Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL



Sherre Hirsch

Ani Bůh prý není neomylný

Jak procházet osudovými změnami

Překlad Anna Vrbová

Americká rabínka Sherre Hirsch nazvala svou knihu Ani Bůh prý není neomylný. To svědčí o jejím osobitém nadhledu a umění laskavého humoru, jak procházet osudovými okamžiky či zdolávat každodenní zdánlivě jednoduchá rozhodnutí. Autorka je přesvědčena, že důležitý je instinkt, věřit sám sobě, nehnat se za dokonalostí, rozšířit pohled na věc, protože širší rozhled nabízí více možností. První krok nemusí být vždy ten správný, vždyť chybami se člověk učí. Ale hlavně: „cesta zpět není řešením", využijte minulost, aby vás poháněla kupředu, a buďte svého štěstí strůjcem. 

Ukázka z kapitoly Ani Bůh prý není neomylný

V prvních kapitolách Bible se dočteme, že Bůh stvořil svět v šesti dnech a sedmý den že odpočíval. Když Bůh první den oddělil světlo od tmy, viděl, že světlo je dobré. Druhý den Bůh nijak nekomentoval. Třetího dne Bůh stvořil souš a moře a viděl, že to, co stvořil, je dobré. Čtvrtého dne Bůh stvořil hvězdy a slunce a umístil je na oblohu, aby svítila nad zemí, a zase viděl, že je to dobré. I pátého dne, kdy stvořil zvířata, Bůh viděl, že je to dobré. Zato šestého dne, kdy stvořil člověka, Bůh řekl: „To není dobré." Bůh si ihned uvědomil, že stvořit Adama bez družky byla chyba, protože Adam se cítil osamělý. Ve snaze učinit to, co nebylo dobré, alespoň lepším, stvořil Adamovi družku Evu a pak jim oběma požehnal. Když pak chtěl zhodnotit všechnu práci uplynulých dní, tak „viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré". 

Bůh neprohlásil, že je všechno „dokonalé". Tím, že po dlouhém týdnu práce k větičce přidal slovo „velmi", nám chtěl sdělit, že nemusíme usilovat o dokonalost. Chtěl nám sdělit, že stačí, abychom si na konci dne mohli říct „dobře", a někdy dokonce „velmi dobře".

Bůh není perfekcionista. Bůh se ve své práci nesnažil hledat chyby a nedokonalosti. Bůh byl s tím, co stvořil, upřímně spokojen. Proč tedy nakonec svět zničil povodní a začal znovu? Bůh nepotřeboval stoprocentně bezchybný svět, ale zároveň ani nechtěl svět špatný. Bůh o svém výtvoru začal pochybovat až tehdy, když se lidé začali chovat ohavně. Řekl si: Tak počkat, musím to udělat znovu - ne v naději, že se mi to tentokrát podaří dokonale, ale v naději, že se mi to podaří lépe než posledně.

Nemyslím si, že by Bůh sám sebe pranýřoval nebo si vyčítal, že se mu nepodařilo stvořit dokonalý svět na první pokus. Ani my bychom si neměli vyčítat, že jsme si hned nevybrali dokonalý pokoj nebo dokonalý směr.

Bůh nás učí, že musíme jít stále kupředu, a to i v případě, že ani jedna volba není dobrá a předpokládaný výsledek není ani zdaleka ideální. Nejdřív totiž musíme upustit od mýtu dokonalosti, a až poté můžeme přijmout a vychutnat veškeré velmi dobré příležitosti, zkušenosti a dobrodružství, která před námi leží.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie