Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ÚČINKŮ BIOLOGICKY AKTIVNÍCH FOSFOLIPIDŮ V BOJI PROTI RAKOVINĚ SI VŠÍMÁ ČÍM DÁL VÍCE SVĚTOVÝCH ODBORNÍKŮ.



Původní inspirací pro vývoj kandidáta na léčivo byl přitom český doplněk stravy Ovosan

Nalézt účinný lék na rakovinu nebo alespoň látku či metodu, která pacientům v boji s touto chorobou znatelně pomůže, je velkou výzvou pro vědce na celém světě. Vývoj léku na jednu z nejrozšířenějších civilizačních nemocí je z finančního pohledu ale dost riskantní. Obvykle trvá více jak 7 let a stojí minimálně stovky milionů dolarů. Na trh se nakonec dostává jen něco málo přes 3 % vyvíjených onkologických látek.

Proti rakovině bojuje v USA i několik českých vědců. Inspirací jim jsou biologicky aktivní fosfolipidy.

Jedním z nadějných vědeckých projektů bojujících proti rakovině je český startup Machavert a jeho tým specialistů kolem vědce Jakuba Staszaka-Jirkovského, který v americkém Denveru zkoumá biologicky aktivní fosfolipidy z českého doplňku stravy Ovosan. Ten už několik let užívají nejen onkologičtí pacienti na podporu imunitního systému.

Náš výzkumný tým objevil fosfolipid, který přímo aktivuje NK buňky, které pak napadají a likvidují nádory. Tento fosfolipid také vykazuje přímý protinádorový účinek. Aktivace NK buněk může ještě navíc zesílit účinky již existujících úspěšných imunoterapií, kterým bezpochyby patří budoucnost onkologické léčby. Výzkum Machavertu a jeho kandidáta na léčivo MP1000 je nyní ve fázi příprav na klinické testování. Máme potvrzenou protinádorovou účinnost, ale musíme zvládnout výrobu většího množství prototypu léku a také provést předepsané toxikologické testy. Testování na lidech by mohlo začít zhruba za rok a půl. Výsledný lék by měl pomoct u více než třetiny onkologicky nemocných. Pokud půjde všechno hladce, k prvním pacientům v klinické studii by se mohl lék dostat již v roce 2022," upřesňuje nadějný český výzkum Dr. Jakub Staszak-Jirkovský, generální ředitel společnosti Machavert. 

O tom, že má probíhající výzkum Machavertu budoucnost svědčí nejen fakt, že jsou investoři ochotni do této společnosti vložit svůj kapitál (do současné chvíli se jedná přibližně o 5,5 milionu amerických dolarů, tedy asi 125 milionů Kč), ale také skutečnost, že jim Univerzita Colorado svěřila i svůj vlastní protirakovinný výzkum a stát Colorado udělil Machavertu grant ve výši 250 tisíc amerických dolarů.

Ovosan, který podnítil právě probíhající výzkum kandidáta na léčivo MP1000, je na trhu již delší dobu. Jako jediný přípravek obsahuje biologicky aktivní fosfolipidy, které posilují imunitní systém. Právě proto může být i skvělou prevencí nádorového onemocnění (a u rizikových skupin nemusí nádor vůbec vzniknout). V době léčby onkologického onemocnění pomáhá pacientům terapii lépe snášet a celkově zvyšuje kvalitu jejich života. Ovosan má své místo i ve fázi regenerace, kdy opět prostřednictvím posílení imunitního systému je pacient schopen se rychleji vrátit k běžnému způsobu života. V této fázi slouží přípravek i jako prevence před případnou recidivou, tedy návratem nádorového onemocnění. Recidiva totiž v průměru přichází až u 55 % vyléčených pacientů," dodává MUDr. Peter Bednarčík, CSc., který dlouhodobě poskytuje konzultace onkologickým pacientům v oblasti doplňkové léčby.


Ovosan v novém!  

Doplněk stravy Ovosan už několik let užívají nejen onkologičtí pacienti na podporu imunitního systému.

Letošní novinkou je moderní balení, přičemž počet kapslí (90) s biologicky aktivními fosfolipidy  zůstává nezměněn.



Portál s množstvím užitečných informací pomůže onkologickým pacientům i jejich blízkým

Na českém internetu před pár měsíci vznikl nový informační portál Jaknarakovinu.cz, který poskytuje širokou škálu informací týkajících se onkologických onemocnění. Návštěvníci zde najdou články o nejnovějších poznatcích současného výzkumu, důležité informace týkající se prevence, články o tom, jak poskytnout co nejlepší psychickou podporu nemocným a jejich rodinám, a především co dělat, když člověk onemocní zhoubným nádorem. Web je průběžně aktualizován o nová témata, která mohou být pomocnou rukou v boji pacientů s tímto závažným onemocněním.

Zdroj: Dark Side a.s.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie