Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SYNDROM SUCHÉHO OKA NEPODCEŇUJTE, ALE ŘEŠTE OKAMŽITĚ!



Pokud vás zaujala titulní otázka, nejspíš to dobře znáte: unavené, bolavé oči, pocit tlaku v nich, pálení, řezání, nebo svědění, nezřídka i nadměrné slzení. Příznaky ukazující na syndrom suchého oka, který se rozhodně nevyplatí ignorovat. Hrozí vám totiž mnohem víc než jen každodenní nepříjemné pocity.

Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších problémů v oftalmologii a jeho výskyt v současné době stoupá. Na vině je nejen náš hektický způsob života a nepříznivé životní prostředí. Kromě dlouhodobé práce s počítačem, klimatizace či suchého prostředí v místnosti nebo životního prostředí (kouř, prach, vítr) se na potížích mohou podílet i jiné faktory. Produkce slz se snižuje s věkem, mají na ni vliv hormonální změny, nervové poruchy, některé léky, jako třeba antikoncepční pilulky nebo léky na spaní, revma, diabetes nebo pouhé nošení kontaktních čoček.

Vše výše uvedené může vést nejen k nepříjemným pocitům a tlaku v očích, ale v závažnějších případech až k bolesti hlavy, zvýšené citlivosti na světlo, slepeným víčkům a rozmazanému a rozostřenému vidění. A v těch nejzávažnějších případech, při zanedbání nápravy, může syndrom suchého oka skončit dokonce narušením očního povrchu a poruchou zraku. Proto je třeba neponechat nic náhodě a s potížemi bojovat hned. 

Když chybí slzný film

Věděli jste, že za jediný den běžně mrkneme více než 14 000krát? Jenže to se suchým okem nejde. Proto se na jeho povrchu nachází takzvaný slzný film. „Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci," říká oční lékařka As. MUDr. Pavlína Skalická s tím, že pokud dojde k jakékoli poruše rovnováhy v tomto komplikovaném systému, trpíme syndromem suchého oka.


Trápí i vás syndrom suchého oka? Udělejte si jednoduchý test ZDE


Jak očím ulevit?

Jednoduše! Stačí jim dopřát to, po čem prahnou. Základem léčby syndromu suchého oka je náhrada nedostatečného množství slzného filmu umělými slzami.

Doporučujeme vždy pravidelnou aplikaci umělých slz a frekvence se řídí stupněm postižení povrchu oka. Není vhodné, aby pacient kapal ve chvíli, kdy se nepříjemné potíže objeví. Cílem léčby je totiž předcházet symptomům a zlepšit tak komfort pacienta," radí oční lékařka.

S ohledem na případná související onemocnění je nejlepší zkonzultovat postup s lékařem nebo lékárníkem.

Podle čeho vybrat umělé slzy?

Ideální umělé slzy obsahují látky, které jsou oku vlastní a přirozeně se nacházejí v slzném filmu. Zároveň neobsahují konzervační látky, které mohou již podrážděné oči dále dráždit, způsobovat alergické reakce, narušovat lipidovou vrstvu slzného filmu apod. Ideální umělé slzy mají také dlouhou dobu použitelnosti i po otevření, takže je nemusíte za pouhých pár dnů vyhodit do koše.

Na co se při výběru umělých slz zaměřit?

  • Je přípravek v očích dobře snášen?
  • Omezuje vidění? (Rozmazává či zamlžuje?)
  • Obsahuje konzervační látky?
  • Má dlouhou dobu použitelnosti?

Odborníky nejdoporučovanější umělá slza

Na základě nezávislého průzkumu v roce 2018 (do průzkumu se na online portálu pro zaměstnance lékáren Educomm.cz zapojilo 579 zaměstnanců lékáren z celé České republiky) byl jako první volba lékárníků v kategorii Suché oči zvolen produkt Hyal-Drop multi. Proč?

Kapky Hyal-Drop multi totiž zaručí očím okamžitou úlevu. Díky nejvyšší koncentraci hyaluronátu, který se v očích přirozeně vyskytuje, kapky Hyal-Drop multi sníží tření mezi víčkem a rohovkou, rohovku zvlhčí a zaručí oku ochranu vytvořením ochranného filtru. Kapky jsou navíc vhodné ke každodennímu použití i pro velmi citlivé oči. Hodí se pro zvlhčování kontaktních čoček a zpříjemňují jejich nošení.

Patentovaný uzávěr navíc umožňuje pohodlné dávkování a udrží kapky sterilní 6 měsíců po otevření.

Více se o umělých slzách, syndromu suchého oka a jeho řešení dozvíte na stránkách www.sucheoko.cz.

Úvodní fotografie od uživatele Lisa Fotios ze služby Pexels

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie