Jednou z nejčastějších komplikací diabetu je diabetická retinopatie - onemocnění oční sítnice, které může vést až k úplné slepotě. Pro zpomalení progrese tohoto onemocnění je velmi důležitá včasná diagnostika. Tu nyní může výrazně usnadnit a urychlit zdravotnický prostředek využívající umělou inteligenci, který v květnu získal vysoký stupeň certifikace MDR IIb.
Diabetická retinopatie vzniká jako přímý důsledek chronické hyperglykémie, která způsobuje poškození sítnicových kapilár. Trpí jí přibližně každý třetí člověk s diabetem 1. i 2. typu a u každého desátého se vyvine forma tohoto onemocnění ohrožující zrak. Je také hlavní příčinou slepoty u dospělých v produktivním věku (20-65 let). To má devastující osobní a socioekonomické důsledky, přestože onemocnění je potenciálně preventabilní a léčitelné..1
„Diabetická retinopatie se vyvíjí postupně a v počátečních stádiích nemusí vykazovat žádné zjevné příznaky. Prevence je proto založena na pravidelném očním vyšetření, které by měli všichni diabetici podstoupit minimálně jednou ročně," říká prof. MUDr. Martin Prázný, Ph.D., CSc.
Až 40 % pacientů s diabetem však tyto pravidelné roční prohlídky u oftalmologa neabsolvuje, zejména kvůli časové náročnosti.2 Včasná diagnóza je ale jediným způsobem, jak identifikovat změny na sítnici dříve, než se objeví zjevné příznaky zhoršení zraku, a umožní nasadit účinnou léčbu, která může zastavit nebo zpomalit progresi onemocnění.
Certifikovaný zdravotnický prostředek pro rychlejší diagnostiku
Řešením pro celkové zefektivnění diagnostiky diabetické retinopatie může být zdravotnický prostředek Aireen. Pochází z dílny českého startupu a na konci května získal jako vůbec první český startup v oblasti AI zdravotní péče certifikaci MDR IIb.
„To je skutečně velký úspěch, byli jsme zde v pozici průkopníků. Pro všechny zúčastněné, včetně regulátora, to byla novinka, nebylo to lehké, ale postupně jsme se vývojem a certifikací systému mnoho naučili." komentuje novinku zakladatel Aireen David Navrátil a dodává: „Věřím, že ve zdravotnictví je řada oblastí, které by umělá inteligence mohla zrychlit a zpřesnit. Stojíme na prahu nové éry."
Unikátní zdravotnický prostředek založený na umělé inteligenci byl vyvinut ve spolupráci s předními oftalmology a diabetology, aby rozšířil možnosti lékařů a pacientů při prevenci a léčbě diabetické retinopatie. Pracoviště, kde lze podstoupit vyšetření pomocí zraku pomocí umělé inteligence, najdete ZDE
Aireen využívá snímky očního pozadí ze sítnicové kamery a zpracovává je výkonným počítačem využívajícím umělou inteligenci pro analýzu očních snímků a detekci příznaků diabetické retinopatie. Tu diagnostikuje s vysokou přesností během pouhých 30 sekund, a to i ve stádiích, kdy ještě pacient nevnímá zdravotní obtíže. Umožňuje tak rychle a spolehlivě zjistit přítomnost diabetické retinopatie a v konečném důsledku tak zahájit léčbu dříve a minimalizovat riziko ztráty zraku pacienta.
Aireen využívá pro hodnocení snímků kaskádu neuronových sítí. Jednotlivé sítě jsou trénovány pro různé typy hodnocení a společně zabezpečují vysokou kvalitu diagnostiky fundus snímků.
Aireen umožňuje vyšetření nejen v ordinacích oftalmologů, ale i u diabetologů. Je zapotřebí pouze nezbytné vybavení, tedy software a sítnicovou kameru. Díky tomu mohou pacienti s diabetem absolvovat oční vyšetření v rámci svých pravidelných návštěv u diabetologa. Screening diabetické retinopatie pomocí umělé inteligence je plně hrazen ze zdravotního pojištění.
Zdroj: Insighters
Reference:
1. https://www.idf.org/our-activities/care-prevention/eye-health.html
2. https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/40-diabetiku-chybi-ocni-vysetreni-nove-ho-mohou-poskytnout-primo-diabetologove
UMĚLÁ INTELIGENCE POMÁHÁ DIABETIKŮM
Ministr zdravotnictví jmenoval k 11. prosinci do funkce ředitele Hygienické stanice hl. města Prahy Vladimíra Možíška. Potvrdil tak doporučení výběrové komise. Nový ředitel již dočasně vedl úřad od rezignace bývalé ředitelky Zdeňky Shumové. Na různých pozicích v rámci hygienické služby působí posledních sedm let. Možíšek vedl Krajskou hygienickou stanici Ústeckého kraje.
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.