Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ČISTÉ ZUBY SE NEKAZÍ



Není žádnou novinkou, že řada dospělých si nečistí zuby pravidelně a dobře. A jak potom dopadají s péčí o zuby jejich děti? Jen rodiče jsou ti, kteří jsou zodpovědní za zubní zdraví svých dětí.

Když porovnáme péči o ústní dutinu před lety a dnes, je to rozdíl opravdu velký. Máme speciální kartáčky pro děti a dospělé, mezizubní kartáčky, zubní nitě, hygienistky - ale málo stomatologů. A ještě méně těch, kteří chtějí a umějí ošetřovat dětské pacienty. Kazivost dětských zubů neklesá a v ordinacích se často odehrávají zbytečná dramata. Předejít jim není těžké.

Mléčné zuby a kazivost

Někteří rodiče se domnívají, že s kazivostí prvních mléčných zoubků není velký problém, protože „vždyť stejně vypadnou". Je to omyl, mají stejná nervová zakončení a jsou základem pro růst stálých zubů. Pokud nejsou v pořádku nebo správně ošetřeny, nastanou při růstu druhých zubů nepříjemné dlouhodobé potíže.

Lékaři mluví o zvýšené kazivosti dětských zoubků, a to už u velmi malých dětí do dvou let věku, často vidí rozsáhlé kazy na ploškách i mezi zoubky. 

Stačí víkend u babičky

Rodiče nebo prarodiče by měli vědět, že mléčné zuby se kazí poměrně rychle, protože jejich sklovina je podstatně tenčí než u dospělých zubů. Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje roli i častá konzumace sladkostí, slazených nápojů a časté cucání čehokoliv sladkého.

Ošetřování dětí v zubní ordinaci

I dospělý, který jde ke svému stomatologovi málokdy radostně, si umí představit, jak může vypadat ošetřování dětských zoubků. Děti jsou ve stresu, pochopitelně nespolupracují a práce s nimi vyžaduje velkou trpělivost a daleko delší čas než u ostatních dospělých.

Jak se vyhnout problémům

Vyhnout se „hororu" přitom není žádný velký problém. Je ovšem třeba začít už po prořezání prvního zoubku a jakoby hrou s dítětem a správným kartáčkem se o něj starat. První návštěva dítěte u dětského stomatologa, nejlépe už po prvním roce, mívá jen seznamovací charakter a dítě se přestane bát. Pokud budou dětské zuby v pořádku, nebude pro ně další návštěva ordinace a pravidelné kontroly zdrojem obav. Když se péče zanedbá, je někdy nezbytné ošetřit dítě v celkové anestezii, což je pro ně zbytečná zátěž a pro rodiče stresující záležitost.

Prostě rituál

„Zubům nejvíc škodí nezájem. Zpočátku musí rodiče čistit dětské zoubky sami a správně, a postupně, asi do 10 let věku dítěte, dočišťovat a kontrolovat," říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent.

 

Jak na to?

Česká společnost Herbadent - kromě toho, že vyrábí kvalitní přípravky a potřeby pro zubní hygienu - pořádá na téma ústního zdraví edukační akce jak pro děti i rodiče, tak pro mateřské školy, základní školy a dětské domovy. 

FOTO: Herbadent 

Cílem edukačních aktivit je pochopit, jakou hodnotu mají zdravé zuby. Péče o ně je v podstatě jednoduchá; jde o denní rituál, pravidelnost, správnou techniku a správné pomůcky.

Výběr je pestrý

Na trhu je dostatek gelů pro citlivé dásně miminek, zubních past, kvalitních kartáčků a ústních vod. Bylinkové gely regenerují a zklidňují dásně s klubajícími se zoubky, zubní pasty pro nejmenší posilují zubní sklovinu, pasty s fluoridy existují jak pro mléčné zuby, ta pro smíšený chrup.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME