Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ZACHOVEJTE SI ZDRAVÉ VLASY A POKOŽKU I V ZIMĚ



Rty i pokožka jsou v zimě často suché, vlasy rovněž. Poradíme vám, jak posílit svou pleť i vlasy během zimy. Podíl na jejich kvalitě má totiž i správná strava.

V zimě se často potýkáme se suchou kůží, zlámanými konečky vlasů či se suchými vlasy obecně. Změny teplot a sychravé počasí nám dvakrát nepřidávají a pokožka i vlasy jsou jimi velmi zatěžované. Suchý teplý vzduch ve vnitřních prostorách je také nadměrně vysouší. Čepice nás chrání před velkým chladem, avšak mají často za následek výskyt lupů, protože vlasové pokožce pokrývky hlavy nedělají dobře. Chladný suchý vzduch nesvědčí ani naší kůži. Můžete s tím však bojovat a zajistit si opět lesklé vlasy a hebkou pokožku.

Na naši kůži a vlasy má velký vliv také pestrá a kvalitní strava. Dostatečný příjem vitaminů nám může pomoci udržet si zdravé tělo, což se významně podílí i na kvalitě naší pokožky a vlasů," vysvětluje Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Dostatečná hydratace

Ani v zimě nezapomínejte na dostatečný příjem vody. Nebojte se vypít dva litry čisté vody denně, pokud máte větší fyzický výdej, dopřejte si i více. Hydratace bude mít dobrý vliv i na vaši pokožku a vlasy, které budou pružnější a kvalitnější. Po teplé sprše si můžete dopřát i kvalitní krémy. Vlasy zbytečně nevysušujte fénem či je nevystavujte zbytečně příliš vysokým teplotám, pokud to není nutné.

Spánek

Kvalitní spánek prospěje našemu tělu jako máloco jiného. Tělo se potřebuje regenerovat a ocení to i vaše pokožka.

Dostatek vitaminů

V zimě často zapomínáme na dostatek vitaminů. Jejich dostatečný příjem je však zásadní nejen pro naše tělo, ale i kůži a vlasy. Z vitaminů se zaměřte zejména na A, E a C. Vitamin A je rozpustný v tucích a hodně ho najdete v mléku, mléčných tučných výrobcích či ve vaječném žloutku. Vitamin E je také rozpustný v tucích, a kromě přínosů pro vaše vlasy je také důležitým antioxidantem. Vyskytuje se zejména v oříškách, máslu, mléku či v rostlinných olejích. Vitamin C je důležitý i pro naši imunitu a pro jeho dostatečný příjem konzumujte dostatek ovoce a zeleniny.

„Pokud si nejste jistí dostatečným příjmem vitaminů ve stravě, využijte doplňky stravy, které vám zajistí jejich optimální příjem," radí Ing. Bohumil Hlavatý. 

Vyhněte se zlozvykům

Vaše pokožka významně ocení, pokud omezíte konzumaci alkoholu a cigaret. Zkuste se vyhnout nezdravým potravinám a chipsy nahraďte raději čerstvou zeleninou. Všechny tyto faktory se významně podílejí na kvalitě pokožky.

Dostatek minerálů

Stejně jako vitaminy i minerální látky se významně podílejí na kvalitě našich vlasů a pokožky. Pokožce prospívá zejména zinek, který mimo jiné podporuje i koncentraci a paměť. Mimoto ale přispívá i ke kvalitě naší plodnosti a reprodukce. Nejčastěji ho můžeme najít v mléku, vejcích, dýňových semínkách či luštěninách.

Zdroj: Double-U PR, s. r. o.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie