Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



FARMAKOTERAPIE BOLESTÍ ZAD, HLAVY A MENSTRUAČNÍCH BOLESTÍ



Prim. MUDr. Marek Hakl, Ph.D.
Centrum léčby bolesti Medicinecare, s.r.o.

BOLESTI ZAD jsou nejčastěji způsobeny primárním vertebrogenním onemocněním. Roční prevalence výskytu bolestí zad se udává mezi 15-45 %, celoživotní prevalence je 60-90 %. Chronické bolesti bederní páteře se vyskytují u 3-7 % dospělé populace a jsou příčinou 1/3 všech pracovních neschopností.

Podle délky trvání rozdělujeme bolesti páteře na akutní (dny až týdny), subchronické a chronické (měsíce až roky).

Podle diagnostických kritérií rozlišujeme:

  • Nespecifické bolesti zad, které jsou obvykle bez jasného organického původu
  • Bolesti zad způsobené organickým postižením páteře, jako jsou např. úrazy, nádory, nebo lokální infekce
  • Kořenové bolesti způsobené přímým drážděním nervového kořene

Základem farmakoterapie akutních bolestí zad jsou neopioidní analgetika

Vzhledem k přítomnosti výrazné zánětlivé komponenty obvykle podávání samotného paracetamolu nestačí a je nutná jeho kombinace s nesteroidními antiflogistiky (NSA). Princip účinku nesteroidních antiflogistik spočívá převážně v blokádě enzymů cyklooxygenázy (COX), která mění kyselinu arachidonovou na prostaglandiny. Existují dva izoenzymy COX-1 a COX-2. Forma COX-1 je syntentizována v řadě orgánů (játra, ledviny, žaludeční sliznice, krevní destičky) a podílí se na jejich fyziologické funkci. Hladina COX-2 výrazně stoupá při traumatu a zánětu a je spoluzodpovědná za zánětlivé a bolestivé projevy onemocnění.

Spíše výjimečně je indikována slabá opioidní medikace, nejčastěji tramadol v kombinaci s neovoidním analgetikem.

V případě přítomnosti neuropatické komponenty přidáváme k analgetické medikaci antikonvulziva, nejčastěji gabapentin v dávce 900-2600 mg denně nebo pregabalin v dávce 300-600 mg denně.

Další skupinou jsou myorelaxancia 

Podávání myorelaxancii je diskutabilní, pro jejich použití neexistuje jednoznačný konsensus. Většina studií prokazuje při krátkodobém používání zlepšení bolestí. Při jejich podání je však třeba brát v potaz skutečnost, že zejména při dlouhodobější aplikaci může být ovlivněn i tonus normotonických svalů, a může tak paradoxně dojít k narušení rovnováhy celého svalového korzetu a v konečném důsledku i ke zhoršení klinického stavu nemocného. Pokud se pro ně rozhodneme, délka jejich užívání by neměla přesáhnout 5-7 dnů.

......

BOLESTI HLAVY se podle International Headache Society (IHS) dělí na primární a sekundární.

Migréna je nejznámějším typem bolestí hlavy. Její incidence je v Evropě 18 % u žen a asi 5 % u mužů. Zásadní převrat v terapii migrény přinesl objev 5HT-1B/D agonistů. Pro léčbu lehké migrény použijeme běžná nekombinovaná analgetika nebo nesteroidní antiflogistika. Kombinovaná analgetika, zejména s obsahem kodeinu, nepreferujeme pro možnost vzniku závislosti a chronické denní bolesti hlavy. Podávání opioidních analgetik u migrény není dlouhodobě perspektivní pro vznik návyku a transformované migrény. Částečně specifickým lékem je dihydroergotamin (širokospektrý serotoninergní agonista). V ČR je v současné době dostupný pouze magistraliter čípky. Kauzální léčbu migrény představují léky ze skupiny 5-HT1B/D agonistů nazývané „triptany". Jede o léky blokující aktivitu trigemino-vaskulárního komplexu.

Tenzní bolesti hlavy postihují v průběhu života téměř každého člověka. Jedná se o nejčastější typ bolestí hlavy. Udává se, že postihuji 88 % žen a 69 % mužů. Tenzní bolest hlavy lze charakterizovat jako tupou bolest, která je spojená s únavou a které často předchází psychické zatížení.

Akutní léčba 

Léky první volby jsou jednoduchá nebo kombinovaná analgetika a nesteroidní antirevmatika. Měly bychom se však vyvarovat častému užívání analgetik pro riziko vzniku lékově navozených bolestí hlavy. Ze stejného důvodu se nedoporučují opioidní analgetika. V léčbě akutních záchvatů se dále doporučují benzodiazepiny (např alprazolam 0,25 mg2x1), lokální obstřiky a myorelaxancia (jejich užití je však někdy diskutabilní).

......

BOLESTIVÁ MENSTRUACE 

Dysmenoreu dělíme na primární (objeví se ihned po menarche), sekundární (příznak jiného organického onemocnění) a dysmenoreu membranaceu (děložní sliznice odchází v celku). Primární se léčí velmi obtížně - NSA, analgetika, spazmolytika, obstřiky pánevních nervů nebo hormonální terapie - progesterony v druhé půlce cyklu, blokáda ovulace antikoncepcí.

Závěr:

Výše uvedené bolestivé stavy lze léčit jak monokomponentními léky, tak i kombinovanými léky. Výhoda kombinovaných léků spočívá v tom, že při nižších dávkách jednotlivých složek umožní díky synergnímu účinku jednotlivých komponent dosáhnout vyššího analgetického efektu při nižším výskytu nežádoucích účinků. Kombinovaný lék propyfenazon/paracetamol/kofein se jeví jako jedna z ideálních možností. 

Redakční tip:
Přednášku Prim. MUDr. Marka Hakla, Ph.D.: LÉČBA BOLESTI HLAVY, ZAD A MENSTRUAČNÍCH BOLESTÍ můžete zhlédnout a vystudovat na Educomm.cz
VSTUPTE

 

Ilustrační foto v úvodu: Fotografie od uživatele Kindel Media ze služby Pexels


INZERCE

Zkrácený souhrn charakteristických vlastností
NÁZEV: VALETOL® 350 mg/ 150mg/50 mg tablety. SLOŽENÍ: Jedna tableta obsahuje propyphenazonum 300 mg, paracetamolum 150 mg a coffeinum 50 mg. DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI: Herbacos Recordati s.r.o., Štrossova 239, Pardubice 530 03, Česká republika. TERAPEUTICKÉ NDIKACE: Bolest hlavy, zubů, migréna, bolest při akutním zánětu horních cest dýchacích, postoperační bolest, ischias, neuralgie, bolestivá menstruace. DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB PODÁNÍ: Individuální, při bolesti 1 ‑ 2 tablety, dále dle potřeby po jedné tabletě v intervalech nejméně čtyřhodinových nejvýše do celkové dávky 5 tablet za den. Přípravek není vhodný pro dlouhodobé podávání. Přípravek není určen pro děti do 15 let. KONTRAINDIKACE: Známá přecitlivělost na některou složku přípravku; hypersenzitivita na deriváty pyrazolonu, kyselinu acetylsalicylovou a jiná nesteroidní antirevmatika; deficit glukózo-6-fosfátdehydrogenázy; těžké formy renální či hepatální insuficience; akutní hepatitida; akutní intermitentní porfyrie; chronická pankreatitida; peptický vřed v akutním stadiu; tyreotoxikóza; závažná onemocnění kardiovaskulárního systému; chronická hypoxie; krevní dyskrazie. ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ A OPATŘENÍ: U pacientů s vředovou chorobou gastroduodena v anamnéze s hypertyreózou;s hypertenzí;se srdeční arytmií; při současném podání léků atakujících játra;při úzkostných stavech; u nespavosti;u bronchiálního astmatu;u pacientů se sníženou funkcí jater nebo ledvin;u pacientů s alergickou diatézou. INTERAKCE: Propyfenazon může zvyšovat účinek řady jiných farmak tím, že je vytlačuje z vazby na plazmatické bílkoviny, např. jiná antiflogistika, perorální antidiabetika a nepřímá antikoagulancia, fenytoin a sulfonamidy. Současné podání glukokortikoidů, jiných antiflogistik a alkoholu zvyšuje riziko gastrointestinálního krvácení a tvorby vředu. Paracetamol zvyšuje hladinu kyseliny acetylsalicylové a chloramfenikolu v plazmě. Absorpce paracetamolu může být urychlena podáním metoklopramidu. Probenecid ovlivňuje vylučování a plazmatickou koncentraci paracetamolu. Při současném podání kofeinu a sympatomimetik či jiných derivátů xantinu se sumují jejich bronchodilatační a toxické účinky. Následující interakce s jednotlivými složkami kombinovaného produktu naleznete v souhrnu údajů o přípravku v plném znění. FERTILITA, TĚHOTENSTVÍ A KOJENÍ: Valetol se nepodává v těhotenství a během kojení. NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY: Vyrážka, kožní alergie, nechutenství, nauzea, vomitus, průjem. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO UCHOVÁVÁNÍ: Při teplotě do 25°C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí. DATUM PRVNÍ REGISTRACE: 22. 10. 1987. DATUM REVIZE TEXTU: 26. 11. 2020. REGISTRAČNÍ ČÍSLO: 07/192/87-C. 
Před doporučením přípravku si pečlivě prostudujte úplné znění Souhrnu údajů o přípravku, které naleznete na http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0186198&tab=textsVolně prodejný lék k vnitřnímu užití. Přípravek není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Tento materiál je určený pro odbornou veřejnost a interní účely společnosti.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie