
PharmDr. Jana Strieglerová
Jarní prázdniny jsou v plném proudu a zimní příroda a hory lákají k lyžování a zimním sportovním aktivitám. Pohyb i pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu je pro organismus prospěšný. Na některé pohyby a zátěž spojenou s lyžováním, snowboardováním, bruslením a jinými zimními sporty není většinou naše tělo během roku zvyklé a mohou se velmi brzy dostavit svalové bolesti, únava nebo úrazy, které pak znepříjemní celou zimní dovolenou.
Vhodné jsou pravidelné protahovací cviky (strečink) nebo jóga ráno před i odpoledne po lyžování. Protažené a aktivované svaly se pak lépe přizpůsobí zvýšené fyzické zátěži během dne.
Aby byl pobyt na horách v pohodě, můžeme se na něj dobře připravit a vybavit si lékárničku Schűsslerovými minerály, jejichž užíváním se podpoří metabolismus a tvorba energie v organismu.
Sůl č. 3 Ferrum phosphoricum D12 má vliv na energetický metabolismus buňky. Je vhodná při zvýšené fyzické zátěži i ve stavech oslabení organismu virózou nebo nachlazením. Podporuje krvetvorbu, oxygenaci a regeneraci tkání.
Sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6 podporuje relaxaci svalové tkáně a její užívání během pobytu na horách příznivě působí jako prevence svalových křečí a bolestí. Tato sůl působí relaxačně nejen na kosterní svalovinu, ale také na psychické úrovni. Pokud máme stres a strachy spojené s balením, náročnou cestou na hory nebo ze samotného lyžování, podporuje užívání této soli uvolnění vnitřního napětí a pocit větší pohody.
Sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 má vliv na regulaci acidobazické rovnováhy v těle a podporuje léčbu stavů překyselení organismu. Při nadměrné fyzické zátěži dochází k uvolnění kyseliny mléčné ve svalech, které se pak projeví svalovou bolestí. Užívání soli č. 9 tak podpoří metabolismus kyseliny mléčné ve svalech a zmírní nebo zabrání následným bolestem svalů.
Užívání: tablety se nechají volně rozpustit v dutině ústní nebo se popíjejí ve formě horkého nápoje, který je obzvláště vhodný po odpoledním lyžování. Jednotlivé soli se mohou kombinovat.
Dávkování: 3x denně 2 tablety od každé soli. V případě rozvoje svalových bolestí nebo velké únavy po lyžování rozpustíme 5 tablet soli č.7 a soli č. 3 v horké vodě a co nejteplejší pomalu popíjíme. Tento horký nápoj můžeme užívat 3x denně.
Pokud došlo ke vzniku zlomeniny, můžeme po chirurgickém ošetření podpořit srůstání kostí užíváním kombinace soli č. 1 Calcium fluoratum D12, která má vliv na pojivovou tkáň, podporuje elasticitu šlach a vazů a zvyšuje pevnost kostní tkáně a soli č. 2 Calcium phosphoricum D6, která ovlivňuje kostní tkáň a podporuje ukládání vápníku a fosforu do kostí. Tyto soli je třeba užívat dlouhodobě 3x denně 2 tablety až do úplného zahojení.
Vhodný doplňujícím lékem k solím je homeopatický léčivý přípravek Traumeel. Obsahuje byliny a minerály v ředění D4 a D8, které podporují hojení ran, vstřebávání hematomů, srůstání zlomenin a mají analgetický a protizánětlivý účinek (Arnica montana, Symphytum officinalis, Bellis perennis, Hypericum perforatum, Calendula officinalis, Chamomilla recutita, Hamamelis virginiana, Achillea millefolium, Echinacea purpurea, Atropa belladonna, Aconitum napellus, Mercurium solubilis a Calcii sulfidum).
Traumeel je k dostání ve formě tablet i jako mast a je vhodný pro děti i dospělé. Mast se nanáší dle potřeby 2x denně (případně častěji), tablety se užívají 3x denně, při akutních potížích častěji, dle příbalové informace.
Podobná problematika:
Schűsslerovy soli pro sportovce ZDE
Schűsslerovy soli při nachlazení ZDE
Inzerce
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.