Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VLASY JAKO ODRAZ NAŠEHO ZDRAVÍ, ANEB ČASTÉ TÉMA ZA TÁROU



V průměru mají na hlavě nejvíce vlasů světlovlasí lidé (okolo 140 000), nejméně zrzaví (asi 80 000). Silnější vlasy mají ženy a denně vypadne každému člověku 70-100 vlasů. Nový vlas roste 2-6 let (anagenní fáze), je vyživován kořínkem (přechodná - katagenní fáze), poté se oddělí od kořínku (počátek telogenní fáze) a zůstává ještě skoro 3 roky na hlavě. Na konci telogenní fáze vypadne.

Nejkvalitnější jsou vlasy mezi 20. - 30. rokem života. V této době máme na hlavě až 610 vlasových cibulek na 1 cm2. Kolem 40. roku se vlasy mění, mastí nedovedou již tak dobře zachycovat vodu, jsou slabší řídnou a s dalšími roky šedivějí. Kolem 50. roku klesá jejich počet na 480 na 1 cm2 v průměru. Barva je ve většině případů dána geneticky a je určena množstvím melaninu. Lidé nad 80 let mají již vlasy bezbarvé, neboť mají velmi nízkou hladinu melaninu.

Říká se, že zdravé a krásné vlasy jsou korunou krásy, a to nejen u žen, ale i mužů. Ale co když začnou padat? Proč nám vlastně vypadávají víc, než je třeba? 

Nadměrné vypadávání vlasů - efluvium (lat. effluvium, též defluvium) - vede k prořídnutí vlasů až k plešatosti, tzv. alopecii. Nadměrné vypadávání vlasů může postihovat celou kštici (difuzní efluvium), nebo pouze ohraničené okrsky kštice.

V lékárně se častěji setkáme s difúzním vypadáváním vlasů, kdy vlasy vypadávají rovnoměrně z celé plochy hlavy", říká PharmDr. Gabriela Kroupová a pokračuje: „Je třeba se klienta zeptat, jak dlouho ho vypadávání trápí a jak se konkrétně v jeho případě projevuje."

Podívejte se na video ukázku z praxe ZDE

Celou prezentaci s paní doktorkou Kroupovou můžete zhlédnout na educomm.cz

Typickým znakem difuzního vypadávání je zůstatek mnoha vlasů na kartáči. Dobrá zpráva je, že difúzní vypadávání vlasů je reverzibilní, tzn. pokud se odstraní příčina, vypadávání zpravidla přestane.

Padání vlasů u žen především souvisí s hormonálními výkyvy. Nejčastěji se tak děje v období těhotenství a po porodu, kdy je padání vlasů normální, nebo v období menopauzy. Kromě hormonálních výkyvů hraje roli dědičnost, úbytek hmotnosti, vysoká horečka, stres, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, specifické poruchy výživy, poruchy krevního oběhu. Podobné je to u mužů. U nich dochází k největším ztrátám vlasů kolem 30.roku života, neboť tehdy mají nejvyšší hladinu testosteronu, který vlasový kořínek ničí. Mnohdy se stačí podívat na rodiče, pokud mají i ve vysokém věku hustou hřívu, je velká pravděpodobnost, že nás pleš nepotká. 

Vypadávání vlasů nastupuje často o několik týdnů později od setkání se s příčinou.

Pokud Vás již vypadávání vlasů potká, je dobré se řídit heslem: „čím dříve, tím lépe", začít s vyváženou a zdravou stravou a zařadit účinné prostředky pro zastavení padání vlasů a podporu růstu nových. U těchto přípravků být důsledný v aplikaci, tzn. pravidelně a dlouhodobě.

Konzumujte hodně ovoce, zeleniny, ořechů, bílého masa a ryb. Jelikož jsou vlasy složeny z velké části z proteinů, jezte jich dostatek. Lidé, kteří ztratili hodně na váze, mohou zjistit, že jim vlasy slábnou a řídnou. Důvodem je právě nedostatek proteinů v těle. Kromě masa, obsahují proteiny také vajíčka, sójové produkty, fazole a ořechy. Tato jídla pomohou ke zdravé produkci keratinu, který je dalším stavebním prvkem vlasů.

Jezte správné tuky, které zajišťují vstřebávání vitamínů a stopových prvků. Pijte hodně vody. Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku a vlasy neničte používáním fénů, kartáčů. 

Biotin

Biotin (koenzym R či vitamin B7) je ve vodě rozpustný vitamin, z chemického hlediska kondenzát močoviny a thiofenu se zbytkem kyseliny valerové. Řadí se do vitaminů skupiny B a někdy je rovněž nazýván vitaminem H. Z německého "Haar und Haut", což znamená "vlasy a kůže". Nejvíce vitaminu H je obsaženo v játrech, droždí, houbách, vaječných žloutcích atd. Napomáhá udržovat zdravou pokožku hlavy, zdravé vlasy, a navíc přispívá k normální funkci nervového systému a je nezbytný k zachování energie a vitality.

Zinek

Zinek je klíčovým minerálem pro podporu imunity, plodnosti a pro udržení zdravé pokožky, vlasů i nehtů. Zajišťuje mimo jiné také to, že fungují mazové žlázy kolem folikulů správně. Nedostatek zinku se projevuje únavou, kožními problémy a zhoršenou plodností. Zinek nejdeme v rybách, luštěninách, sýrech, vaječném žloutku, játrech. Zinek přispívá k udržení normálního stavu vlasů. Zinek má mnoho různých funkcí v lidském těle a podporuje okolo 200 různých enzymů, včetně těch enzymů, které jsou nezbytné pro metabolizmus živin a enzymy, které jsou důležité pro translaci a expresi genů. Tělo obsahuje 2 - 4 g zinku, které jsou rozmístěny ve všech tělesných buňkách, a to zejména ve svalech, kostech a kůži. V organismu však nemáme zásoby zinku, a proto potřebujeme nepřetržité dodávání tohoto minerálu. Nejvyšší koncentrace zinku v těle jsou u mužů v prostatě a spermiích.

Vitamin E

Vitamin E je nejdůležitější antioxidant v těle. Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.  Je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců. 

Je třeba zdůraznit, že vždy je optimální přidat k vitaminům a minerálům i zevní péči. Nutné je vyhledat ten správný prostředek (optimálně kombinace šampónu a tonika). Na trhu již dnes existují prostředky klinicky vyzkoušené, které většinou kromě zmíněných vitaminů a minerálů obsahují speciální koncentrát přírodních látek působících proti difúznímu vypadání vlasů a podporujících růst vlasů nových.

PharmDr. Gabriela Kroupová

Zdroje: dermatologiepropraxi.cz, vypadavanivlasu.cz 


firemní prezentace

PARUSAN

Stimulační šampón a energizující tonikum pro silné a zdravé vlasy

 

Působí cíleně proti vypadávání vlasů a řídkým vlasům

Posiluje vlasy až do kořínků

Podporuje prokrvení vlasové pokožky

Podporuje zásobování vlasové pokožky živinami 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie