Chrapot „získáme" velice snadno. Většinou ani nevíme jak. Je krásný, sluneční den, vyrazíme na krátkou procházku do parku. Cestou se zastavíme na zmrzlinu nebo jednu studenou limonádu, abychom se trošku zchladili. A ráno, světe div se, bolest v krku, popř. nemůžeme najít svůj hlas. Naše hlasivky vydávají v lepším případě zvuk podobající se řezání dřeva pilou, každé slovo v krku přímo řeže. Navštívil nás chrapot. Co s tím?
Chrapot je příznakem infekce na hlasivkách. Stačí k tomu velice málo - studený vzduch, průvan, klimatizace, studené nápoje. Velice často se chrapot objevuje u osob, které často a hodně mluví a mají hlasivky přetížené. Hlasivky se potáhnou hlenem, který je třeba odkašlat a dostat pryč.
S tím výborně pomohou některé bylinky. Mezi zázračné byliny na hlasivky patří šalvěj, divizna, sléz a lipový květ. Popíjejí se pomalu po doušcích, aby kontakt čaje s hlasivkami byl co nejdelší. Výborným receptem na chrapot je minerální voda Vincentka, nejlépe v kombinaci s teplým mlékem. Pro toho, kdo tuto kombinaci chuťově nezvládá, je možné použít Vincentku samotnou nebo z ní vyrobené pastilky, které se snadno vezmou s sebou přes den do práce či školy. Pastilky z islandského lišejníku mohou pomoci zvlhčit sliznici v krku a zklidnit postižené hlasivky.
Neméně důležitý je hlasový klid, aby si hlasivky odpočinuly a měly dostatek prostoru k léčbě. Pokud již musíme mluvit, snažíme se mluvit co možná nejpřirozeněji. Šepot naše hlasivky velice namáhá.
A jak nám může pomoci homeopatie? Vždy záleží na jednotlivých příznacích a příčině chrapotu.
Aconitum napellus 9C působí na chrapot, který vznikl po prochladnutí suchým větrem - průvan, klimatizace. Chrapot doprovází suchý kašel a suchá sliznice i kůže.
Pokud se přidá k uvedeným příznakům i obtížné polykání, bolest hlavy a pocení, je vhodné sáhnout pro lék Belladonna 9C. Většinou jej doprovází i zarudnutí obličeje. Oba léky se podávají po 5ti granulích 2-3x denně.
Jiný lék vyžaduje chrapot, který je nejhorší po ránu a „rozmluvením" se trochu vylepší. Většinou ale k večeru se opět námahou zhorší. V tomto případě použijeme lék Rhus toxicodendron 9C. Tento chrapot většinou vzniká po vlhkém prochladnutí - propocení, promoknutí.
Indikace pro lék Arum triphytum 5C je jasná. Chrapot s neustálými změnami barvy hlasu, který přeskakuje do jiné polohy. Většinou chrapot doprovází pálivá sliznice a rty mohou být rozpraskané s olupující se kůžičkou a krvácejícími prasklinkami.
Jiný chrapot je ale z důvodu namožených hlasivek. Stává se to nejen učitelům a zpěvákům, ale snadno i ostatním po dostatečně silném fandění sportovnímu týmu či zpívání u táboráku nebo na koncertu milované hudební skupiny. V tomto případě je ideálním lékem Arnica montana 9C.Uužívá se několikrát denně. Lze ji ale vzít i preventivně, pokud víme, že hlasivky budeme hodně namáhat.
Léků na chrapot je mnohem více, než ty nejčastější, které jsem uvedla. Pokud si nejsme jisti, který z nich vybrat, máme k dispozici také vícesložkový přípravek Homeovox. Obsahuje nejen většinu výše uvedených léků, ale i mnohé navíc. Léky jsou v nižším ředění než v monokomponentech, ale zabírají výborně. Dvě draže se nechají volně rozpustit v ústech každou hodinu do zlepšení a pak interval mezi jednotlivým dávkami postupně prodlužujeme.
Přeji Vám silný zdravý hlas nejen po celé léto.
PharmDr. Lenka Štýsová
Mohlo by vás dále zajímat:
HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO
HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ
Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.