Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZNAJÍ ČEŠI SVÉ LÉKY? KDE HLEDAJÍ INFORMACE?



Ze závěrečné zprávy z kvantitativního výzkumu společnosti STEM/MARK, a.s. pro SÚKL v říjnu 2018 vyplynula řada zajímavých zjištění.

Cílem projektu bylo zmapovat chování české veřejnosti ve vybraných otázkách lékové politiky:

 ▪ zdroje a využití informací o léčivých přípravcích

▪ nákup léků na internetu

 ▪ čtení příbalových letáků a dodržování doporučení v nich uvedených

▪ kontrola použitelnosti léků v domácnosti

 ▪ nakládání s nepotřebnými či prošlými léky v domácnosti

▪ zkušenosti s nežádoucími účinky léků a jejich hlášení aj.


Pojďme se podívat na některá hlavní zjištění...


Lidé získávají informace o lécích obvykle od ošetřujícího lékaře (66 %) a z příbalového letáku (55 %), od lékárníka (51 %) nebo z internetu (36 %).

Léčivé přípravky na internetu nakupuje 44 % uživatelů internetu, většinou ale pouze výjimečně. Nejrozšířenějším sortimentem nakupovaným přes internet jsou naprosto jednoznačně vitamíny a doplňky stravy (73 %).

V případě užívání neznámého léku si naprostá většina oslovených přečte příbalový leták, více než 2/3 lidí jej čtou vždy, 27 % alespoň občas. Pouze 5 % respondentů příbalovou informaci nečte. Doporučení uvedená v příbalovém letáku dodržují téměř ¾ lidí. Necelá polovina lidí uvádí, že po přečtení příbalového letáku již někdy ukončila užívání léku. Z toho 41 % uvádí, že pouze výjimečně.

Stav a dobu použitelnosti léků v domácí lékárničce kontrolují alespoň čas od času ¾ lidí. 42 % oslovených mají doma jen léky, které pravidelně nebo občas používají, ostatní nějaké množství nikdy nepoužitých léků vlastní.

Nejčastějším důvodem pro nepoužívání léku je ukončení léčby, případně je takový lék v domácnosti do zásoby.

Více než 2/3 respondentů si myslí, že o nahlášení podezření na nežádoucí účinek mohou požádat lékaře, pětina pak lékárníka, 26 % oslovených se domnívá, že nahlášení mohou provést sami. 62 % lidí zatím s žádným nežádoucím účinkem zkušenost nemá. S podezřením na nežádoucí účinek se čtvrtina respondentů setkala jednou, dalších 12 % již několikrát.

Zkušenost s nežádoucím účinkem 78 % pacientů nahlásilo svému lékaři. Se čtvrtinou pacientů lékař toto podezření následně řešil a pravděpodobně i nahlásil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, ale 53 % lidí se setkalo s tím, že lékař danou situaci dále neřešil.

Většina lidí se domnívá, že získání receptu/eReceptu je nyní snazší (36 %) nebo bez rozdílu (58 %). Pouze 6 % lidí uvádí, že je získání receptu nyní obtížnější.

Většina lidí se také domnívá, že lékový záznam pacienta je prospěšný, a to jak při využití lékařem (37 %), tak lékárníkem (5 %) nebo při využití obou (51 %). Za neprospěšný jej považuje pouze 8 % dotázaných.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie