Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



UŽÍVÁNÍ HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE A RIZIKO TROMBÓZY



V České republice užívá hormonální antikoncepci přibližně 20 % žen. Až 300 z nich postihne každý rok trombóza. Vyšší riziko je uváděno u žen s kombinovanou hormonální antikoncepcí.

Problematika souvislosti užívání hormonální antikoncepce (HA) a vzniku trombózy byla jedním z témat letošní Česko-slovenské konference o trombóze a hemostáze, která se uskutečnila v polovině května v Hradci Králové a na kterou se sjely špičky české hematologie. O tématu zde hovořil přední český hematolog doc. MUDr. Petr Dulíček, PhD. z IV. interní kliniky FN Hradec Králové a 3. místopředseda České společnosti pro trombózu a hemostázu.

Souvislost mezi užíváním HA a trombózou je známa více než 50 let. HA totiž neovlivňuje jenom reprodukční systém, ale jejím nasazení dochází také ke změnám v systému krevního srážení. Ty jsou u každé uživatelky individuální.

„Nejvyšší riziko vzniku trombózy je v prvních 6 měsících až 1 roku od nasazení léčby. Trombóza se objeví ročně u 2 až 3 žen z každých 10 000 uživatelek hormonální antikoncepce," říká doc. MUDr. Petr Dulíček, PhD.

Trombóza stojí za řadou diagnóz, na něž se v České republice nejvíce umírá, například cévní mozkovou příhodou, infarktem, nedokrvením orgánů či plicní embolií. Jestli vznikne nebo ne, ovlivňují i další rizikové faktory, jako je například obezita nebo kouření.

Míru rizika ovlivňuje také věk ženy - uživatelky nad 35 nebo 40 let mají vyšší riziko než uživatelky například do 21 let", vysvětluje doc. Dulíček.

Nebezpečí trombózy tkví v tom, že se často zpočátku neprojeví vůbec nebo velmi nenápadně. Nemoc se nejčastěji ukáže na dolních končetinách v podobě otoků, bolestivosti, zarudnutí, pocitem napětí či teplou pokožkou v místě sraženiny. Trombóza způsobuje i bércové vředy či žilní nedostatečnost. Každé podezření na trombózu je třeba vyšetřit, což se nejčastěji provádí ultrazvukem. V případě, že se trombóza potvrdí, obvykle se ženě antikoncepce vysazuje.

„Ve více než 95 % případech se trombóza řeší antikoagulační terapií, která trvá individuálně, většinou okolo 6 měsíců", říká doc. Dulíček.

„Než lékař předepíše ženě hormonální antikoncepci, měl by se jí vždy řádně vyptat na rizikové faktory," zdůrazňuje doc. Dulíček a dodává: „Existuje doporučený postup před předpisem hormonální antikoncepce, který vydává odborná společnost. Gynekolog musí dle něj zohlednit věk ženy, obezitu, přítomnost jiných onemocnění, užívání léků, přítomnost vrozeného trombofilního stavu a další individuální faktory."


Trombóza se léčí několika způsoby podle závažnosti,

v akutních případech lékaři rozpouští krevní sraženinu pomocí trombolytické terapie,

případně volí chirurgický zákrok.

Dalšímu vzniku trombů pak brání léky proti srážení krve a režimová opatření.


Jak může riziko komplikací ovlivnit lékárník?

Základem je správná edukace ženy při výdeji HA. Podstatné je zjištění, zda si přichází pro HA poprvé či je pravidelnou uživatelkou. Pokud přichází poprvé, je důležité od ní vhodně mířenými dotazy zjistit, jestli s ní gynekolog před předepsáním léčby rizikové faktory konzultoval. U pravidelných uživatelek je vhodné se doptávat na přítomnost symptomů zmiňovaných výše - jestli jí neotékají končetiny, nemá v nich pocity napětí apod. a v případě objevení se některého z nich ji okamžitě odeslat k lékaři.

Rozhovor vedla Mgr. Veronika Ostrá

Abstrakta z XXVI. Česko-slovenské konference O TROMBÓZE A HEMOSTÁZE si můžete prohlédnout ZDE

 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie