
Extrémní nároky současné společnosti vedou k tomu, že mnoho lidí trpí stresem, vyčerpáním a někteří se pohybují dokonce na hranici vyhoření. Problém se týká prakticky všech, od maminek na mateřské dovolené po manažery na rozhodujících pozicích. Na všechny jsou kladeny vysoké požadavky dnešní uspěchané doby.
Jak si šetrně poradit s příznaky stresu? A jak konkrétně může s obtížemi pomoci homeopatie?
Na jarním setkání s novináři jsme se zeptali MUDr. Ilony Ludvíkové, praktické lékařky, stomatoložky, předsedkyně HLA a lektorky mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH, proč přibývá lidí, kteří se cítí bez energie, bez životní síly a bojují s následky stresu? Zná na tyto problémy homeopatie odpověď?
Téma stresu otevřela MUDr. Ilona Ludvíková, předsedkyně rady Homeopatické lékařské asociace na další Snídani s novináři pod názvem „Stres, vyhoření a návrat k sobě". Setkání se konalo v kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze.
Foto: https://hla-homeopatie.cz/
„Každá informace, která kolem nás proletí, nás formuje zevnitř. Tělo na to reaguje neustálým napětím a stresovým režimem. Začínáme cítit tlak, který sice není vidět, ale je jako vnitřní vodopád - hučí, a neustává. A pokud s tím nezačneme něco dělat, dojde dřív nebo později ke kolapsu," vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková. Podle ní je důležité umět s informacemi pracovat, třídit je a pouštět k sobě pouze ty důležité, které se nás týkají, a které máme šanci ovlivnit.
„Současná doba klade na člověka zcela jiné nároky, než na které je biologicky nastavený. Tělo má své limity, které jsou denně překračovány, a proto se brzy mohou dostavit první náznaky toho, že organismus čelí stresu. Nejčastěji jde o potíže s trávením, sevřený žaludek, probouzení se kolem 4. hodiny ranní, únava už po ránu, napětí, výbuchy nebo naopak apatie. V takových situacích už autonomní nervový systém křičí o pomoc," vypočítává dopady stresu homeopatka.
Jedním z nejčastějších homeopatických léků, který MUDr. Ludvíková doporučuje v běžném každodenním stresu, je Nux vomica. Tento lék je připravený z rostliny kulčiba a ovlivňuje autonomní nervový systém, který má na starosti regulaci dýchání, trávení, spánek a tepovou frekvenci. Nux vomica tak pomáhá zajistit, aby autonomní nervový systém nešel do stresových příznaků, a člověk zvládl každodenní běh.
5 C - 5 granulí každé ráno nalačno (pro každodenní zklidnění, lepší trávení, ranní napětí)
9 C - 5 granulí podle potřeby (např. po náročném jednání, obědě, ve stresové situaci)
15 C - 5 granulí večer (při nočním buzení, přemíře myšlenek, špatném usínání)
„Vedle stresu má homeopatický lék Nux vomica skvělé účinky také na detoxikaci a trávení. Umí pomoci po špatném stravování, přemíře alkoholu, a to zejména po oslavách a večírcích."
„Dalším klíčovým homeopatickým lékem v boji proti stresu je Ignatia amara, skvělý pomocník při emočním vypětí, vztahových konfliktech, hádkách s dětmi, i při ztrátě blízkého člověka nebo mazlíčka, protože umí ztrátu uzavřít. Ignatia amara je jako objetí. Zklidní srdce, vyčistí slzy a dovolí nám nadechnout se znova," popisuje lékařka.
Ignatia amara 15 C - 5 granulí odpoledne nebo večer (např. pro matky při přechodu z práce do „druhého kola" dne s dětmi)
Ignatia amara 9 C - 5 granulí před spaním (když hlava jede a srdce bolí)
Mnoho lidí si hranici mezi běžným stresem a vyhořením ani neuvědomí. Jak mohou podle MUDr. Ilony Ludvíkové vypadat první varovné signály?
„Projevy vyhoření jsou individuální. Jsou lidé, kteří jdou do pasivity, spánku a uzavření, druzí pak do výbuchů, agrese (mnohdy otočené proti sobě), zlosti, krutosti a frustrace. Obojí je varovné. A obojí má své homeopatické řešení," vysvětluje MUDr. Ludvíková.
....................................................
PŘÍKLADY POUŽITÍ HOMEOPATIE
....................................................
Při hlubším vyčerpání
Phosphoricum acidum 9 C - psychické a fyzické vyčerpání, zvlášť u lidí pečujících o druhé
Staphysagria 9 C - skrytý vztek, frustrace, dusené emoce
Ignatia amara 9 C - ztráta blízkého, vnitřní pláč, neklid
Nux vomica 9 C - pokud je přítomný i tělesný stres (trávení, buzení, přetížení)
Při problémem se spánkem
Se stresem jdou ruku v ruce i obtíže se spánkem. Lidé trpí nočním buzením, návaly nebo nespavostí. Podle MUDr. Ludvíkové může jít o signál toho, že tělo, a hlavně játra, nezvládají zpracovávat dlouhodobě uložené toxické látky.
Aconitum napellus 15 C - náhlé probuzení s bušením srdce, bez pocení
Belladonna 15 C - buzení s pocením, návaly, neklid
Na chronický stres
U dlouhodobého stresu MUDr. Ludvíková doporučuje vyhledat lékaře homeopata, který na základě osobní a rodinné anamnézy pomůže najít tzv. lék citlivého typu. Ten může tělo podpořit dlouhodobě a hluboce.
Pro lidi, kteří s homeopatií začínají nebo berou více jednosložkových homeopatických léků najednou, je vhodné a velmi jednoduché rozpustit kuličky v lahvi s neperlivou vodou. V pitném režimu je vhodné takto podávat homeopatika komukoliv a ocení to zejména děti, maminky po porodu nebo sportovci. Je důležité si uvědomit, že za své zdraví je zodpovědný zejména každý člověk sám. Vyplatí se na své tělo zaměřit, být k němu šetrný a zjistit si, které homeopatické léky na jaké obtíže nejlépe pomáhají.
„Zdraví není jen o tom, co sníme nebo co si vezmeme. Je to o tom, jestli sami sobě nasloucháme. A homeopatie je výborný způsob, jak to začít trénovat," uzavírá MUDr. Ludvíková.
HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES II.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.