Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SVĚT TRÁPÍ KLESAJÍCÍ PORODNOST, ČESKO NENÍ VÝJIMKOU



Státy po celém světě se marně potýkají se stále nižší porodností. Počet novorozenců dlouhodobě klesá v takových zemích, jako je USA nebo Japonsko. Rusko dokonce mluví o katastrofálním úbytku obyvatel. Nejnižší porodnost za posledních 70 let hlásí i Čína. Na poplach bijí v USA, kde porodnost směřuje dolů už čtvrtý rok po sobě. Nejnovější data amerického Centra pro kontrolu chorob a prevenci pro rok 2018 ukazují dvouprocentní pokles počtu novorozenců oproti roku 2017. Ubývající populace dlouhodobě trápí i Rusko. Už čtvrtý rok po sobě v něm umírá více obyvatel, než se narodí. Podle odhadů odborníků bude letos úbytek činit přibližně 200 000 obyvatel. 

Česko světový trend kopíruje

V loňském roce, po čtyřech letech mírného růstu, porodnost opět klesla.

Široké možnosti vzdělávání, kariéry a zábavy často vedou k odkládání početí dětí na pozdější věk rodičky. Většině párů také stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat, a zároveň si užívat," říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Štěpán Machač, PhD., z IVF Clinic v Olomouci.

V roce 2018 se v Česku narodilo celkem 114 036 dětí, což je o 369 méně než v roce 2017. Zároveň vzrostl i průměrný věk prvorodiček, který se dostal přes 30 let. Lékaři přitom jako ideální věk ženy pro otěhotnění uvádí kolem 24, 25 let.

Odkládání dětí do věku po třicítce způsobuje problémy s početím

Šance, že zdravá žena ve věku 30-35 let v době své ovulace otěhotní při nechráněném pohlavním styku se zdravým mužem, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 %. Problémy s početím má obecně 1 ze 6 párů," popisuje MUDr. Machač.

Až příliš často se pak páry spoléhají na možnosti umělého oplodnění.

Pacientky by neměly těhotenství dobrovolně odkládat, a pak spoléhat jen na odbornost specialistů. Jsme zde především pro lidi, kteří jsou neplodní, ale ne proto, aby lidé mohli odkládat rodičovství," říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař kliniky Reprofit.

Trend odkládání mateřství se projevuje celosvětově. Data amerického Centra pro kontrolu chorob a prevenci například ukazují, že americké ženy méně rodí ve věku od 20 do 35 let. Porodnost naopak mírně stoupá u skupiny od 35 do 44 let.

V roce 2018 k nám přišlo řešit svou touhu po potomkovi o 300 párů více. Zatímco v roce 2017 jsme přijali 2 700 párů, loni to bylo 3 000. Manželé a partneři celkem prodělali o 472 cyklů umělého oplodnění více než v roce 2017, tedy 5 480. Zvedl se i jejich věkový průměr, a to z 36,3 let na 37,2 let," potvrzuje Jonáš Vokřál, ředitel největší kliniky umělého oplodnění v ČR - Reprofitu.

Zdroj: MaVe PR

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie