Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyDENTÁLNÍ HYGIENU NAVŠTĚVUJE JEN 19 PROCENT ČECHŮNelichotivá fakta o dentální péči Čechů přinesl průzkum agentury STEM/MARK, který se zaměřil na ústní hygienu. Nejčastějšími důvody, proč si vůbec zuby nevyčistit, je aktuální únava a nedostatek času.

Čtyři procenta Čechů netuší, co je dentální hygiena 

Z nejnovějšího průzkumu, který pro společnost dm drogerie markt připravila agentura STEM/MARK, mimo jiné vyplynulo, že 4 % dotázaných vůbec netuší, co znamená označení dentální hygiena. Bezmála polovina Čechů z průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 513 osob ve věku od 18 do 64 let, ji pak nikdy nenavštívila. Šetření také ukázalo, že svého dentálního hygienika lidé nejčastěji navštěvují nepravidelně, jedná se o 22 % dotázaných.

„Toto procento se dále liší dle věku. Mezi nejmladšími věkovými kategoriemi od 18 do 29 let je to 32 %, přičemž tento podíl s věkem postupně klesá až na hodnotu 12 % ve věkové kategorii nad 60 let," přibližuje výsledky průzkumu Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.

Ženy se o zuby starají pečlivěji

Větší pozornost péči o zuby obecně podle průzkumu věnují ženy. Navštěvují častěji svého zubního lékaře (po šesti měsících nebo častěji jej navštíví 58 % žen oproti 46 % mužů), také zubaře navštěvují častěji již při prvních projevech obtíží (60 % žen oproti 48 % mužů). Ženám se rovněž méně často stane, že vynechají základní čištění chrupu. Nikdy nebo téměř nikdy čištění zubů nevynechá 51 % žen, zatímco u mužů je to 32 %. Ženy pak rovněž pečlivěji vybírají zubní kartáček i pastu.

Půlka Čechů si nečistí jazyk, 65 % však používá mezizubní kartáček

Průzkum rovněž mapoval, jaké prostředky Češi v péči o ústní dutinu používají. Velkým překvapením není zubní pasta či ruční zubní kartáček, ukázalo se však, že jsou Češi zvyklí zařazovat do rutiny také další pomůcky. Kupříkladu až 65 % dotázaných užívá mezizubní kartáček, z toho 18 % alespoň jednou denně. Ústní vodu používá na 75 % Čechů. Popularitu si prozatím nezískal jednosvazkový zubní kartáček (používá jej jen 23 %), ústní sprcha (10 %) ani škrabka na jazyk (16 %). Z šetření zároveň vyplynulo, že 53 % lidí si žádným způsobem nečistí povrch jazyka.

„Více než třetina lidí si nejčastěji čistí jazyk pomocí zubního kartáčku, a to buď přímo jeho štětinami, případně stěrkou na zadní straně hlavice. Více než polovina Čechů si však jazyk neudržuje vůbec. Přitom povlak na jazyku obsahuje řadu bakterií, který způsobuje nepříjemný zápach z úst," vysvětluje Jiří Peroutka z dm drogerie markt, která má v nabídce širokou škálu přípravků k péči o zubní dutinu včetně stěrky na jazyk. dm značka Dontodent nabízí prvotřídní výrobky pro dentální hygienu, pomáhá tak udržet ústní dutinu čistou a zdravou.

Loni společnost dm drogerie oslavila již 30 let svého působení na českém trhu. Letos již potřinácté zamířil v březnu a dubnu dm preventivní program „Veselé zoubky“ do základních škol. 

 

Zdroj Tisková zpráva společnosti dm drogerie markt s.r.o.

Chuťové pohárky jazyka se obnovují každých 10 až 14 dní?

Jazyk je jedním z nejčistších orgánů v těle? Může být však také zdrojem infekcí nebo zánětů, pokud je poraněn nebo podrážděn.

Jazyk může odrážet celkový stav zdraví člověka? Barva, tvar, povrch a vlhkost jazyka mohou naznačovat přítomnost některých nemocí nebo nedostatků. Například bledý jazyk může signalizovat anémii, černý ukazuje na houbové onemocnění nebo na vliv léků a jazyk s bílým povlakem může souviset s kandidózou nebo dehydratací.

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME