Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DESÍTKY LET SE ZDÁNLIVĚ NIC NEDĚJE



Toto vážné onemocnění je zákeřné především tím, že se v podstatě neprojevuje žádnými nebo minimálními příznaky. Pokud se objeví symptomy jaterní cirhózy nebo karcinomu jater, jde už o pozdní, a tady velmi závažná stadia nemoci.

Jaká je možnost nákazy?

V mnoha případech, například jde o transfuze nebo transplantace, můžeme mluvit o minulém čase, přesněji do roku 1992; v červnu stejného roku u nás začalo povinné testování dárců krve. Nemoc se přenáší krví, takže dřív i teď platí možnost nakazit se nitrožilním užíváním drog - nesterilizovanými stříkačkami, amatérským tetováním nebo akupunkturou v exotických zemích, a také přenosem z matky na plod a nechráněným pohlavním stykem.

I populace s nízkým rizikem může mít problém

Prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha, k tomu říká: „Pomyslnou tikající bombou je u nás obtížná identifikace infikovaných jedinců v populaci s nízkým rizikem - nemoc nemá desítky let žádné příznaky. Ale představte si například současného vysoce postaveného manažera korporátu, který v mládí třeba jen docela málo experimentoval s drogami, měl třeba jen jediný rizikový sexuální styk anebo se dal kdysi dávno někde na pláži tetovat..."

Možná si to už ani nepamatuje, anebo si i vzpomene, že to možná tak bylo, ale nechce si to jak sám sobě, tak lékaři přiznat. A pokud se neodhodlá k vyšetření, čekají ho život ohrožující zdravotní problémy. Zatímco u rizikových skupin roste počet léčených a vyléčených, budoucnost potencionálních pacientů v uvedené nízkorizikové populaci je velmi problematická.

Východiskem je testování a léčba

Veřejnost by měla vědět, že je dostupné anonymní testování. Na rozdíl od drogově závislých, kteří o tom vědí, lidé z nízkorizikové populace o této možnosti většinou netuší.

Další novou informací je skutečnost, že léčba hepatitidy C, pokud nakažený přijde včas, je už dnes jednoduchá - užívají se antivirotika v tabletách.

Očkování neexistuje

„Na hepatitidu C neexistuje očkování," vysvětluje prof. Urbánek.

„Léčba je ale bezpečná, pacient polyká dva až tři měsíce jednu až tři tablety denně. Léčení dobře snáší a už po prvních týdnech cítí výrazné zlepšení stavu, mizí mu například tlakové bolesti v podžebří a celková únava. Léčba je účinná v 97 až 98 procentech případů."

Komplikace u neléčených osob

Dlouhodobými důsledky neléčené hepatitidy C je vysoké riziko rozvoje jaterní cirhózy, onemocnění ledvin, autoimunitních onemocnění, ale i karcinomu jater a různých onemocnění krvetvorby včetně rakoviny krve.

Proto je důležité ztratit ostych a nechat se včas otestovat. O test je možné požádat praktického lékaře. Pokud se objeví pozitivita, lékař ví o tom, že musí pacienta urgentně poslat na specializované pracoviště, kterých je u nás 25.

HCV v číslech

  • V České republice žije více než 40 tisíc infikovaných, ročně je diagnostikováno asi 1000 nových případů (loni 1300).
  • Infekce HCV je v západních zemích nejčastější příčinou cirhózy jater (tedy nikoli alkohol, jak se obecně myslí), která se rozvine u 30 procent osob trpících chronickou hepatitidou C.
  • V důsledku jaterní cirhózy zemře v Evropě každý rok asi 170 tisíc osob.
  • Podle Evropské unie a Světové zdravotnické organizace je hepatitida C jedním z největších zdravotních problémů v současné Evropě.
 

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL HYGIENICKÉ STANICE HL. MĚSTA PRAHY

Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.

RESPIRAČNÍ INFEKCE - AKTUÁLNÍ STAV

Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.

BOLEST ONLINE 20. 11. – 19. 12. 2024

Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.

DOPORUČUJEME