Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



TOMÁŠ FAIT: PÉČE O ZDRAVÍ INTIMNÍCH OBLASTI PATŘÍ K CHARAKTERISTICE MODERNÍ EMANCIPOVANÉ ŽENY!



Na internetu existuje více jak deset milionů tipů, jak pečovat o pleť či vlasy. Ale co v případě intimity? Jak pečovat o svoji vaginu, je určitě neméně důležité téma! Přesto takových informací najdeme mnohem méně.

Zeptali jsme se proto renomovaného odborníka, gynekologa a porodníka doc. MUDr. Tomáše Faita, Ph.D....

Jak často se, pane docente, setkáváte s tím, že za vámi přijde pacientka s problémem bakteriální nebo kvasinkové infekce?

Poševní dysmikrobie projevující se výtokem nebo svěděním pochvy či vulvy jsou druhým nejčastějším problémem, který ženy přivede ke gynekologovi. Tím prvním jsou nepravidelnosti menstruačního cyklu.

Je podle vašeho názoru vaginální zdraví žen stále tabuizovaným tématem?

Je vcelku normální, že žena spíše pohovoří s kamarádkou o kosmetice či módě než o gynekologickém problému. Nicméně vzhledem k četnosti těchto potíží, ať již kvasinkového nebo bakteriálního původu, je jistě vhodné o jeho řešení pohovořit s gynekologem či lékárníkem. Zrušit nemístná tabu se snažíte i vy novináři a je to dobře. Tím, že se o problému nehovoří, nezmizí.  

O jakých pozitívních změnách v oblasti intímní hygieny za poslední roky můžeme mluvit?

Soutěž výrobců přípravků pro intimní hygienu má i svá pozitiva. Díky nim se na trh dostávají přípravky, které pečují o intimní prostředí správně a mohou dokonce i chránit před bakteriemi či kvasinkami . Již dlouho víme o správné kyselosti poševního prostředí, ale třeba hydratační efekt kyseliny hyaluronové či význam probiotik a prebiotik, popularizovaný spíše v oblasti funkce trávicího traktu, je pro poševní prosředí také zásadní. 

Používání klasických mýdel nebo sprchových gelů může narušit přirozené pH pochvy. Co radíte používat místo nich?

U žen, které netrpí žádnými potížemi často postačí jen teplá voda. Nicméně takových šťastným žen není mnoho. Velké procento našich pacientek již dopředu ví, že mokré plavky, nebo naopak zapářka v lyžařské kombinéze, užívání antibiotik, koupání v silně chlorované vodě bazénu znamenají nevyhnutelné potíže. Ty s ještě větší smůlou, tak reagují na každý pohlavní styk. Naštěstí nevyhnutelnost takových potíží je relativní. Právě tyto ženy musí vhodně zvolit přípravky pro intimní hygienu - podstatná je kyselost, obsah kyseliny mléčné, kyseliny hyaluronové, přítomnost pečujících bylinných extraktů. Někdy je potřeba přirozenou poševní flóru podpořit přidáním vhodných tzv. probiotických kmenů přímo vaginálně, nebo alespoň přispět k jejich rovnováze konzumací (tvz. prebiotika). 

Kdy je vhodný intímní gel a kdy zklidňující krém na intímní partie?

Doporučil bych intrimní gely pro každodenní hygienu a zklidňující krémy až pro řešení následků případné infekce.

Když už dojde k tomu, že žena trpí určitou vaginálnou infekcí, řešením jsou i speciální vaginální tablety. Jak se užívají?

Většina vaginálních tablet se užívá na noc, ale v podstatě je to jedno. Pro své působení potřebují být zavedeny za okraj původní či stávající panenské blány. Dále se vlivem tělesné teploty rozpustí a vytvoří léčebný či ochranný film na poševní sliznici, nadbytečný materiál může vytékat. Nezapomeňte tedy na intimku.

Zdraví intímních partií by zkrátka mělo být pro ženy stejně důležité jako zdraví ostatních partií těla...

Péče o zdraví intimní oblasti patří k charakteristice moderní emancipované ženy. Nedělá to pro muže v rámci sexuální atraktivity. Sama o sebe a tedy i o své poševní prostředí se stará hlavně kvůli sobě, kvůli kvalitě života, kvůli sebehodnocení a kvůli vlastnímu potěšení ze sexuální aktivity, příjemné a bez následků. 

Mohou opakované vaginální infekce způsobit i dlouhodobé problémy?

Dlouhodobé potíže mohou na jednu straně  přecházet v potíže chronické. Může docházet k rozvoji zánětu hrdla děložního a teoreticky i vzestupu infece do vnitřního genitálu, což je nejen spojeno s nutností systémové léčby antibiotiky, ale může to vést i k snížení plodnosti. U kvasinkových infekcí pak studie popisují, že podkladem dlouhodobých potíží může být i přecitlivělost organismu, vlastně alergie na kvasinky. Při chronických potížích je také patrná významná psychická nadstavba. Obtížně řešení některých dysmikrobií a neúspěch lékaře v jejich okamžitém řešení může vést k nedůvěře a nesouladu v dvojici lékař - pacientka. Lékaři podezřívají pacientky z nedodržování doporoučených postupů a ty jim oplácí hlubokou nedůvěrou až pohrdáním. 

Je vznik infekce výsledkem špatné hygieny nebo častého střídání sexuálních partnerů?

Špatná hygiena může být příčinou. Nicméně opravdové chyby vidíme spíše u sociálně slabých žen, kde chybí základní návyky, například směr utírání konečníku po stolici je často překvapivou příčinou velkých potíží. Častěji je chyba hygieny nikoli v její nedostatečnosti, ale nadměrnosti. Parfémovaná mýdla dokáží oslabit přirozené bakteriální osídlení laktobacily natolik, že dojde k přemnožení nežádoucích bakterií. 

Děkujem za rozhovor

Designed by yanalya / Freepik


firemní prezentace značky Beliema od Idelyn

KVASINKOVÉ NEBO BAKTERIÁLNÍ?

Odlišit kvasinkové infekce od bakteriálních pouze na základě příznaků je bez lékařského vyšetření obtížné. Ženy si většinou myslí, že se jedná o kvasinky, a proto používají přípravky, které neúčinkují proti bakteriím. S přípravky Beliema® od firmy Idelyn® nemůžete udělat chybu, protože je vhodný při obou typech infekce - kvasinkové i bakteriální! Důležité je začít již při prvních příznacích. 

Pro léčbu nespecifického výtoku bakteriálního či kvasinkového původu jsou ideální volbou vaginální tablety Idelyn Beliema Effect s laktobacily a kyselinou mléčnou, které obnovují přirozenou rovnováhu, se svými obrannými funkcemi a díky svému šetrnému mechanismu účinku redukují nepříjemný výtok, zápach i pocity svědění a pálení.

Ani při nepříjemných pocitech a svědění či pálení v intimních partiích není nutné nekonečně trpět. Stačí vsadit na kosmetický přípravek Idelyn Beliema Expert Intim Krém, který byl vyvinut přímo gynekology jako úleva a zklidnění intimních míst a jejich okolí při nepříjemných pocitech a nepohodlí.

Krém obsahuje vitamin E a B5, výtažek z měsíčku lékařského a další zklidňující účinné látky, které zmírňují nepříjemné a palčivé pocity.

Přípravek se aplikuje pouze zevně a lze jej užít i při riziku nebo podezření na kvasinkovou či bakteriální infekci. 

Idelyn Beliema Intim Gel jemně čistí a chrání tak před vznikem infekcí způsobených kvasinkami i bakteriemi, jejichž původ nám může být mnohdy nejasný.

Přípravek obsahuje jedinečný komplex kyseliny mléčné a aloe vera, které čistí a pomáhají odstraňovat nečistoty a bakterie a podporují udržení přirozeného pH intimních partií.

Gel je navíc vyvinut přímo gynekology pro každodenní intimní hygienu a ochranu na těch správných místech.

Určen je pouze pro zevní užití.

 

Více na www.idelyn.cz


Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie