Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: NEJČASTĚJŠÍ ORL OBTÍŽE



Chladné měsíce roku se hlásí tradičně rostoucím výskytem respiračních onemocnění. Jak si s nimi poradit šetrně, pomocí homeopatických léčivých přípravků, připomněla redaktorům zdravotnických periodik ORL lékařka, homeopatka a lektorka Homeopatcké lékařské asociace (HLA), MUDr. Lucie Kozáková.

Snídani s novináři pořádala HLA 15. října 2024 a tématem bylo: "Jak na nejčastější ORL obtíže." 

MUDr. Lucie Kozáková pracovala 25 let jako lékařka na oddělení ORL v nemocnici v Litoměřicích. Během své praxe se začala zajímat také o homeopatii. Lektorkou HLA je od roku 2017. MUDr. Kozáková také ochotně odpovídá na dotazy, které přijdou do poradny Světa homeopatie. Každý čtvrtek od 10:00 do 11:00 hodin je také k dispozici na Call lince, kde zdarma konzultuje se zájemci jejich akutní zdravotní problémy.

Foto: Svět homeopatie

„Při léčbě ORL obtíží nedoporučuji pouze jeden homeopatický lék, ale kombinaci více léků podle toho, jaké jsou klinické příznaky nemocného," vysvětluje MUDr. Kozáková a dodává: „Každý lék by měl být podáván v dávce 5 granulí 3-5 x denně podle intenzity příznaků, po zlepšení frekvenci se dávkování snižuje"

Za hlavní lék při léčbě zánětu v ORL oblasti považuje MUDr. Kozáková Ferrum phosphoricum 9 C: první příznaky virózy, zvýšená teplota do 38°C, vodnatá rýma s nitkami krve, únava, pokašlávání, bolesti hlavy, v krku, pobolívání ouška.

Rýma

Počáteční příznaky rýmy jsou nenápadné - začíná se ucpávat nos, ze kterého vytéká lehce vodnatý sekret, a to vše doprovází salvy kýchání. Nemocnému často vadí chlad a průvan. Při infektu je vhodné dopřát tělu odpočinek, přísun tekutin a vitamínů a nachlazení „vyležet". Pokud nastoupí zvýšená teplota, je vhodné ji nechat proběhnout. A do hodnoty 38,5°C ji nesrážet. Teplota je totiž ve stavu nemoci velmi důležitá, protože pomáhá imunitnímu systému s infekcí bojovat. Ne vždy jsou na daný stav účinná antibiotika a ne všechny stavy je vyžadují.

Homeopatické léky mohou být podávány již při prvních příznacích rýmy a nachlazení.

  • Nux vomica 9 C: vodnatý sekret z nosu, ucpaný nos hlavně v noci, salvy kýchání po ránu, přecitlivělost na chlad, průvan
  • Kalium muriaticum 9 C: hlenovitá bělavá rýma, zatéká do krku, lze ji i vysmrkat, zalehnutí ucha, praskání v krku
  • Kalium bichromicum 9 C: žlutozelený vazký výtok znosu, později ucpaný nos s krustami, bolesti při kořeni nosu a bodové bolesti v tvářích

Zánět středního ucha

Velmi častým onemocněním v oblasti ORL je otitida. Jedná se o komplikaci rýmy, která vzniká v souvislosti s nachlazením a velmi často jí trpí malé děti. Ke zhoršení stavu dochází zejména v nočních hodinách, dítě má příznaky respirační infekce, většinou rýmu, budí se s pláčem a náhlou bolestí ouška...A rodiče s ním musí vyrazit do nemocnice.

Na pohotovosti je často provedena paracentéza, tzn. instrumentální protnutí bubínku, a tím dojde k uvolnění nahromaděného sekretu při zánětu. Lékaři nasazují často i antibiotika, aby zánět doléčili.

„Abychom předešli zánětu středního ucha, je třeba při každé rýmě u dítěte dbát na určitá pravidla. Dítě by mělo pravidelně smrkat, aby sekret nestagnoval v oblasti nosohltanu. Pomocí nosních kapek můžeme snížit nejen otok sliznice nosu, ale i v oblasti sluchových trubic, a tím snížit riziko vzniku zánětu středouší. Vhodné je také vystříkávat oblast nosní sliznice mořskou vodou", vysvětluje MUDr. Kozáková.

Při počínajících bolestech ouška doporučuje lékařka nasadit tyto homeopatické léky:

  • Ferrum phosporicum 9 C: vodnatá rýma s nitkami krve, zvýšená teplota, pobolívání ucha
  • Belladonna 9 C: intenzivní tepavá bolest ucha, horečka nad 38 °C s pocením, horkost v obličeji

Při bolestech uší je třeba, aby lékař vyšetřil nemocného komplexně, podíval se nejen do ucha, ale i do krku. ORL oblasti jsou totiž propojené a velmi často se stává, že u angíny vystřeluje bolest až do ucha. 

Bolest v krku

„V případě onemocnění streptokokovou angínou je jediné řešení nasadit antibiotika. Jako doplňkovou léčbu ale můžeme použít právě homeopatické léky, protože pacientovi sníží bolesti urychlí jeho léčbu," popisuje MUDr. Kozáková.

  • Phytolaca decandra 9 C: řezavá bolest v krku, bolestí uší při polykání, potřeba neustále polykat
  • Belladonna 9 C: červené až rudé překrvené mandle, pocit suchosti v krku, tepavá bolest

Chrapot a únava hlasivek

S bolestí v krku a nachlazením bývají také spojené potíže s hlasem, jako je ztráta hlasu, chrapot a únava hlasivek.

  • Arnica montana 9 C: potíže s hlasem po hlasové námaze, u profesionálních řečníků, zpěváků a herců
  • Apis mellifica 30 C: při otoku hlasivek, zlepšení chladem

Homeopatické léky podle příčiny

V případě, že léky podáme včas, je možné, že se nemoc vůbec nerozvine, proto je velmi vhodné a praktické se těmito léky vybavit a být připraven. Homeopatické léky podle příčiny se dávkují 5 granulí 1-2x denně.

  • Aconitum napellus 15 C: prudký začátek onemocnění, následek suchého chladu (vítr na horách, špatně zvolené oblečení na kolo), budí se kolem půlnoci s úzkostí, horečka nad 38°C bez pocení, zimnice
  • Dulcamara 15 C: onemocnění jako následek pobytu ve vlhkém prostředí - déšť, plavání v bazénu, venkovní pobyt v mlze

Rekonvalescenci je důležité nepodcenit

Rekonvalescence po nemoci je velmi důležitá, a to jak u malých dětí, tak u dospělých. Často je však velmi podceňována - dospělí mnohdy pracují i při nemoci a děti se vracejí do školních a školkových kolektivů velmi brzy po tom, co jim odezní nejhorší příznaky nemoci. Tělo však potřebuje čas a imunitní systém se po boji s infekcí potřebuje dát zpět do rovnováhy. Podpořit tělo v rekonvalescenci mohou i homeopatické léky, které je vhodné dávkovat 5 granulí 2 x denně.

  • Ferrum phosphoricum 9 C: bledost, únava, zvýšená teplota, vodnatá rýma s nitkami krve, suché pokašlávání, nechutenství
  • Sulfur iodatum 9 C: rýma vodnatá i hlenovitá, pokašlávání, zvýšená teplota, bolesti kloubů, zvětšené uzliny, čistí lymfu, vhodný po infekční mononukleóze
  • China 9 C: fyzická únava, slabost, zvláště po předchozím onemocnění doprovázené ztrátou tekutin - pocení, poruchy termoregulace
Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME