Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZÁSADNÍ NOVINKY V PROCESU OČKOVÁNÍ OD ROKU 2022



V září 2021 byla schválena novela zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, která v roce 2022 přinese řadu změn v systému veřejného zdravotního pojištění. A změny se týkají i očkování. Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Mezi pravidelná očkování dětí podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem patří očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a u rizikových dětí proti tuberkulóze. Některé vakcíny podané v dětském věku neposkytují trvalou ochranu a v dospělém věku je potřeba je přeočkovat. Až na výjimku - očkování proti tetanu - nepovažuje velká část dospělé populace v ČR primární prevenci proti infekčním nemocem formou očkování za  "až tak důležitou". Rozšíření „očkovacího kalendáře" dospělých od 1. 1. 2022 proto lékaři vítají.

„Od 1. 1. 2022 se povedlo rozšíření očkovacího kalendáře dospělých. Od 50 let věku bude hrazené očkování proti klíšťové encefalitidě, u zdravotníků proti chřipce a také proti meningokokům ve 14 letech," kvitoval na svém twitterovém účtu schválení novely zákona č. 48/1997 Sb. prof. MUDr.  Roman Chlíbek, Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti. 

Chřipka 

Očkování proti chřipce měli dosud hrazené z veřejného zdravotnictví lidé nad 65 let, pacienti po splenektomii (odstranění sleziny) nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti s chronickými nemocemi srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem, a osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory. Od ledna 2022 mají nárok na hrazené očkování proti chřipce také zdravotničtí pracovníci a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví. Lidé starší 65 let budou mít nově možnost nechat se očkovat i dražší vakcínou, pokud ji ministerstvo zdravotnictví zařadí mezi hrazené.

Klíšťová encefalitida 

Lidé nad 50 let věku budou mít nově hrazeno z veřejného zdravotnictví očkování proti klíšťové encefalitidě. Česká republika tak reaguje na skutečnost, že má ze zemí EU nejen jednu z nejnižší proočkovaností, ale také zároveň jedny z nejvyšších počtů tohoto onemocnění. Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Ačkoli je úmrtnost na klíšťovku nízká, komplikacemi a trvalými následky trpí až čtvrtina nakažených. V zemi houbařů a turistů, jakou beze sporu ČR je, může přispět změna úhrady k poklesu nelichotivých čísel ve zdravotních statistikách. Svaz zdravotních pojišťoven odhaduje, že by tím proočkovanost mohla narůst o 3,5 %. 

Meningokokové infekce 

Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis. Až 10 % procent české populace jsou bezpříznakoví nosiči. Meningokokové infekce jsou závažná onemocnění způsobující zánět mozkových blan, otravu organismu a smrt. Nemoc má velmi často dramaticky rychlý průběh, kdy z plného zdraví k fatálnímu selhání organismu stačí několik málo hodin. V ČR dominuje meningokok typu B, v posledních letech zaznamenáváme i zvýšený výskyt typu C. 

Doposud bylo očkování hrazeno u meningokoka skupiny B, pokud bylo očkování zahájeno do dovršení šestého měsíce věku, a skupiny A, C, W, Y, bylo-li očkování provedeno jednou dávkou v druhém roce života. Nově budou tato očkování hrazena:

- u meningokoka skupiny B, bude-li zahájeno do dovršení dvanáctého měsíce věku nebo od čtrnácti let až po dovršení patnáctého roku věku.

- u meningokoka skupin A, C, W, Y, bude-li očkování provedeno jednou dávkou od 1-2 roku věku nebo od 14 do 15 let věku.

Lidský papilomavirus (HPV) 

K nejznámějším onemocněním způsobeným HPV řadíme karcinom děložního hrdla, virus je také rizikovým faktorem dalších onemocnění, například rakoviny vulvy, pochvy, penisu, ale i hrtanu apod. Očkování měli doteď hrazeno z veřejného zdravotního pojištění dívky a chlapci od 13. do 14. roku věku při zvolení ekonomicky nejméně náročné bivalentní varianty vakcíny. S doplatky šlo zvolit i další, vícevalentní očkovací látky. Od 1. 1. 2022 bude moci být tato vakcína hrazena i dívkám a chlapcům po dovršení 14 let v případě zdravotních komplikací, které neumožní aplikovat vakcínu dříve.

Očkování v lékárnách a u stomatologa

Vláda 13. 12. 2021 schválila změnu zákona, která umožní očkovat proti onemocnění COVID-19 také v ordinacích zubních lékařů nebo v lékárnách. Reaguje tak na návrh iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Návrh předchozí vlády na očkování v lékárnách a u zubařů bude projednáván v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky pravděpodobně na začátku roku 2022. Týká se pouze očkování proti covid-19 na dobu jednoho roku. Ve 13 státech Evropské unie (i v jiných zemích) se v lékárnách očkuje již delší dobu - nejen aktuálně proti covidu, ale například i proti chřipce.

„Pokud chceme garantovat očkování nejen ve velkých městech, ale i v těch menších, tak logickou cestou je pak umožnit očkování co nejširšímu spektru lékařů. Současná legislativa neumožňuje očkování například v ordinacích zubařů. A právě to chceme změnou zákona napravit. Víme také, že dlouhodobě po možnosti očkovat volají také zástupci lékárníků," vysvětloval návrh ke změně tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Změna nyní míří do řádného legislativního procesu.

V Česku je zhruba 6 800 praktických lékařů pro dospělé a 4 800 pro děti a dorost. Zubních lékařů je asi 7 500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12 700. Lékáren je zhruba 2 800. Zájem o očkování v lékárnách projevilo podle interního průzkumu České lékárnické komory asi 40 % lékárníků. Zapojení lékáren do očkování mohou výrazně ovlivnit podmínky, za kterých tuto činnost budou moci lékárníci vykonávat. Průzkumy z let 2019 a 2021 ukázaly, že 46 %, resp. 40 % lidí v ČR by možnost očkování v lékárnách uvítalo. 

eOčkování

Od 1. ledna 2022 budou lékaři moci zapisovat aplikované vakcíny do elektronického záznamu o očkování - eOčkování. Jde o novou funkci lékového záznamu pacienta, vše bude probíhat v rámci systému eRecept, který je již běžnou součástí všech ordinací. Zaznamenat provedené očkování se bude týkat veškerých druhů očkování, tedy pravidelného, zvláštního, mimořádného, dobrovolného, hrazeného i nehrazeného. Velkou výhodou bude především připomínání nadcházejících přeočkování formou SMS. Přehled všech očkování lidé uvidí na webu e-preskripce nebo ve státním Portálu občana. Staré záznamy o očkování (prodělaném před spuštěním systému) ale do eOčkování nebudou promítnuty.

-red-

Reference:
1. SÚKL, Novinky v eReceptu: Nabídne evidenci očkování a elektronické poukazy na zdravotnické prostředky, http://www.olecich.cz/novinky-v-ereceptu-nabidne-evidenci-ockovani-a-elektronicke?highlightWords=eo%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD
2. NZIP, Doporučená očkování pro zdravotníky, https://www.nzip.cz/clanek/772-doporucena-ockovani-pro-zdravotniky

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie