Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ACIDOBAZICKOU ROVNOVÁHU V ORGANISMU PODPORUJE NATRIUM PHOSPHORICUM



PharmDr. Jana Strieglerová


Schűsslerova sůl č. 9 Natrium phosphoricum D6 (hydrogenfosforečnan draselný).

Natrium phosphoricum podporuje udržení acidobazické rovnováhy v organismu. Je to důležitá sůl pro léčbu překyselení, tedy odbourávání kyselin. Nachází se ve svalových a nervových buňkách, v krvinkách a buněčné tekutině.

Ovlivňuje metabolismus kyseliny mléčné ve svalech, podílí na jejím odbourávání po fyzické zátěži (sportu), a tím snižuje či eliminuje následné svalové bolesti. Působí také na činnost lymfatického systému.

Jak se nejčastěji projevuje chronický nedostatek soli č. 9?

Deficit této soli je viditelný v obličeji. Pleť je uhrovitá, mastná. Tvoří se akné, nejčastěji na čele, na bradě a kolem úst. Obličej působí matným leskem, který lze setřít. Mastná pleť je převážně v oblastech brady, čela a nosu. Subjektivně mohou pacienti popisovat kyselou chuť v ústech, kyselé říhání, pálení žáhy, kysele páchnoucí pot nebo stolici. 

Psychické projevy nedostatku soli Natrium phosphoricum 

Organismus po fyzické i psychické stránce funguje jako spojená nádoba a změny na úrovni fyzické se projeví i v našem nitru, náladách a pocitech. Dlouhodobé nadměrné množství kyselin v organismu má vliv na chování, prožívání a emoce. Objevuje se podrážděnost, změny nálady, nepřiměřené reakce, výbuchy vzteku a agresivní chování.

Užívání 

Při chronických potížích je vhodné dlouhodobé užívání, např. po dobu 4 - 8 týdnů, dospělí užívají 3x denně 2 tablety, děti mladší 12 let 3x denně 1 tabletu. Tento dávkovací režim je možno v průběhu roku několikrát opakovat. Tablety se nechají volně rozpustit v ústech nebo ve 2 dcl neperlivé vody a popíjí se. Toto dávkovací schéma je vhodné i jako preventivní užívání u lidí s rodinnou zátěží, např. poruch metabolismu kyseliny močové.

Při akutních zánětech (např. akutním zánětu močových cest) se užívá 1 tableta každých 5 - 10 min. do zlepšení.

Preventivně sůl č. 9 užívají např. sportovci před, v průběhu i po tréninku. Podpoří se tak odbourávání kyseliny mléčné ve svalech a předejde následným svalovým bolestem. Pro sportovní aktivity je praktické užívání formou iontového nápoje v kombinaci se solí č. 7 Magnesium phosphoricum D6. Od každé soli rozpustit 5 tablet v 0,5 l neperlivé vody a popíjet.

Kombinace s dalšími solemi

Pro zvýšení efektu léčby a podpory celkového metabolismu a vylučovacích procesů je vhodné kombinovat sůl č. 9 ještě s dalšími solemi.

Velmi vhodná je kombinace se solí č. 10 Natrium sulfuricum D6, která podporuje činnost jater, žlučníku, slinivky, tlustého střeva a ledvin. Podporuje vylučování nadměrného množství tekutin a detoxikační procesy v organismu.

Pro podporu odbourávání kyseliny močové a při dně je to kombinace se solí č. 9+10+11 (Silicea D12)

Při chronických zánětlivých onemocněních (revmatické potíže, chronické střevní záněty apod.) lze kombinovat se solí č. 6 Kalium sulfuricum D6.

Pro posílení cévního a lymfatického systému, např. v létě při cestování nebo při sklonech k otokům dolních končetin je vhodná kombinace solí č. 1+7+9+10 a polykomponentní homeopatické léčivo Lymphomyosot gtt. 

Další režimová opatření 

Při léčbě překyselení organismu je velmi důležité myslet i na stravování a omezit nebo úplně vysadit potraviny, které podporují v těle kyselinotvorné reakce. Je to především káva, alkohol, cukr, bílá mouka, maso a tučné potraviny.

Důležité je pít zvýšené množství čisté neperlivé vody.

Aktivní pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu a nácvik správného dýchání, aktivace bránice a mezižeberních svalů podpoří okysličování tkání, a tím i eliminaci produktů metabolismu kyselin plícemi. Tyto cviky se lze nejlépe naučit pod vedením zkušeného fyzioterapeuta. 


Firemní prezentace

Název léčivého přípravku: Natrium phosphoricum DHU D5-D30, tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Natrium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 9. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 29.8.2019.

......

K PROBLEMATICE BY VÁS MOHLO DÁLE ZAJÍMAT:

MAGNESIUM PHOSPHORICUM PRO PSYCHICKOU POHODU, KONDICI I ANALGETICKÝ ÚČINEK

KALIUM PHOSPHORICUM PŮSOBÍ NA NERVOVÝ SYSTÉM A DODÁVÁ ENERGII

CALCIUM SULFURICUM NA CHRONICKÝ ZÁNĚT

Zpět

NOVELY ZÁKONA MÍŘÍ K PODPISU

Senát schválil 12. června novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. První z nich výrazně podporuje prevenci prostřednictvím bonusů poskytovaných pojištěncům z fondů prevence zdravotních pojišťoven, umožňuje čerpat hrazené zdravotní služby v zahraničí do výše tamní úhrady i pro opakované nebo dlouhodobé případy a přináší úhradu moderních metod ve stomatologii. Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví pak zavádí nové funkce jako elektronický očkovací průkaz, e-Žádanky a centrální registr preventivních vyšetření. Obě novely nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Novela zákona vytvoří základ pro plné rozvinutí systému elektronického zdravotnictví (eHealth) v Česku, například sdílený zdravotní záznam bude rozdělen na dvě části – emergentní záznam s klíčovými údaji (např. krevní skupina, alergie) a záznam o výsledcích preventivních a screeningových vyšetření. S účinností novel se počítá od 1. 1. 2026.

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME