Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA II.Jaké homeopatické přípravky si do lékárničky zabalit pro případy poranění, tvorby puchýřů z dlouhé túry, spálení od slunce, úpalu nebo úžehu?

Mgr. Jana Pilecká a Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, kde provozují i homeopatickou poradnu, přinášejí tipy pro klidnou dovolenou.

ARNICA MONTANA 9 C nebo 15 C: základní lék poranění, krvácení, ale i před namáhavým výšlapem či nedocenitelný lék v prevenci před svalovou horečkou. Je vždy vhodné rozpustit ho před výletem 10 granulí do lahve s vodou a popíjet při chůzi.

SILICEA 5 C: špatně se hojící podebraná rána, trn zůstal v ráně, bodlina od mořského ježka. Dávkování: 3x denně 5 granulí. Lze potírat i roztokem, ale pozor u kardiostimulátorů, nitroděložního tělíska a jiných implantátů.

BELLADONNA 9 C, 15 C: důležitý lék při úpalu, úžehu. Hlava je temně rudá, sálavé teplo z ní vyzařuje. Spálení od slunce s horkostí a teplotou. Dotyčný si stěžuje na bolesti hlavy, které jsou tepavé. Dávkování: 3-4x denně 5 granulí.

APIS MELLIFICA 15 C, 30 C: otok po píchnutí bodavým hmyzem, popálení kopřivou, požahání např. medusou. Dávkování: 4-5x denně 5 granulí.

RHUS TOXICODENDRON 15 C: tvorba puchýřů od špatné obuvi, či dlouhé chůze, vhodný je i při vzniku oparu.

NATRUM MURIATICUM 15 C: vhodný na opar ze slunce a velmi důležitý lék při lumbagu, které vzniklo z propocení beder a následném ofouknutí. Příklad sundání batohu po výletu, kdy máme propocené triko a fouká i jen lehký vítr, a dojde k zatuhnutí a bolesti.

Nezbytností je mít v lékárničce dezinfekci, u dětí je potřeba volit nepálivou např. na bázi octenidinu. 

„Nutné je se vybavit dobře držícími náplastmi, i voděodolnými a v různých velikostech, a také náplastí cívkovou, která je vhodná v případě většího zranění. Dále je nutné mít s sebou sterilní obvazy, gázové čtverce na přikrytí rány, mastný tyl a trojcípý šátek na fixaci končetiny," vysvětluje Monika Mikešková z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, a dodává: „Chybět by nemělo ani obinadlo s dlouhým tahem na bandážování výronu a hydrogelové náplasti při tvorbě puchýřů."

Velmi důležité jsou také preparáty na spálení od slunce. Vhodné jsou přípravky na bázi dexpanthenolu, aloe vera a kyseliny hyaluronové. Přibalit je třeba i sterilní výplach očí, s obsahem světlíku lékařského, nebo s obsahem septonexu (carbetopendecinii bromidum), ušní kapky proti bolesti s výtažkem z cholinu a thymolu (tyto látky zabraňují bakteriální infekci a zánětu). Základem je být vybaven kvalitním opalovacím krémem, který má požadovaný faktor dle místa, kam cestujeme a podle fototypu osob, které jedou na dovolenou. Pokud je člověk alergik či atopik, volíme přípravky, které toto zohledňují a splňují principy citlivé pokožky.

Jaké přípravky proti hmyzu a repelenty si přibalit do cestovní lékárničky?

Preventivně před vstupem do zamořeného prostředí nasadit dvojkombinaci léků:

LEDUM PALUSTRE 15 C: preventivně proti komárům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

RUTA GRAVEOLENS 15 C: preventivně proti klíšťatům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

Důležité je mít repelentní přípravek. Pro menší děti od 1 roku věku volíme přípravky na bázi esenciálních olejů (levandule, geranium, menthol, citronela), pro dospělé pak přípravky s obsahem látky DEET. Pro děti i domácí mazlíčky jsou vhodné i repelentní náramky či gumičky do vlasů, které jsou napuštěné éterickými oleji.

Alergické stavy

HYPERICUM PERFORATUM 15 C: solární erytém ze slunce lokalizován na hrudníku s velikým svěděním. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.

NATRUM MURIATICUM 15 C: solární alergie, která se vyskytne při pobytu u moře. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.

POUMON HISTAMINE 15 C: základní lék alergie při prvních potížích podávejte 3-4x denně 5 granulí.

Další léčivé přípravky, které je vhodné mít v lékárničce na cesty

Pokud přelétáme více časových pásem a hrozí Jet-lag, je vhodné nasadit lék PHOSPHORICUM ACIDUM 15 C. Dávkování: 2x denně 5 granulí

Pokud máme strach z cesty a létání, je vhodné nasadit lék GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 C nebo 30 C při začátku strachu a nervozity z cesty. Dávkování: 2x denně 5 granulí.

ACONITUM NAPELLUS 30 C: lék prochladnutí, vysokých teplot se zimnicí, šokových a panických situací. Dávkování: V akutním stavu podáváme 5 granulí každých 15 minut, s úlevou postupně vysazujeme.

Zdroje: tisková konference HLA, www.svethomeopatie.cz

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA I.
ALERGII LZE ZMÍRNIT I POMOCÍ HOMEOPATIE

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME