Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ÚKLIDEM K OBEZITĚ?!



Hojně používané čisticí prostředky pro domácnost by mohly přispívat k nadváze dětí tím, že změní jejich střevní mikroflóru, tvrdí kanadská studie zveřejněná v časopise Canadian Medical Association Journal.

Studie analyzovala střevní mikroflóru ze stolice 757 dětí ve věku 3-4 měsíců a sledovala jejich hmotnost ve věku do 3 let, přičemž se zabývala expozicí dezinfekčními prostředky, detergenty i ekologickými výrobky používanými v domácnosti.

"Zjistili jsme, že kojenci žijící v domácnostech s dezinfekčními látkami, které se používají nejméně jednou týdně, měly dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít vyšší hladiny střevních mikrobů Lachnospiraceae (ve věku 3-4 měsíců) a jejich index tělesné hmotnosti byl ve 3 letech vyšší než u dětí nevystavených častému používání dezinfekčních přípravků", uvedla Anita Kozyrsky, profesorka pediatrie na univerzitě v Albertě a hlavní řešitel projektu SyMBIOTA. Projekt SyMBIOTA zkoumá vliv intestinálního mikrobiomu na zdraví.

Děti žijící v domácnostech, které používaly ekologicky šetrné čisticí prostředky, měly odlišnou mikrobiologii a byla u nich méně pravděpodobná batolecí nadváha. Studie navrhuje, aby používání výrobků šetrných k životnímu prostředí bylo spojeno se zdravějším životním stylem a stravovacími návyky u matek, čímž se postupně přispívá k zdravějšímu mikrobiomu i standardní hmotnosti dětí.

"Antibakteriální čisticí prostředky mají schopnost měnit mikrobiální prostředí a ovlivňovat míru rizika dětské nadváhy," píší autoři. „Naše studie poskytuje nové informace o dopadu těchto produktů na mikrobiální složení kojenecké výživy a výsledky nadváhy ve stejné populaci."

"Existuje biologická hodnověrnost zjištění, že předčasná expozice dezinfekčním prostředkům může zvyšovat riziko dětské obezity prostřednictvím změn v bakteriích Lachnospiraceae," píší epidemiologové Dr. Noel Mueller a Moira Differding, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, v souvisejícím komentáři a vyzývají k dalším studiím, aby prozkoumali zajímavou možnost, zda použití dezinfekčních prostředků pro domácnost může přispět ke složitým příčinám obezity prostřednictvím mikrobiálně zprostředkovaných mechanismů."

Zdroj: medicalxpress.com

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie