Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



UKÁZKA Z KNIHY PORTÁL



Psychoterapie našich prababiček

Člověk není nikdy sám

Lidé kolem nás

Když se zamyslíme, proč jsme takoví, jací jsme, co nás vlastně utvářelo, často si vzpomeneme na nějaké lidi z našeho okolí. Mohou to být rodiče, známí, učitelé, nadřízení... Pro někoho to bývá překvapení, protože si dosud myslel, že jen on sám je kapitánem svého života. Jenomže ti druzí skutečně hodně působí na vaše chování i rozhodování - i když zrovna nestojí vedle vás. Pokud si však uvědomíte jejich mocný vliv, mnohem snáz ho můžete začít využívat ke svému prospěchu - a k naplnění svých vlastních přání o tom, jakým člověkem chcete skutečně být.

Neformální psychoterapeuti

V dnešní době někteří lidé, kteří potřebují pozměnit svůj život, vstupují do psychoterapie. Někdy jim se změnami pomáhá psychoterapeut, jindy celá psychoterapeutická skupina. V minulosti měli lidé něco podobného, i když neznali výraz „psychoterapie". Lidé věděli, že s některými problémy či starostmi se vyplatí zajít za tím a tím člověkem. Někdy se jednalo o někoho z rodiny, jindy to byl kněz, někdy prostě stará paní ze sousedství. Často to byli lidé s určitými zkušenostmi, znalostmi či nadáním. Občas se tyto znalosti a nadání předávaly v rodinách, o kterých to pak obvykle lidé z okolí věděli a chodili k nim pro radu. Hodně podobných lidí bylo specializováno na některou oblast problémů. (Inu, řada dnešních psychologů a psychoterapeutů vlastně také je.)

    Tihle lidé, s nimiž se člověk může poradit a kteří mu pomáhají procházet proměnami, nikam nezmizeli. Jsou pořád kolem nás, jen už nemáme ve zvyku tolik využívat jejich služeb. A je možné, že i vy jste jedním z nich a můžete ostatním v něčem pomoci.

    Jak můžeme využít toho, co nám takoví lidé dokážou poskytnout? Jednou z nejjednodušších možností je zaměstnat starší členy rodiny. V minulosti bylo zvykem vážit si starců pro jejich zkušenosti. Dnes mají staří lidé málo znalostí moderních technologií, problémy jim působí i internetové bankovnictví a v dnešních změnách se trochu ztrácejí. V této oblasti nám zatím příliš nepomohou (i když až jednou zestárnete, mohou vás inspirovat způsoby, jak se dokázali s tou přehršlí pro ně nesrozumitelných změn vyrovnat). I staří lidé však mohou mít nad vámi v některých oblastech hodně navrch. Jejich zkušenosti hledejte v oblasti mezilidských vztahů, v řešení některých lidských problémů či prostě v oblastech spojených se zráním v průběhu života.

     Ne všichni staří lidé dokážou pomoci právě vám a s vašimi potížemi - ale někteří vás mohou provázet už proto, že kdysi prošli něčím podobným. Někteří z nich mají dost času a trpělivosti naslouchat vám a podporovat vás při hledání vaší vlastní cesty. Nebo vás prostě jen postrčí dál ve vašem hledání.

Autorka, Mgr. Lenka Šnajdrová vystudovala jednooborovou psychologii na FF MU v Brně. Poté pracovala jako klinická psycholožka a psychoterapeutka v nemocničních ambulancích. Absolvovala psychoterapeutický výcvik v analytické psychologii.

Ukázka je z knihy z nakladatelství Portál

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie