Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZIMA A HYDRATACE



Letošní zima si s námi pohrává a ukazuje, že to umí na všechny způsoby - od větru s deštěm v nížinách až po metry sněhu a lámající se stromy ve vyšších nadmořských výškách. A taky samozřejmě nezapomíná na mrazivé dny.

A my? Často pracujeme v klimatizovaných kancelářích v práci a pak sedíme doma v teplíčku, někdy vyrazíme na procházku nebo na lyže. Vyhřáté nebo klimatizované místnosti i mráz venku automaticky znamenají nutnost počítat s vlivem podstatně suššího vzduchu - jeho vlhkost se obvykle pohybuje jen kolem 20 - 25 procent, a to je pro organismus málo. Nejvíc trpí sliznice, především v nose, v ústech i v očích; sliznicemi s nižší ochrannou bariérou snáz pronikají choroboplodné zárodky a častěji onemocníme.

Nevěřte svým pocitům

Vlhkost vzduchu ovlivňuje odpařování vody z plic a z tělesného povrchu, a tím stoupá i spotřeba tekutin. Hydratace organismu ovlivňuje i práci v suchém prostředí; pokud zapomeneme dostatečně pít, klesá naše soustředění i výkon. Paradoxem je, že v zimě máme jednak falešný pocit dostatku tekutin, jednak často oblékáme kvalitní spodní prádlo, které nám dobře odsává pot a my tedy necítíme potřebu napít se.

Ing. Petr Havlíček, poradce v oblasti životního stylu a sportovní výživy, k tomu dodává:

Zimní měsíce jsou specifické v tom, že obvykle nemáme žízeň, i když při jakékoli práci - ať už lehké (do ní patří např. i mluvení) nebo při pohybu - ztrácíme tekutiny. Kvalitní pitný režim je v tomto období důležitý, znamená doplňování tekutin nejlépe formou čisté vody nebo přírodní minerální vody s vyváženým poměrem minerálních látek."


I při sedavém zaměstnání potřebujeme denně 2 až 4 litry tekutin, a to nejen v létě.


Zimní onemocnění a hydratace

Typickými chorobami v zimě a předjaří jsou virózy, rýma, kašel, někdy se připojí zvýšená teplota a často se objeví i chřipková epidemie (dali jste se očkovat včas?). V lehčích fázích nemoci - a pokud se nepřidají komplikace se zhoršením stavu - si můžeme pomoci přírodními přípravky z lékárny s obsahem černého bezu, sporýše lékařského a divizny velkokvěté, které podporují zdraví dýchacích cest i imunitní systém.

K lékaři rozhodně zajděte v případě, že se příznaky zhoršují. Pamatujte na to, že v prvních dvou až třech dnech svou rýmu nebo kašel předáváte dál, takže pokud je to jen trochu možné, nachlazení nepřecházejte a zůstaňte doma. Pomůžete tím jak sobě, tak svému okolí.

Při všech uvedených potížích je nutné pamatovat na dostatečné množství tekutin.

Nedostatek tekutin se projevuje:

+ suchou pletí obličeje i pokožky celého těla 

+ suchostí v ústech

+ tmavou močí

+ křečemi v lýtkách a ve stehnech

+ únavou, slabostí a bolestí hlavy

+ výjimečně i zrychleným tepem, nevolností a zvracením

Co pít?

V zimě se rádi zahříváme čajem, ale pamatujme především na vodu a slabě nebo středně mineralizované vody s nízkým obsahem sodíku a vyšším obsahem draslíku, hořčíku a vápníku.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie