Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: POROD



Stejně jako všechno, i těhotenství jednou skončí. Končí porodem, a něco nádherného jím zase začíná. Aby porod proběhl co možná nejlépe, je možné tělu pomoci se na něj připravit. A homeopatika jsou jednou z možných cest.

Asi 14 dní před očekávaným porodem je vhodné začít užívat lék Arnica montana 15C. Má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém před porodem. Pomáhá připravit hladké i příčně pruhované svalstvo na budoucí námahu spojenou s porodem. I v případě plánovaného císařského řezu je dobré Arnicu užívat. Zlepší stav cév a urychlí následné hojení. Nezastupitelný pozitivní vliv má i na ovlivnění stavu hemoroidů, které se s pokračujícím těhotenství zhoršují. Arnica zmírňuje svalovou únavu před porodem a lehce vylepšuje i spánek, který již nyní není v tomto času moc odpočinkový.

Actea racemosa 15C je lékem, který lze použít k předporodní přípravě. Rostlina kromě estrogenu obsahuje také alkaloidy, které tlumí spastické bolesti - i v případě dělohy. U předporodní přípravy se užívá 1x denně 14 dní před plánovaným termínem porodu. Pokud se objeví „poslíčci", jež vystřelují do kyčlí a stehen, lze opakovat dávku po 30 minutách do odeznění potíží (většinou do pěti dávek nebo do nástupu pravidelných kontrakcí).

V předporodní přípravě se Actea racemosa kombinuje s lékem Caulophylum thalictroides 15C. Tento lék harmonizuje děložní činnost před a během porodu. Ovlivňuje děložní hrdlo a jeho otevírání, ovlivňuje rigiditu děložního čípku. Užívá se také 1x denně 5 granulí 14 dní před porodem.

Pro duševního pohodu nastávající maminky máme k dispozici ještě některé léky, které lze podle příznaků použít. Jedná se o Gelsemium sempervirens, Sepia officinalis, Pulsatilla nebo Chamomilla vulgaris. Všechny se používají v ředění 15C, popř. 30C.

Už to začalo...

I během porodu má homeopatie své nezastupitelné místo. Umí ovlivnit nejen děložní kontrakce a otevírání děložního hrdla, ale také vylepšuje psychický stav nastávající maminky. A čím méně stresu, tím lépe se zvládnou porodní bolesti a porod bude o něco příjemnější.

K samotnému porodu je nejlépe připravit „koktejl". Vzhledem k náročnosti porodu je každé zjednodušení pro budoucí maminku přínosem. Homeopatické kuličky lze rozpustit do lahve s vodou, tu vždy lehce protřepat a popíjet.

Z vlastní zkušenosti mohu srovnávat. První porod byl „bez" a druhý „s". Vím, že u druhého porodu je to celkově jednodušší, porodní cesty již jednou byly otevřeny, ale...

Byla jsem za připravený koktejl moc ráda. Počáteční stav u obou porodů stejný. Odtekla plodová voda a neotvírala jsem se. Vždy jsme jeli do porodnice v noci kolem jedenácté. První syn se narodil následující den v půl sedmé večer a druhý syn v půl třetí ráno. Stejný byl jen počáteční stav. Vše ostatní bylo jiné. Průběh porodu, poporodní stav u mne i syna, jiné hojení. A hlavně úplně jiná psychika.

Děkuji za „kuličky", že jsem je poznala. Složení porodního koktejlu může být pro každou maminku trochu jiné. Záleží na tom, v jakém je maminka stavu a co potřebuje.

A můj porodní koktejl? Tady je jeho složení: do 700ml vody jsem rozpustila po 20 granulích Actea 9C, Caulophyphyllum 9C, Arnica 9C a Gelsemium 15C a postupně jsem popíjela mezi kontrakcemi a teplou sprchou.

Přeji krásné a poklidné mateřství

PharmDr. Lenka Štýsová

Neunikly vám předchozí díly?

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 1. TRIMESTR

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 2. TRIMESTR

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TĚHOTENSTVÍ - 3. TRIMESTR

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME