme ovlivnit a které se nás netýkají; jít si místo toho třeba zacvičit.

2. Soustředit se na to, co jíme a co pijeme - v období stresu je třeba vynechat tučná a pro organismus z hlediska zpracování náročná jídla, soustředit se na pitný režim, jíst hodně ovoce, zeleniny a lehčí zdravou stravu a ulevit tím trávení - platí to nejen ve stresu, ale i v nemoci (pokud jste na dovolené, dopřejte si, ale pokud přijde nemoc či stres, je třeba tělu ulevit - pomocí lehké, snadno stravitelné a zdravé stravy).

3. Navrátit zpět do svého těla rytmus a pohyb - tanec, pravidelný pohyb, vycházky; působí pozitivně nejen psychicky, ale i fyzicky.

4. Zaměstnávat své smysly - je potřeba se o ně starat, a to kvůli ukládání důležitých emočních okamžiků (covid byl v tomto velmi těžký a zablokoval vnímání smyslů - lidé přišli na nějakou dobu o čich a o chutě - nejvíc byli zasaženi teenageři - kteří zůstali ze dne na den zavření doma, nemohli prožívat život s vrstevníky, a svými smysly poznávat, zažívat první lásky a vztahové emoce).

5. Postarat se o správný dech - každé ráno, když se vzbudíme, nastartovat den dechových cvičením - 4 x 4 doby tzv. „BOX BREATHING" neboli „krabicové dýchání": 4 doby nádech, 4 doby zadržení dechu, 4 doby výdech, 4 doby zadržení dechu (opakování celkem 8krát) - pomáhá přenastavit tlakové poměry v hrudníku, vhodné na srdce a kardiovaskulární systém, jediná cesta, jak se dají rozumem ovlivnit vnitřní orgány, jak rehabilitovat a poradit si po virózách; pravidelné dechové cvičení je vhodné doplnit krátkým protažením, jógou.

Jak může pomoci v krizové situaci homeopatie

Každá krizová situace působí na každého člověka jinak. To, jak jsou emoce intenzivní, a jak je dotyčný vnímá, záleží na citlivosti a nastavení osobnosti člověka.

„Devadesát procent homeopatické péče je o vyladění těla, aby fungovalo co nejlépe. Zdraví je veličina neustále proměnlivá v čase. Celkové zdraví je ovlivněno emocemi, které prožíváme - je potřeba s nimi dobře pracovat a správně je zpracovávat, aby se neukládaly v těle a neblokovaly správnou funkci pohybového aparátu," vysvětluje MUDr. Ludvíková.  

Jaké homeopatické přípravky doporučit?

  • Causticum 15 C

- pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety

- pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda

- dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer

  • Aconitum napellus 15 C

- lidé ohrožení v oblasti osobního bezpečí, v krizové situaci se musí schovat, omezí kontakty a trpí večerní úzkostí

- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer

  • Gelsemium sempervirens 30 C

- v případech paralýzy, neschopnosti cokoliv udělat, reagovat na situaci jakýmkoliv činem

- dávkování: 5 granulí 2 x denně, ráno a večer

  • Arsenicum album 15 C

- pro úzkostné typy, lidi, kteří prožívají vše intenzivně, necítí se dobře a mají strach z nemocí, z kontaktu s lidmi

- tyto úzkosti vygradovaly v covidovém období

- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer, dlouhodobě, minimálně 3 měsíce

Podle MUDr. Ludvíkové je třeba ke zdraví přistupovat komplexně, a ne pouze z pohledu jedné lékařské metody či odbornosti.

„Homeopatie je v tomto případě velmi užitečná, praktický lékař má totiž příležitost se pomocí homeopatie o pacienta lépe postarat a pomoci mu vyřešit jeho zdravotní problém. Často se pak vyhne dalším odborným vyšetřením, na které se dlouhé měsíce čeká. Díky tomu, že si praktičtí lékaři doplní portfolio svých lékařských možností o homeopatické léky a naučí se s nimi pracovat, rozšíří se jim terapeutické možnosti zejména u funkčních psychosomatických potíží. Pomohou tím spoustě pacientů, kteří by pasivně čekali na odbornou péči," uzavírá MUDr. Ilona Ludvíková.

-red-

Zdroj: Setkání s novináři organizované Homeopatickou lékařskou asociací, 25. 1. 2024

 

....................................

V dalším pokračování problematiky stresu připomene MUDr. Ilona Ludvíková, že jeho zvládání záleží zejména na citlivosti a nastavení osobnosti člověka. Ukáže, že lidé trpící stresem, se dají rozdělit do tří základních skupin. Trápí vás spíš pracovní nebo rodinný stres?

Sledujte pravidelně Magazín Healthcomm...

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

JÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚ

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME