Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VYUŽITÍ ANTIMIKROBIÁLNÍCH ÚČINKŮ STŘÍBRA VE VETERINÁRNÍ MEDICÍNĚ



RNDr. Jiří Oborný, Nanocomplex, Olomouc

Stříbro bylo užívané po staletí jako prevence a lék pro celou řadu onemocnění, obzvláště infekcí. Je dobře známo, že se stříbrné mince používaly ve starověkém Řecku a Římě jako dezinfekční prostředek při skladování vody a dalších kapalin. Farmáři v minulosti dávali do tanků s mlékem stříbrnou minci, aby zabránili jeho zkysnutí. V současnosti například NASA stále užívá stříbro k čištění vody při vesmírných letech.

Stříbro má extrémně silné bakteriostatické vlastnosti a již v koncentraci 10 ppb (jedna ku 100 milionům) působí v roztoku bakteriostaticky. První publikace o použití čistého stříbra, především v elektrokoloidní formě se objevovaly do roku 1940, kdy se stříbro stále používalo. Po roce 1940 převládlo použití systémových antibiotik a využití stříbra ustupovalo. Během tohoto přechodu bylo stříbro komplexováno jako sůl (např. dusičnan stříbrný a stříbrný sulfadiazine) nebo další sloučenina (např. stříbrný protein) pro zvýšení koncentrace stříbrných iontů. Tyto stříbrné komplexy zůstávají populární jako lokální bakteriostatikum při péči o zranění.

Biologická hodnota stříbra

Nanotechnologie je obecný termín, který se týká relativně nové hranice vědeckého úsilí. Předpona "nano" znamená jednu miliardtinu. Klesající rozměr krystalů vytvářených nanotechnologiemi značně zvyšuje exponovanou plochu povrchu krystalu. Tím se zvětšuje použitelný povrch pro chemické reakce při zkrácení reakční doby. Nanotechnologie a schopnost vyrábět stříbro v nanokrystalické struktuře významně zvyšuje biologickou hodnotu stříbra.

Veterinární medicína, ale nejen ona, bojuje v současné době stále častěji s infekčními komplikacemi drobných poranění i operačních ran a sekundárními infekcemi komplikujícími onemocnění jiné etiologie. Častým problémem je v těchto případech vzrůstající rezistence bakterií na antibiotika, která se při léčbě často nadměrně používají. Z tohoto důvodu se aplikovaný medicínský výzkum zaměřuje na vývoj moderních preparátů neantibiotické povahy, které nám v tomto boji mohou pomoci.


O nanotechnologiích, nanostříbře a jeho využití ve veterinární praxi (včetně kazuistik) se dozvíte více v přednášce MVDr. Tomáše Fichtela na educomm.cz.

Malá ukázka ZDE


Hluboké znalosti těchto technologií byly využity i v preparátech řady TraumaPet® Ag, ve kterých se spolu s dalšími podpůrnými látkami stalo nanostříbro bází účinku. Díky zvládnuté nanotechnologii jsou nanočástice stříbra v poměrně vysokých koncentracích schopné proniknout bakteriální stěnou a svým působením bakterii zlikvidovat. Stříbro po průniku do bakteriální buňky ovlivňuje látkovou výměnu, potlačuje dýchání a bazální metabolizmus buňky na elektronové úrovni. Následně i dopravu substrátu buněčnou membránou. Stříbro reaguje s SH skupinami oxidačních metabolických enzymů, bakterie tak hyne „udušením". Dále stříbro podporuje uvolňování aktivního kyslíku, a tím také poškozuje a ničí bakteriální buňku.

Přípravky řady TraumaPet® Ag jsou velmi účinné a svou účinnost prokázaly při téměř tříletém aplikování veterinárními lékaři a využíváním na Veterinární a farmakologické univerzitě v Brně. První klinické testy preparátů s obsahem takto upraveného stříbra prokázaly účinnost zejména při hojení ran a v potlačení bakteriálních i kvasinkových infekcí. Pro veterinární aplikace výrobce společnost NanoComplex s.r.o. zvolila stříbro vyvinuté v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci.


firemní prezentace

Přehled produktů řady TraumaPet® Ag 

 

TraumaPet® Oto Ag je určen k ošetření otitid. Byla prokázána jeho účinnost při bakteriální i kvasinkové infekci. Po kontrole zvukovodu a jeho vyčištění je pro optimální účinnost nutné zajistit, aby se preparát dostal přímo na povrch sliznice zvukovodu. Aplikujeme několik kapek roztoku do zevního zvukovodu, který se následně promasíruje. Aplikace se opakuje nejméně 5 dní. Vzhledem k tomu, že stříbro nevyvolává rezistence je vhodné  preparát používat i k preventivnímu čištění uší.

 TraumaPet® Gel Ag je určen pro aplikaci přímo na povrch otevřené rány, a to i kontaminované a nekrotické rány. Zde podporuje granulaci a zabraňuje primární i sekundární bakteriální infekci. Pro optimální účinnost je nutné zabránit vysychání gelu, proto je třeba ošetřenou ránu krýt obvazem. Převazy se doporučují podle postižení a rozsahu rány zpočátku po 12 a později po 24 hodinách. V případě, že postižené místo není možné překrýt obvazem, je potřeba zajistit, aby si pacient ránu neolizoval a gel nanášet častěji, nebo raději použít lékovou formu krému. Vysychání snižuje účinnost přípravku.

TraumaPet® Cremor Ag je krém určený k aplikaci na otevřené povrchy, které nemohou být kryty obvazem nebo na povrchové léze menšího rozsahu. Typickou indikací je ošetření zánětů v meziprstních prostorech, pyotraumatických dermatitid (hot spot), kožních zánětů v oblasti hlavy, ocasu, dermatitidy kožních záhybů (intertrigo). Preparát se nanáší opakovaně 2x denně, podle potřeby i častěji.


TraumaPet® Ophtal Ag  je sterilní přípravek, který je určený pro zvlhčení a čištění oka a vnitřní strany očního víčka. Je vhodný i jako podpůrný prostředek při hojení zánětlivých onemocnění oka a očního víčka. Obsahuje nanostříbro. Ringerův roztok slouží jako pomocná látka a nosič. Byl zvolen proto, že jeho osmolarita se blíží osmolaritě očních slz.


TraumaPet® Oral gel Ag je veterinární přípravek pro lokální aplikaci s obsahem nanostříbra. Je hydrofobní, dobře adheruje na sliznici ústní dutiny s perzistencí 2 - 3 hodiny. Gel se nanáší pomocí aplikátoru a prstu na dáseň a krčky zubů v rozsahu zánětlivých změn.

TraumaPet® Stoma Ag je veterinární přípravek s obsahem nanostříbra určený pro malá zvířata, především psy pro provádění preventivní hygieny ústní dutiny a podporu léčby zánětů ústní dutiny. Má výborné abrazivní účinky pro odstranění plaku a jemnou masovou příchuť.

Více na traumapet.cz

Designed by starline / Freepik

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie