Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyČISTÉ ZUBY SE NEKAZÍNení žádnou novinkou, že řada dospělých si nečistí zuby pravidelně a dobře. A jak potom dopadají s péčí o zuby jejich děti? Jen rodiče jsou ti, kteří jsou zodpovědní za zubní zdraví svých dětí.

Když porovnáme péči o ústní dutinu před lety a dnes, je to rozdíl opravdu velký. Máme speciální kartáčky pro děti a dospělé, mezizubní kartáčky, zubní nitě, hygienistky - ale málo stomatologů. A ještě méně těch, kteří chtějí a umějí ošetřovat dětské pacienty. Kazivost dětských zubů neklesá a v ordinacích se často odehrávají zbytečná dramata. Předejít jim není těžké.

Mléčné zuby a kazivost

Někteří rodiče se domnívají, že s kazivostí prvních mléčných zoubků není velký problém, protože „vždyť stejně vypadnou". Je to omyl, mají stejná nervová zakončení a jsou základem pro růst stálých zubů. Pokud nejsou v pořádku nebo správně ošetřeny, nastanou při růstu druhých zubů nepříjemné dlouhodobé potíže.

Lékaři mluví o zvýšené kazivosti dětských zoubků, a to už u velmi malých dětí do dvou let věku, často vidí rozsáhlé kazy na ploškách i mezi zoubky. 

Stačí víkend u babičky

Rodiče nebo prarodiče by měli vědět, že mléčné zuby se kazí poměrně rychle, protože jejich sklovina je podstatně tenčí než u dospělých zubů. Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje roli i častá konzumace sladkostí, slazených nápojů a časté cucání čehokoliv sladkého.

Ošetřování dětí v zubní ordinaci

I dospělý, který jde ke svému stomatologovi málokdy radostně, si umí představit, jak může vypadat ošetřování dětských zoubků. Děti jsou ve stresu, pochopitelně nespolupracují a práce s nimi vyžaduje velkou trpělivost a daleko delší čas než u ostatních dospělých.

Jak se vyhnout problémům

Vyhnout se „hororu" přitom není žádný velký problém. Je ovšem třeba začít už po prořezání prvního zoubku a jakoby hrou s dítětem a správným kartáčkem se o něj starat. První návštěva dítěte u dětského stomatologa, nejlépe už po prvním roce, mívá jen seznamovací charakter a dítě se přestane bát. Pokud budou dětské zuby v pořádku, nebude pro ně další návštěva ordinace a pravidelné kontroly zdrojem obav. Když se péče zanedbá, je někdy nezbytné ošetřit dítě v celkové anestezii, což je pro ně zbytečná zátěž a pro rodiče stresující záležitost.

Prostě rituál

„Zubům nejvíc škodí nezájem. Zpočátku musí rodiče čistit dětské zoubky sami a správně, a postupně, asi do 10 let věku dítěte, dočišťovat a kontrolovat," říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent.

 

Jak na to?

Česká společnost Herbadent - kromě toho, že vyrábí kvalitní přípravky a potřeby pro zubní hygienu - pořádá na téma ústního zdraví edukační akce jak pro děti i rodiče, tak pro mateřské školy, základní školy a dětské domovy. 

FOTO: Herbadent 

Cílem edukačních aktivit je pochopit, jakou hodnotu mají zdravé zuby. Péče o ně je v podstatě jednoduchá; jde o denní rituál, pravidelnost, správnou techniku a správné pomůcky.

Výběr je pestrý

Na trhu je dostatek gelů pro citlivé dásně miminek, zubních past, kvalitních kartáčků a ústních vod. Bylinkové gely regenerují a zklidňují dásně s klubajícími se zoubky, zubní pasty pro nejmenší posilují zubní sklovinu, pasty s fluoridy existují jak pro mléčné zuby, ta pro smíšený chrup.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME