Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



VĚCNĚ A OTEVŘENĚ O BUDOUCNOSTI ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ.



Vrátit diskusi o udržitelnosti českého systému zdravotní péče zpět k obsahu, věcnosti, strategii a jasným cílům. Tyto nesnadné úkoly si stanovila nově založená iniciativa Diagnóza zdravotnictví. Ve spolupráci s partnery a nezávislými odborníky napříč obory se chce zasadit o přijmutí nutných reformních kroků, které českému zdravotnictví pomohou být životaschopné a čelit výzvám 21. století. 

Iniciativa Diagnóza zdravotnictví se svými aktivitami bude snažit přitáhnout a udržet zájem médií, veřejnosti a klíčových stakeholderů k tématu nutných systémových změn ve zdravotnictví, které Česko v příštích letech nevyhnutelně čekají. Důvodem jsou nejen dopady pandemie, ale zejména měnící se potřeby stárnoucí populace, zvyšující se požadavky naopak mladší generace, nedostatek kvalifikovaného personálu a s tím související omezování péče v některých regionech, ale také otázky finančního charakteru. Modelace do roku 2030 totiž ukazují, že pokud nenajdeme další významný zdroj financí, bude českému zdravotnictví na příjmové straně každoročně chybět 80 až 100 miliard korun.1

„Jsme přesvědčeni, že právě teď, pod vlivem světové pandemie, hrozící krize a prohlubování zadlužení státu, je potřeba znovu zahájit diskuzi napříč společností, seznámit veřejnost se skutečným stavem věci a za přispění odborníků a volených představitelů alespoň nastínit základní analýzy a koncepce řešení neodkladných změn," uvedla PhDr. Ivana Plechatá, nezávislá expertka v oblasti zdravotní a lékové politiky, ředitelka neziskové organizace Průvodce pacienta a jedna z hlavních představitelek iniciativy Diagnóza zdravotnictví. 

České zdravotnictví každoročně hospodaří s částkou významně vyšší než 400 miliard a letos se blíží půl biliónu korun. Náklady nezadržitelně rostou a aby se systém finančně nezhroutil, bude nutno omezovat přístup ke zdravotní péči nebo její kvalitu.

„Už dávno jsme měli otevřít celospolečenskou debatu o dalších zdrojích financování a míře solidarity, stejně jako o tom, zda je více mít zdravotnictví dostupné nebo spíše méně dostupné, a zato kvalitní, jakkoliv to na první pohled vypadá nelogicky," říká farmakoekonom MUDr. Tomáš Doležal.

Lidé se obávají o budoucnost zdravotnictví

Prvním z počinů iniciativy byl průzkum mezi širokou veřejností, který ukázal, že obavy o udržitelnost stávajícího modelu českého systému zdravotnictví má 56 % obyvatel Česka.2 Zajímavostí je, že toto vnímání neovlivňuje výše příjmu ani dosažené vzdělání. Jako důvody svých obav označilo 43,5 % dotázaných nehospodárnost a 32 % netransparentnost systému. Pouze desetina z 500 respondentů vnímá české zdravotnictví jako efektivní a udržitelné. Pod pojmem udržitelnosti si ale nesmíme představit možnost zakonzervování současného stavu. Nynější podoba zdravotních služeb a sítě totiž odráží potřeby staré 30 a více let.

Osm z deseti lékařů nemá důvěru v současný systém zdravotnictví

Názor, že je současný systém dlouhodobě neudržitelný a volá po reformě, vyjádřilo v průzkumu provedeném společností IPSOS 68 % lékařů.3 Důvodem je podle nich nejen nutnost zajištění fungování zdravotní péče v Česku v dalších letech, ale také to, aby zdravotnictví konečně začalo naplňovat aktuální potřeby, za kterými dnes zaostává. Desetina oslovených lékařů je dokonce přesvědčena, že systém už v současné chvíli není možné zachránit a do několika let zkrachuje. Celkem tedy ve stávající podobu českého systému zdravotní péče nevěří 78 % lékařů.

Iniciativa Diagnóza zdravotnictví hodlá v pravidelných intervalech upozorňovat na skutečný stav našeho systému zdravotní péče. Další posun směrem k neodvratnému krachu nebo naopak k reformám, a tedy udržitelnosti, bude hodnotit dle vyjádření politiků a jejich vůli k debatám o změně. Zároveň s tím začíná vyhodnocovat pravdivost jednotlivých politických prohlášení týkajících se zdravotnictví a upozorňovat na šířené nepravdy či omyly.

„Za tímto účelem jsme navázali spolupráci s fact-checkingovým týmem Demagog.cz. Další analýzy a komentáře na celostátní i regionální úrovni budeme získávat od renomovaných odborníků napříč obory, čímž zajistíme co možná nejširší a nejsrozumitelnější pohled na složitou problematiku," dodala Ivana Plechatá.

Slovo dostanou zástupci všech typů zdravotnických zařízení, začínající lékaři i odborníci s dlouholetou praxí, ekonomové a sociologové, ale také představitelé pacientů a široké veřejnosti. 

Zdroj: Ogilvy, s.r.o.

Zdroje a reference:

1. ÚZIS a IES FSV UK
2. Průzkum byl realizován v říjnu 2020 společností IPSOS na vzorku 500 mužů a žen ve věku 18 až 65 let
3. Průzkum byl realizován v říjnu a listopadu 2020 společností IPSOS na vzorku 300 lékařů napříč odbornostmi  

Úvodní ilustrační foto: Fotografii pro ženy vytvořil freepik - www.freepik.com

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie